Acasa » Fotbal Extern » Liga Campionilor » FCSB n-a descălțat-o pe Inter d’Escaldes, dar are trei câștiguri importante după 3-1 la București în startul spre grupa Champions League

FCSB n-a descălțat-o pe Inter d’Escaldes, dar are trei câștiguri importante după 3-1 la București în startul spre grupa Champions League

FCSB n-a descălțat-o pe Inter d'Escaldes, dar are trei câștiguri importante după 3-1 la București în startul spre grupa Champions League
FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

În primul meci din drumul spre grupa Champions League, FCSB a câștigat cu 3-1, pe stadionul din Ghencea, în fața campioanei Andorrei. Miculescu a deschis scorul în minutul 37, după mai multe construcții de calitate și ocazii mari ale FCSB, dar și la capătul unui start de partidă în care Inter d’Escaldes a jucat decent spre onorabil.

Disciplinată tactic, nu numai arțăgoasă, cu un strop de calitate peste așteptări, campioana Andorrei a luptat, nu doar a rezistat. Dârzenia cuceritoare a lui Cisotti a scos penalty-ul și emoțiile din joc: executat de Olaru, s-a făcut 2-0 până în pauză.

Tot pe ruta lui Cisotti s-a scris la reluare desprinderea, cu voleul superb al lui Ștefănescu la capăt pentru 3-0 din minutul 53. Dar când roș-albaștrii au răsuflat, Ngezana a început să greșească. Întâi, a comis penalty, salvat de Târnovanu cu jumătate de oră înainte de final. Ulterior, sud-africanul a alunecat în fața atacantului, pe centrare, sub ploaia pornită și pe tabelă a apărut 3-1. Scorul final, dincolo de câteva zvâcniri fără tăiș al echipei lui Gigi Becali și peste golul anulat al oaspeților.

Dar rămân trei câștiguri importante după 3-1 la București, chiar dacă mulți fani se așteptau probabil ca FCSB să o descalțe pe Inter d’Escaldes.

Preambul: înainte de câștiguri, riscurile

Întâi de toate, FCSB rămâne cu câteva riscuri la returul din Andorra, pentru că a fost doar 3-1 în Ghencea. Firește, Inter Club d’Escaldes e o trupă modestă, ne-am convins și „pe viu”, dar o victorie la diferență de doar două goluri potențează datele complicate ale contextului.

Să joci în Andorra nu e ușor din cauza altitudinii, s-au chinuit nume mari. E capitala europeană situată la cea mai mare înălțime, fotbal la peste 1.000 de metri înseamnă adaptare la efort, căutarea ritmului, jumătăți de meci înfrânate. Necunoscutul e totdeauna imprevizibil. Anglia s-a chinuit 50 de minute să deschidă scorul, luna trecută, împotriva Andorrei. În plus, returul nu reprezintă nici o deplasare tocmai scurtă, în calendarul deja solicitant al echipei lui Elias Charalambous.

Apoi, pe teren propriu, Inter d’Escaldes a mai profitat de aceste elemente recent, cu câțiva oponenți care plecau mari favoriți. Sezonul trecut, în Conference League, a bătut cu 5-1 pe Velez Mostar din Bosnia-Herțegovina și a eliminat-o. În 2022, CFR Cluj a făcut doar 1-1 cu ei, în Andorra. În ciuda valorii inferioare, vorbim totuși de un lot compus din jucători spanioli, chiar dacă de calibru redus, reprezentanți ai unei școli fotbalistice, nu de amatori sau fotbaliști „de Andorra”. S-a simțit asta și în Ghencea.

© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

O jumătate de șansă la energie conservată pentru „piesele” esențiale în retur

Să trecem la primul câștig important, chiar și la 3-1. Având în vedere calendarul încărcat al FCSB și deplasarea lungă spre Andorra, în ciuda scorului de la București, care nu a fost zdrobitor, campioana României și-a câștigat o „bucată” de oportunitate ce poate fi fructificată inteligent. Având în minte arhitectura sezonului trecut (detalii aici), devine esențial ca orice strop de odihnă pe care ți-l permiți sau ți-l câștigi, atât cât ți-l câștigi, să fie gestionat în economia drumului istovitor până la obiectivele finale asumate.

FCSB joacă sâmbătă în Capitală cu FC Hermannstadt, are apoi returul din Andorra, pe 19 și 26 iulie sunt meciuri cu Petrolul Ploiești și Farul Constanța în Superliga. Datele de 22/23 iulie și 29/30 iulie sunt antamate pentru dubla manșă din turul 2 preliminar Champions League. Și e doar începutul, foarte probabil, pentru roș-albaștri.

Acest 3-1 din Ghencea nu înseamnă liniște totală, dar îi permite lui Elias Charalambous să meargă la retur inclusiv cu o formulă de tipul celei de mai jos, care ar menaja cele mai multe din soluțiile folosite preponderent în primul 11, oferind totodată ritm și șansa evidențierii pentru alți jucători:

  • Zima – Pantea, Graovac, Alhassan, Vlăsceanu / Kiki – Perianu, Lixandru – Ștefănescu, Cisotti / Tănase, Gheorghiță – Stoian

E o jumătate de șansă câștigată pentru conservarea energiei. Ar fi putut deveni completă, dacă vorbeam de 3-0 sau mai mult la București…

Reconfirmarea parțială a „balaurului cu șapte capete”

Al doilea câștig important pentru FCSB. Nu încet și sigur, ci foarte repede și indiscutabil, FCSB și-a reconfirmat în Ghencea statutul de balaur cu șapte capete despre care scriam aici și pe care îl detaliam inclusiv în planul formațiilor de joc, aici. Se prelungește cu argumente incontestabile, prin Supercupă și victoria cu Inter d’Escaldes, senzația că aproape orice s-ar întâmpla rău în interior, FCSB se regenerează. Cu o adaptabilitate copleșitoare, deși mai face rabat de la standardul de eficiență.

Atât de mult a investit Gigi Becali în amplitudinea și calitatea lotului, transferuri plus, mai ales!, păstrarea fotbaliștilor esențiali, încât orice „cap” al balaurului, retezat din varii motive, e substituit de o soluție productivă! Cât a investit exact, poți descoperi aici.

În Supercupa câștigată cu CFR Cluj a lipsit Bîrligea, s-a rupt Alibec din primele minute, nu era nici Crețu fundaș dreapta. Și tot a triumfat FCSB. Acum, cu campioana Andorrei, a fost când Miculescu atacant central, când Cisotti ori Gheorghiță. Iar Alhassan, stoper. Sezonul trecut, când a dispărut Olaru, a apărut Tănase. S-a accidentat Lixandru, a intrat excepțional Chiricheș la închidere. Fără Dawa, a explodat Ngezana. Fără creativitatea lui Tavi Popescu, hop indispensabilul de azi, Cisotti!

Iar spiritul acesta de victorie dincolo de orice și oricâte demoralizează adversarii în aceeași măsură în care cimentează vestiarul la nivel mental.

FOTO: Prosport Mihai Pop

„Doping” mental și „boost” emoțional prin tribune

A fost 3-2 cu Almere și 3-1 cu FC Utrecht în cantonamentul estival din Olanda, apoi 2-1 cu CFR Cluj în Supercupă și acum 3-1 cu Inter d’Escaldes în calificările Champions League. Bineînțeles, a se citi: două amicale, un „amical cu trofeu” și un tur preliminar făcut pe sfert amical de raportul calitativ. Totuși, victoria cu campioana Andorrei prelungește ideal o stare mentală și emoțională optimă pentru abordarea tuturor provocărilor infinit mai dificile care vor urma. De ce și cât contează?

Mental, la nivel jucătorilor, gândește-te că FCSB se apropie de jumătatea lunii iulie în 2025: an în care a jucat 31 de meciuri, amicale și oficiale în toate competițiile, fiind învinsă doar de Manchester United, Lyon și Dinamo Kiev, în amical de vara trecută!

Sunt 20 de victorii în 31 de partide pentru roș-albaștri. Coroborat cu toate celelalte elemente de forță ale campioanei, o parte dintre ele abordate și în această analiză, ai imaginea unei ipostaze dominatoare cu care FCSB continuă să-și controleze propriul destin indiferent, aproape, de competiție.

FOTO: Mihai Pop / ProSport

Din martie, de la Lyon, n-a mai pierdut FCSB. Șanse infime să se fi rupt acum șirul, în Ghencea, corect. Însă cu cât crește și se lărgește pe mai multe planuri circuitul invincibilității, cu atât mai mult FCSB se întărește invizibil. Și îi va fi, direct proporțional, mai ușor să se recalibreze după ezitările și eșecurile care or să apară, neîndoielnic. Pentru că orice organism întărit din timp trece „fluierând” peste prima răceală.

Cât înseamnă la nivel emoțional un succes scontat cu Inter Club d’Escaldes? În raport cu suporterii și, mai ales, cu generațiile cele mai tinere de fani pe care FCSB le-a acaparat feroce, înseamnă foarte mult.

Sărbătoarea celui de-al doilea titlu consecutiv a fost legată emoțional de Supercupa României, iar acum aceasta, de o victorie în primul meci de cupe europene. Previzibilă victorie, da, chiar mai chinuită cumva decât se așteptau marea majoritate din fani. Dar de câte ori nu ai nevoie de certitudini validate, cum-necum, la nivel emoțional, ca să crezi că poți să-ți depășești limitele până când ajungi chiar să reușești asta?