Acasa » Fotbal Extern » Liga Campionilor » Ce a scris Gazzetta dello Sport, după ce Inter Milano a ajuns în semifinalele Ligii Campionilor: „Destinul şi destinația sunt legate”

Ce a scris Gazzetta dello Sport, după ce Inter Milano a ajuns în semifinalele Ligii Campionilor: „Destinul şi destinația sunt legate”

Ce a scris Gazzetta dello Sport, după ce Inter Milano a ajuns în semifinalele Ligii Campionilor: "Destinul şi destinația sunt legate"
Sursa foto: Profimedia 17.04.2025

Inter Milano a tremurat pe propriul teren, în fața lui Bayern Munchen, dar și-a asigurat biletele pentru semifinalele Ligii Campionilor. După cele două manșe, tabela arăta 4-3 la general.

În presa italiană, bucuria a atins cote maxime. Gazzetta dello Sport chiar a început să viseze la trofeu, ținând cont că adversara din ultimul act va fi FC Barcelona.

Așa s-a întâmplat și în 2010, anul care le-a adus nerazzurilor tripla istorică. Jose Mourinho era atunci pe banca tehnică, iar printre jucătorii importanți se număra și fostul căpitan al naționalei, Cristi Chivu.

Gazzetta dello Sport jubilează după ce Inter Milano s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Deși prima repriză a fost extrem de interesantă, cu ocazii importante de ambele părți, tabela a rămas intactă. Golurile au venit abia după pauză, primul dintre ele aparținându-i lui Harry Kane, care a profitat de pasa perfectă oferită de Leon Goretzka, în minutul 52.

Avantajul nu a durat prea mult, căci Inter a punctat de două ori într-un interval de trei minute, prin Lautaro Martinez și Benjamin Pavard (minutele 58 și 61). Bavarezii au egalat la 2 în minutul 76, datorită unui lob de senzație al lui Eric Dyer, însă nu au mai putut evita eliminarea.

La scurt după fluierul final, Gazzetta dello Sport a sărbătorit calificarea în semifinale. „Remiză frumoasă! Inter merită semifinala cu Barcelona. Nerazzurrii au fost conduși în repriza secundă, apoi au revenit în trei minute prin Lautaro și Pavard. Lovitura de cap a lui Dier a readus frica, dar s-a terminat așa. Urmează Barcelona”, a titrat, adăugând:

„În playlist se află melodia lui Ligabue, «Certe Notti», pentru că «mașina este fierbinte și depinde de tine unde te duce». GPS-ul nerazzurilor indică destinația Barcelona, ​​Camp Nou, semifinala Ligii Campionilor. La fel ca în anul triplei.

 

Destinul și destinația sunt indisolubil legate. Inter a remizat pe San Siro împotriva lui Bayern, scor 2-2, făcându-și loc printre primele patru echipe din Europa pentru a doua oară în ultimii trei ani”.

Lautaro Martinez: „Avem cojones. Vrem să câștigăm totul”

Vizibil entuziasmat după accederea în penultimul act al celei mai importante competiții intercluburi, Lautaro Martinez a dezvăluit secretul echipei sale. Ba mai mult, și-a exprimat dorința de a cuceri toate trofeele puse în joc.

„A fost un meci epic. Ne vom aminti aceste momente mult timp. Am demonstrat că avem cojones. Nu cedăm niciodată, avem personalitate, inimă, cap. Știm să suferim, dar mereu pregătiți să reușim.

 

În fiecare sezon ne propunem să câștigăm tot. În semifinale va fi un meci important, împotriva unui adversar periculos. Barcelona are o tradiție în Liga Campionilor. Până atunci, să ne concentrăm pe campionat. Apoi va veni și momentul Ligii”, a declarat starul argentinian.