Acasa » Fotbal Extern » Liga Campionilor » Cât de jos a ajuns FCSB! Ce a putut să scrie presa din Andorra

Cât de jos a ajuns FCSB! Ce a putut să scrie presa din Andorra

Cât de jos a ajuns FCSB! Ce a putut să scrie presa din Andorra
Foto: Sport Pictures

FCSB a fost învinsă la limită, scor 1-2, de Inter Escaldes în meciul retur din preliminariile UEFA Champions League.

Calificarea a fost totuși obținută datorită victoriei de la București, scor 3-1, dar FCSB nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor în Andorra.

Ce a putut scrie presa din Andorra despre prestația celor de la FCSB: „Inter Escaldes a distrus-o!”

Presa din Andorra a taxat-o imediat pe FCSB, care nu a scăpat de cuvintele dure folosite de jurnaliști. În schimb, Inter Escaldes a fost lăudată pentru prestația solidă în fața campionilor din România.

În timp ce Gigi Becali și fanii celor de la FCSB se așteptau la un meci ușor în Andorra, realitatea a fost diferită. Presa de acolo a scris că Inter Escaldes „a distrus-o” pe campioana României.

„Inter Escaldes a câștigat și părăsește Champions League cu capul sus. Echipa lui Felip Ortiz a fost mai bună decât FCSB, dar pierde la general.

Inter Club d’Escaldes a distrus-o pe campioana en-titre din România și a câștigat cu 2-1, dar scorul la general e 3-4, astfel că e eliminată din Champions League”, a scris El Periodic.

„Inter Escaldes a învins-o pe FCSB și a fost aproape să trimită confruntarea în prelungiri”, a titrat Altaveu.

Risto Radunovic trage un semnal de alarmă după calificarea chinuită obținută de FCSB

Risto Radunovic a fost eroul celor de la FCSB. Fundașul stânga a marcat singurul gol al formației bucureștene, iar la finalul meciului a recunoscut că înfrângerea cu Inter Escaldes trebuie să fie o lecție din care să învețe.

Fair-play, Radunovic i-a lăudat pe adversari, dar în același timp le-a promis fanilor că FCSB își va ridica nivelul de joc în următoarele tururi din UEFA Champions League, mai ales că și adversarii vor fi de alt calibru.

În turul al doilea, FCSB o va întâlni pe Shkendija Tetovo, campioana din Macedonia de Nord.

„Fotbalul se joacă peste tot. Felicit această echipă. Au jucta un fotbal foarte frumos. Ne aşteaptă meciuri şi mai grele. Avem un obiectiv foarte mare şi nu suntem la nivelul la care trebuie să fim. Important e să ne trezim şi să muncim pentru acest vis.

Nu e vorba de tensiune, dar trebuie să ştergem totul de anul trecut. Am fost campioni, dar acum este un nou sezon. Ăsta e fotbalul, în fiecare zi trebuie să demonstrezi că meriţi să fii acolo.

A fost un meci greu. Ştiam că va fi greu, dar nu credeam că va fi chiar atât de greu. Important e că mergem mai departe, că am obţinut calificarea. Asta va fi o lecţie.

N-am calificat şi avem multe de învăţat după calificarea asta. Nu e vorba de calitate. În ultimele minute fotbalul e imprevizibil. Am avut 1-0 şi nu s-a terminat meciul. Am primit două goluri din faze fixe şi trebuie să ne trezim, să fim mai pragmatici, mai concentraţi În europa, lucrurile mici fac diferenţa”, a spus Risto Radunovic după meci, potrivit as.ro.