Un român face senzaţie în Siria! Tiţa a câştigat AFC Cup

8 nov 2010 58 afişări Comentează şi tu International
Un român face senzaţie în Siria! Tiţa a câştigat AFC Cup Un român face senzaţie în Siria! Tiţa a câştigat AFC Cup

La 44 de ani, severineanul Valeriu Tiţa a cucerit primul trofeudin cariera de antrenor, iar Al Ittihad Aleppo a devenit primaechipă siriană care a câştigat o competiţie fotbalisticăinter-cluburi a Asiei.

În ultimul act al Cupei AFC, elevii lui Vali Tiţa şi Dan Racolţa auînvins cu 4-2 Al Qadsia (Kuweit), după executarea loviturilor dedepartajare. "Meciul s-a jucat chiar în Kuweit, pe un stadionnou.

Au fost 60.000 de spectatori, majoritatea ai gazdelor. Am câştigatla 11 metri, iar la întoarcerea în Aleppo, peste 1 milion de oamenine-au aclamat pe străzi. De la aeroport până la sediul clubului, amfăcut patru ore. E sărbătoare. Al Ittihad Aleppo a devenit primaechipă siriană care câştigă o cupă a Asiei. Am învins cu un lottânăr. Jucătorul care a transformat penaltiul decisiv nu are nici18 ani. Nu suntem un club bogat, precum cele din Golf.

La începutul competiţiei, nu ne dădea nimeni nicio şansă", a spusantrenorul care în turul sezonului trecut a pregătit fostadivizionară secundă FC Drobeta. Pe parcursul Cupei AFC, Al Ittihada eliminat nu mai puţin de trei cluburi din Kuweit, printre care şiultima echipă pregătită de Ilie Balaci, Al Kazma.

Tiţa se află şi pe lista federaţiei siriene, pentru preluareapostului de antrenor principal al echipei naţionale.

Autor: MirceaOGLINDOIU