Ulrich Forte, antrenor FC Zurich: "Sper să ne calificăm în primăvara europeană!"

4 nov 2016 834 afişări Europa League

Ulrich Forte, antrenorul echipei FC Zurich, a declarat după rezultatul de egalitate, scor 0-0, cu Steaua, din etapa a patra a grupelor Europa League, că a fost surprins de jocul ofensiv prestat de formaţia lui Laurenţiu Reghecampf în prima parte a meciului.

"Trebuie să fim mulţumiţi cu acest egal. În prima repriză, Steaua a jucat mai bine ca noi. Am suferit în prima repriză, dar partea secundă a fost mai bună. Până la urmă, nu au existat situaţii de gol de de nicio parte, trebuie să fim satisfăcuţi cu acest punct.

Am fost surprinşi de Steaua. A fost foarte ofensivă, foarte agresivă. La pauză am schimbat anumite lucruri şi ne-am stablizat jocul, dar Steaua este o echipă bună. Sper să ne calificăm mai departe, dar ne va fi greu", a spus Forte pentru Dolce Sport.

Steaua şi Zurich au terminat la egalitate în Elveţia, scor 0-0, iar ambele formaţii păstrează şanse la calificarea în primăvara europeană. Vicecampioana României mai are de jucat cu Osmanlispor (acasă) şi Villarreal (deplasare), în timp ce liderul seriei a doua din Elveţia va evolua pe teren propriu cu Villarreal şi în deplasare, cu Osmanlispor.