Ei lei, noi Wesley! Sporting - Vaslui 2-0

20 oct 2011 16121 afişări Comentează şi tu Europa League
Ei lei, noi Wesley! Sporting - Vaslui 2-0 LIVE VIDEO & TEXT Sporting - Vaslui 1-0! Wesley a fost eliminat 4 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/14026/8883228/5/vaslui-2.jpg

Vasluienii au pornit cu teamă partida şi în final nu au reuşit să aducă niciun punct de la Lisabona. Gafa brazilianului Wesley a costat echipa lui Hizo cel puţin un punct, eliminarea lui aducând şi golurile pe tabelă.

Încă dinaintea meciului, vasluienii chibiţau între ei despre valoarea celor de la Sporting pe care, părere aproape unanimă, îi catalogaseră deja a fi cu o clasă peste tot ce există în grupa D. Echipa lui Hizo a jucat din start cartea defensivei beton, astfel că în faţă, tripleta Adailton-Wesley-Sânmărtean părea uşor stingherită, mai ales că cei trei erau lipsiţi şi de prezenţa lui Temwanjera, lăsat acasă accidentat şi înlocuit aseară de palidul, ca evoluţie, Bello Yero.

Sporting n-a pierdut timpul şi a ratat prima ocazie încă din primul minut. Matias Fernandez a profitat de o pasă greşită a lui Wesley şi a tras uşor peste, chilianul, setat pe "free role" de Domingos Paciencia, fiind de departe pericolul prim pentru vasluieni. După doar zece minute, Schaars a mai încercat poarta lui Cerniauskas cu un trasor de la distanţă, dar din nou ţinta nu a fost atinsă. În timp ce portughezii dominau autoritar, echipa lui Hizo se chinuia să ţină de minge în jumătatea adversă chiar şi preţ de câteva pase.

Wesley n-a primit penalty, doar cartonaş roşu
Portughezii au mai ratat o cazie, prin Van Wolfswinkel, care a reluat artistic din mijlocul careului o centrare a lui Evaldo, dar din nou pe lângă. Şi a venit minutul 37, când s-au petrecut şi momentele cheie ale partidei. Wesley se luptă în centrul careului cu Joao Pereira pentru a recepţiona o centrare a lui Milanov, este trântit la pământ, dar francezul Turpin nu acordă penalty. Brazilianul Vasluiului se ridică, îşi urmăreşte adversarul şi-l loveşte cu capul în ceafă. Arbitrul se consultă cu unul dintre asistenţi şi, după aproape un minut ia decizia corectă de această dată: cartonaş roşu pentru Wesley.

Matias Fernandes i-a "ucis"
De aici, meciul părea o formalitate pentru Sporting, care a reuşit să deschidă scorul rapid, în condiţiile în care ei atacau cu fundaşii, iar noi ne apăram cu atacanţii. Papp repinsge greşit un balon, Matias Fernandes interceptează în careu, îl driblează uşor pe Milisavljevic, aruncă mingea în faţa porţii goale, de unde Evaldo, abandonat de Adailton din marcaj, înscrie simplu. După pauză, chilianul îl testează cu un trasor la vinclu pe Cerniauskas (min. 47), dar lituanianul respinge. Schaars şi Capel ratează şi ei două şanse, dar Fernandes revine.

Carrillo îi trece mingea printre picioare lui Farkas, Fernandes preia şi înscrie elegant la colţul lung. Era minutul 70 şi Vasluiul era în genunchi. Aşa a şi terminat, pentru că până la final nu a reuşit să mai atace deloc poarta lui Rui Patricio care oricum nu fusese întrebuinţat decât de un singur şut pe tot parcursul partidei.

min 90: Fluier final. Vasluiul pierde în deplasarea de la Lisabona, cu Sporting, cu 2-0.

min 90: Portughezii temină partida în jumătatea adversă, departe de poarta lui Rui Patricio.

min 84: Schaars trimite ca din tun, dar mingea loveşte bara.

min 83: Andre Martins îl pune la încercare pe Cerniauskas, dar goalkeeperul Vasluiului este la post.

min 80: 22 Cartonaş galben Rinaudo, pentru o simulare în careul vasluienilor.

min 79: ⇔ Bello iese şi îi lasă locul lui Jovanovic.

min 78: ⇔ Ultima schimbare la Sporting. Iese Capel, intră Andre Martins.

min 76: Bojinov şutează în blocajul vasluienilor, mingea ajunge la Schaars, care este însă în ofsaid.

min 74: ⇔ Schimbare şi la Sporting! Bojinov intră în locul lui Wolfswinkel.

min 72: ⇔ Schimbare la Vaslui! R. Costin îi ia locul lui Gladstone.

min 70: GOL Sporting! Carrillo îl depăşteşte elegant pe Farkas şi îl lasă pe Fernandez singur cu Cerniauskas. Mijocaşul lui Sporting trimite la colţul lung pentru 2-0.

min 65: Polga reia cu capul, în urma unui corner, balonul trece puţin peste poartă.

min 62: Bello reia cu capul, din 10 metri şi trimite în bară, dar tuşierul semnalizează ofsaid.

min 61: ⇔ Schimbare la Sporting. Iese Pereirinha, intră Carrillo.

min 60: Vasluiul trimite primul şut pe poartă, prin Bello. Rui Patricio reţine cu siguranţă.

min 58: Pereirinha recuperează o minge la 25 de metri de poarta lui Cerniauskas, dar şutează mult peste.

min 57: Capel are o nouă ocazie, dar şutul său ocoleşte poarta vasluienilor.

min 55: Portughezii continuă să domine teritorial, dar fără ocazii notabile. Vasluienii n-au tras niciun şut la poartă până în acest moment.

min 50: Fernandez execută în forţă o lovitură liberă de la 30 de metri, Cerniauskas scoate din vinclu.

min 48: Diego Capel primeşte în careul vasluienilor şi şutează, dar Cerniauskas se evidenţiază.

min 47: Portughezii combină frumos în banda dreaptă a atacului, centrarea lui Fernandez e respinsă în corner de Milisavljsevic.

min 46: ⇔ Schimbare la Vaslui. Buhăescu intră în locul lui Adailton.

min 46: Startul reprizei secunde.

min 45+2: Finalul primei reprize. Sporting intră cu avantaj minim la cabine (1-0) şi va evolua încă o repriză cu un om în plus, după ce Wesley a fost eliminat în minutul 37.

min 45: Două minute de prelungire se arată de la margine.

min 43: GOL Sporting! Fernandez centrează în faţa porţii, iar Evaldo pune latul din 3 metri, nemarcat, pentru 1-0!

min 39: Portughezii s-au năpustit în atac. Acelaşi Joao Pereira e oprit prin fault de Sânmărtean. Lovitura liberă rămâne fără rezultat.

min 37: ss Wesley îl urmăreşte pe Joao Pereira după un duel în careul advers şi îl loveşte intenţionat, cu capul în figură! Centralul se consultă cu tuşierul şi îl elimină, corect, pe brazilian.

min 35: ss Milanov e al treilea fundaş al Vasluiului avertizat, după un fault asupra lui Evaldo.

min 33: Capel pare inepuizabil şi obţine o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral dreapta. Schaars execută, dar Cerniauskas boxează.

min 31: Van Wolfswinkel reia din 6 metri, peste poarta lui Cerniauskas.

min 29: Fernandez încearcă un şut de la 25 de metri, dar mingea trece mult pe lângă poarta vasluienilor.

INFO: Lazio a deschis scorul la Zurich, dar gazdele au egalat imediat: Zurich - Lazio 1-1!

min 26: Schaars execută greşit o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea se opreşte în braţele lui Cerniauskas.

min 23: 22 Pavlovic primeşte cartonaş galben după un fault asupra lui Rinauldo.

min 22: Schaars reia din prima, din 10 metri, centrarea venită din banda stângă, dar balonul ocoleşte poarta vasluienilor.

min 20: O nouă acţiune ofensivă a Vasluiului, Adailton şi Wesley nu se înţeleg însă.

min 16: ss Papp este avertizat după o intrare dură asupra lui Capel, la centrul terenului.

min 16: Milanov se apără foarte bine şi blochează şutul lui Diego Capel, din marginea careului.

min 15: Cerniauskas prinde fără probleme mingea centrată din corner de Fernandez.

min 11: Schaars şutează de la 25 de metri, poziţie centrală, peste poarta lui Cerniauskas.

min 9: Prima acţiune a vasluienilor. Milisavljevic urcă în atac şi centrează bine pentru Wesley, dar Rui Patricio îi ia faţa atacantului brazilian şi reţine.

min 9: Cerniauskas are prima intervenţie sigură, după o lovitură liberă bătută de Fernandez.

min 8: Gazdele se menţin în jumătatea de teren a elevilor lui Hizo. Vasluienii se apără atent şi nu le lasă spaţii adversarilor.

min 5: Diego Capel e lansat din nou în banda stângâ, Papp îl dublează foarte bine pe Milanov şi protejează pentru aut de poartă.

min 3: Capel centrează din banda stângă, Milanov blochează.Forcing al portughezilor în debutul partidei.

min 1: Prima ocazie pentru Sporting! Matias şutează de la marginea careului de 16 metri, balonul este deviat în aut de Pavlovic.

min 1: Fluier de start.