Dani Carvajal, eroul neașteptat. LIVE BLOG | Real Madrid – Sevilla 3-2 și echipa lui Zidane e noua supercampioană a Europei! Fundașul dreapta a marcat golul decisiv în minutul 119

Redactor:
Andru Nenciu
Dani Carvajal, eroul neașteptat. LIVE BLOG | Real Madrid - Sevilla 3-2 și echipa lui Zidane e noua supercampioană a Europei! Fundașul dreapta a marcat golul decisiv în minutul 119

Real Madrid – Sevilla 3-2 (Asensio 21, Ramos 90+3, Carvajal 119 / F. Vazquez 41, Konoplyanka 72)

Echipele de start:

• Real Madrid: Casilla – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Casemiro, Kovacic (Rodriguez 73), Isco (Modric, 66) – Asensio, Morata (Benzema, 62), Lucas Vázquez
  • Sevilla: Rico – Pareja, Carrico (Rami 51), Kolodziejczak  – N’Zonzi, Iborra (Kranevitter 74), Kiyotake, Vazquez – Vittolo, Vietto (Konoplyanka, 67), Mariano

00:18 Real Madrid câștigă Supercupa Europei, după un meci nebun la Trondheim.

00:13 GOL Real Madrid! Fază superbă realizată de Dani Carvajal. Fundașul a luat o acțiune pe cont propriu și a marcat frumos cu exteriorul la colțul lung.

00:07 Real Madrid ratează pe bandă rulantă. Sevilla este țintuită în propriul careu de echipa antrenată de Zinedine Zidane.

00:02 James Rodriguez ratează singur cu portarul, după ce Benzema l-a servit cu o pasă ideală în centrul careului.

23:50 Gol anulat pentru Real Madrid, după ce același Ramos reușise să înscrie cu capul dintr-un plonjon frumos.

23:44 Kolodziejczak primește al doilea cartonaș galben și este eliminat, după un fault asupra lui L. Vazquez.

23:36 Gol Real Madrid! Ramos recidivează și marchează din nou în ultimele minute ale partidei. Fundașul lui Real Madrid a marcat simplu, din noi metri, după ce defensiva lui Sampaoli a fost prinsă pe picior greșit.

23:29 James este iertat de Mazic, după un fault din spate. Nu aceeași soartă a avut-o Asensio, marcatorul golului pentru Real, după un fault dur.

23:26 A fost avertizat și Carvajal pentru un fault dur.

23:15 Schimbări în ambele tabere. De la Real Madrid iese Kovacic și intră James Rodriguez, în timp ce la Sevilla intră Kranevitter și intră Iborra.

23:13 GOL Sevilla! Nou-intratul Konoplyanka marchează din lovitură de pedeapsă, după ce Ramos l-a faultat pe Vittolo.

23:08 Konoplyanka intră și el pe teren pentru un plus de viteză pe banda stângă. Vietto este cel care ia loc pe banca de rezerve.

23:07 A doua schimbare la Real Madrid. Modric intră pe teren în locul lui Isco.

23:03 Morata iese de pe teren, după un meci în care nu a arătat mare lucru. Karim Benzema este cel îi ia locul spaniolului.

22:56 Isco șutează periculos puțin pe lângă poarta lui Rico. Real Madrid obține un corner, după ce execuția spaniolului a fost deviată de un fundaș de la Sevilla.

22:52 Prima schimbare a meciului este efectuată de Sampaoli. Carrico iese de pe teren și îi lasă locul lui Rami, fotbalist care a ajuns cu naționala Franței până în finala EURO 2016.

22:46 Sevilla are lovitura de start a celei de-a doua reprize. Cei doi antrenori nu au efectuat nicio schimbare la pauză.

22:32 Pauză în finala Supercupei Europei. Real Madrid 1-1 Sevilla. După un început în care a fost dominată de Real Madrid, Sevilla a presat mai mult în a doua parte a reprizei.

22:25 Spectacol în iarbă! Vazquez egalează pentru Sevilla, după un șut din prima de la marginea careului. Real Madrid reacționează imediat prin Lucas Vazquez.

22:24 Încărcătura meciului își spune cuvântul. Vittolo vede cartonașul galben, după ce a protestat la o decizie a „centralului” partidei.

22:14 Sevilla ripostează prin șutul lui Carrico din afara careului. Este prima ocazie a echipei antrenate de Sampaoli, după un început de partidă în care Rojiblanco au fot puțin timorați. Imediat, Sevilla a avut o altă ocazie, moment în care au avut superioritate în careul lui Real Madrid, dar Carvajal a scos in extremis.

22:07 GOL Real Madrid! Asensio marchează un gol absolut incredibil cu piciorul stâng de la 25 de metri. Mingea parcă a fost pusă cu mâna la încheietura barelor.

22:04 Fotbaliștii celor două echipe fac multe greșeli personale. Începutul de sezon își pune amprenta pe forma celor prezenți pe teren. Între timp, Sevilla a mai echilibrat meciul, dar Real Madrid face un pressing agresiv.

21:52 Sergio Ramos își face simțită prezența în careul celor de la Sevilla, după o lovitură de colț. Mingea este respinsă de defensiva lui Sampaoli din nou în corner. Real Madrid a fost echipa mai activă în primele minute ale partidei disputate la Trondheim.

21:50 Primele acțiuni de atac sunt inițiate de elevii lui Zidane. Isco a creat puțin haos în apărarea adversă, iar partida a fost întreruptă pentru un minut, după ce Iborra se resimte și are nevoie de îngrijiri medicale.

21:45 Fluierul de start al meciului. Real Madrid evoluează în culoarea „blanco”, în timp ce Sevilla joacă în roșu complet.

21:42 Gest emoționant la finala Supercupei Europei! Doi copii imobilizați în scaun cu rotile deschid drumul celor două echipe pe gazon.

21:21 Cele două echipe au ieșit la încălzire, prilej cu care observăm că stadionul din Trondheim s-a mai populat.

21:10 Imagini din Norvegia, unde stadionul nu e încă plin.

21:00 Bună seara! A sosit ziua primului meci tare al noului sezon. Real Madrid – Sevilla începe la 21:45 și se joacă în Norvegia, la Trondheim, pe o temperatură foarte scăzută. Mai sus aveți cele două echipe de start trimise în teren de Zidane și Sampaoli, debutant pe banca andaluzilor.

​Câștigătoarea Ligii Campionilor, Real Madrid și câștigătoarea Europa League, Sevilla se vor înfrunta în această seară de la ora 21:45, la Trondheim, în Norvegia, pe stadionul „Lerkendal”, în ediția cu numărul 41 a Supercupei Europei.

Confruntarea din această seară va consemna al treilea an la rând în care se întâlnesc două echipe iberice, iar de fiecare dată Sevilla a fost prezentă. În 2014, Sevilla pierdea cu 0-2 în fața lui Real Madrid, iar în 2015 se înclina în fața Barcelonei, după 4-5 în 120 de minute.

Două săpămâni le mai desparte pe Real Madrid și Sevilla de startul campionatului, iar cele două părți au probleme serioase de efectiv, mult mai accentuate pentru echipa blanco. Zinedine Zidane nu va putea conta pe Cristiano Ronaldo, Keylor Navas, Coentrao, Kroos, Bale și Pepe.

De cealaltă parte, Jorge Sampaoli, tehnicianul recent instalat pe banca celor de la Sevilla, va trebui să alcătuiască primul „11″ fără doi dintre cei mai importanți fotbaliști Rojiblanco: Tremoulinas și Krohn-Dehli.