Răzvan Marin, victorie importantă în Belgia! Standard Liege a trecut peste echipa lui Boloni în campionat

11 mar 2019 1573 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Standard Liege, echipa unde evoluează mijlocaşul român Răzvan Marin (22 de ani), a urcat pe locul trei în campionatul Belgiei, cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, peste echipa lui Ladislau Boloni, Antwerp.

Cu internaţionalul român în teren pe tot parcursul partidei, Standard s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Cercle Brugge, ambele goluri fiind marcate de atacantul Renaud Emond. Irvin Cardona a redus din diferenţă în repriza secundă şi a stabilit scorul final.

De partea cealaltă, echipa lui Boloni a pierdut cu acelaşi scor pe propriul teren, scor 2-1 cu Charleroi. Antwerp a deschis scorul prin Amara Baby, dar oaspeţii au egalat printr-un penalty transformat de Osimhen. Tot gazdele puteau trece din nou în avantaj în debutu reprizei secunde, dar Refaelov a ratat penalty-ul din minutul 48. Bruno a marcat pentru Charleroi în minutul 77 şi a stabilit scorul final.

Genk, Club Brugge, Standard Liege şi Antwerp sunt echipele calificate matematic în play-off, în timp ce Anderlecht şi Gent depind de rezultatul din ultima etapă a sezonului regular.