Jose Mourinho, tot mai aproape de prăpastie! Malaga – Real 3-2**! Iker Casillas a fost rezervă pentru prima dată după 10 ani

Jose Mourinho, tot mai aproape de prăpastie! Malaga - Real 3-2**! Iker Casillas a fost rezervă pentru prima dată după 10 ani
  • Publicat:
  • Actualizat:

Într-o perioadă de criză profundă, Jose Mourinho a ținut să-și îngreuneze și mai mult situația. Pentru prima dată în ultimii 10 ani, căpitanul Iker Casillas a fost lăsat pe bancă într-un meci important. O decizie care a stârnit foarte mult nemulțumiri. Iar Malaga a arătat cât de important a fost meciul.

Gazdele au confirmat milioanele de euro investite de niște arabi entuziasmați la început, dar care au renunțat când nu trebuie. Sezonul excelent din Liga Campionilor este o dovadă. Isco&Co și-au arătat forța și în campionat.

Malaga a început ceva mai timid partida, iar în minutul 2 Ronaldo ratează prima ocazie a meciului, șut din lovitură liberă direct pe poartă. „Albii” au controlat prima jumătate a reprizei I și victoria părea a veni ceva mai greu, dar sigur. Gazdele însă s-au trezit, iar în partea a doua s-au dezlănțuit.

Primul șoc a avut loc imediat după reluare, în minutul 48, când Iscoa a deschis scorul cu un șut de la 15 metri foarte bine plasat. A urmat aproximativ un sfert de oră în care Adan a fost testat serios de adversari. În minutul 65 a venit însă golul Realului, după haosul produs în fața porții lui Caballero de o centrarea a lui Ronaldo. Sanchez a încercat să facă ordine, însă și-a împins minea în poartă.

Un gol care le-a dat ceva mai mult avânt jucătorilor lui Mourinho. Care a ținut însă doar 5 minute, până la reușita lui Santa Cruz, care a reluat în poarta goală o respingere la călcâiul lui Joaquin. După alte patru minute, același Joaquin îl găsește excelent pe acelați Santa Cruza, care face „dubla” cu un șut la colțul scurt. Benzema a redus din diferență în minutul 82, însă cele trei puncte au rămas la Malaga, care bifează astfel prima victorie după 29 de meciuri jucate contra Realului.

Este încă o dovadă că Realul trece printr-o criză destul de serioasă. Madrilenii au ajuns la cea de-a treia partidă oficială fără victorie în toate competițiile, după înfrângerea cu Celta în Cupă și egalul cu Espanyol din etapa trecută.

În clasament, situația arată și mai urât decât acest eșec. Barcelona s-a distanțat la 16 puncte de Real și, mai mult de atât, în aceste condiții până și locul 2 pare o himeră. Mourinho este la 7 puncte de Atletico Madrid, iar Malaga îi suflă în ceafă, la doar două puncte în urmă.

Min. 90+4 S-a terminat partida. Malaga învinge Realul după 29 de meciuri directe în care n-a cunoscut victoria

Min. 82 GOL REAL MADRID. Greșeală a apărarii gazdelor, Benzema primește în fața porții și nu ratează oportunitatea

Min. 76 GOL MALAGA! Santa Cruz reușește „dubla!” Joaquin reușește o pasă genială printe fundașii lui Real, iar Santa Cruz trage la colțul scurt din partea stângă

Min. 72 GOL MALAGA! Gazdele uimesc din nou. Centrare de pe partea dreaptă, Joaquin a reluat cu călcâiul spre poartă, mingea a ricoșat din Adan în lateral, de unde Santa Cruz a împins-o în poartă

Min. 65 GOL REAL MADRID! Ronaldo a centrat în fața porții, mingea a fost bâlbâită la 7 metri, Sanchez o împinge însă în poartă în încercarea de a degaja din cădere

Min. 59 Real Madrid suferă serios în aceste momente. Malaga a prins curaj după marcarea golului și ocaziile s-au înmulțit la poarta madrilenilor

Min. 52 Ocazie mare pentru Malaga. Portillo a tras de la 15 metri, Adan a respins în lateral

Min. 48 GOL MALAGA! Isco a deschis scorul. Tânărul mijlocaș a primit de la Joaquin la marginea careului mare, Isco a tras pe jos lângă bară și a deschis scorul

Min. 46 A început repriza a doua

Min. 45 S-a terminat prima parte

Min. 26 Fază spectaculoasă reușită de Di Maria. Ronaldo a centrat de pe stânga, Di Maria a preluat cu dreptul, l-a lobat pe portarul advers cu stângul, fără să lase mingea să cadă, însă mingea n-a avut forță și a fost ajunsă din urmă de un jucător al celor de la Malaga

Min. 25 Ocazie uriașă pentru Real. „Albii” au plecat pe contraatac prin Ronaldo, care a pasat cu exteriorul în dreapta pentru Di Maria. Argentinianul i-a retrimis lui Ronaldo în gura porții, însă lusitanul n-a nimerit ținta din 7 metri

Min. 2 Prima mare ocazie a meciului. Ronaldo bate o lovitură liberă de la 25 de metri, poziție aproximativ centrală. Portughezul trage direct pe poartă, dar portarul gazdelor a respins cu un reflex senzațional

Min. 1 A început partida. Jucătorii celor două echipe au afișat mesaje de susținere pentru Tito Vilanova, cel care a fost operat recent de cancer. Real Madrid atacă în această repriză la poarta din stânga

Echipele de start:

MALAGA 4-1-4-1: Caballero – Gamez, Sanchez, Demichelis, Monreal – Camacho – Joaquin, Isco, Portillo, Elisev – Saviola

Rezerve: Kameni, Santa Cruz, Buonanotte, Iturra, Fernandez, Duda, Onyewu

REAL MADRID 4-2-3-1: Adan – Arbeloa, Pepe, Ramos, Essien – Khedira, Alonso – Di Maria, Ozil, ROnaldo – Benzema

Rezerve: Iker Casillas, Kaka, Carvalho, Morata, Callejon, Modric, Nacho

Jose Mourinho a reușit să irite din nou vestiarul. Pentru partida cu Malaga, din deplasare, antrenorul lui Real Madrid a decis să-l lase pe banca de rezerve pe căpitanul echipei, Iker Casillas. Este o decizie care pică destul de prost pentru toți fanii Realului.

Ultima dată când Iker Casillas a stat pe banca de rezerve într-un meci din campionat a fost acum mai bine de 10 ani, în mai 2002, într-un meci cu Deportivo. Mourinho n-a oferit până acum nici explicație pentru decizia sa.

Este probabil o nouă dovadă de ruptură între cele două părți. În ultimul timp au apărut tot mai multe zvonuri care au susținut că forma slabă a Realului este a fost cauzată de răcirea relațiilor dintre portughezii și spaniolii Realului. În plus, Jose Mourinho a făcut de-a lungul timpului mai multe trimiteri față de evoluțiile lui Iker Casillas, ceva mai ezitante față de anii trecuți.