Jose Mourinho, tot mai aproape de prăpastie! Malaga - Real 3-2! Iker Casillas a fost rezervă pentru prima dată după 10 ani

22 dec 2012 10693 afişări Campionate Externe
Jose Mourinho, tot mai aproape de prăpastie! Malaga - Real 3-2! Iker Casillas a fost rezervă pentru prima dată după 10 ani LIVE TEXT: Malaga - Real Madrid 1-0! Casillas, lăsat pe BANCĂ de Jose Mourinho! Isco a DESCHIS scorul

Într-o perioadă de criză profundă, Jose Mourinho a ţinut să-şi îngreuneze şi mai mult situaţia. Pentru prima dată în ultimii 10 ani, căpitanul Iker Casillas a fost lăsat pe bancă într-un meci important. O decizie care a stârnit foarte mult nemulţumiri. Iar Malaga a arătat cât de important a fost meciul.

Gazdele au confirmat milioanele de euro investite de nişte arabi entuziasmaţi la început, dar care au renunţat când nu trebuie. Sezonul excelent din Liga Campionilor este o dovadă. Isco&Co şi-au arătat forţa şi în campionat.

Malaga a început ceva mai timid partida, iar în minutul 2 Ronaldo ratează prima ocazie a meciului, şut din lovitură liberă direct pe poartă. "Albii" au controlat prima jumătate a reprizei I şi victoria părea a veni ceva mai greu, dar sigur. Gazdele însă s-au trezit, iar în partea a doua s-au dezlănţuit.

Primul şoc a avut loc imediat după reluare, în minutul 48, când Iscoa a deschis scorul cu un şut de la 15 metri foarte bine plasat. A urmat aproximativ un sfert de oră în care Adan a fost testat serios de adversari. În minutul 65 a venit însă golul Realului, după haosul produs în faţa porţii lui Caballero de o centrarea a lui Ronaldo. Sanchez a încercat să facă ordine, însă şi-a împins minea în poartă.

Un gol care le-a dat ceva mai mult avânt jucătorilor lui Mourinho. Care a ţinut însă doar 5 minute, până la reuşita lui Santa Cruz, care a reluat în poarta goală o respingere la călcâiul lui Joaquin. După alte patru minute, acelaşi Joaquin îl găseşte excelent pe acelaţi Santa Cruza, care face "dubla" cu un şut la colţul scurt. Benzema a redus din diferenţă în minutul 82, însă cele trei puncte au rămas la Malaga, care bifează astfel prima victorie după 29 de meciuri jucate contra Realului.

Este încă o dovadă că Realul trece printr-o criză destul de serioasă. Madrilenii au ajuns la cea de-a treia partidă oficială fără victorie în toate competiţiile, după înfrângerea cu Celta în Cupă şi egalul cu Espanyol din etapa trecută.

În clasament, situaţia arată şi mai urât decât acest eşec. Barcelona s-a distanţat la 16 puncte de Real şi, mai mult de atât, în aceste condiţii până şi locul 2 pare o himeră. Mourinho este la 7 puncte de Atletico Madrid, iar Malaga îi suflă în ceafă, la doar două puncte în urmă.

Min. 90+4 S-a terminat partida. Malaga învinge Realul după 29 de meciuri directe în care n-a cunoscut victoria

Min. 82 GOL REAL MADRID. Greşeală a apărarii gazdelor, Benzema primeşte în faţa porţii şi nu ratează oportunitatea

Min. 76 GOL MALAGA! Santa Cruz reuşeşte "dubla!" Joaquin reuşeşte o pasă genială printe fundaşii lui Real, iar Santa Cruz trage la colţul scurt din partea stângă

Min. 72 GOL MALAGA! Gazdele uimesc din nou. Centrare de pe partea dreaptă, Joaquin a reluat cu călcâiul spre poartă, mingea a ricoşat din Adan în lateral, de unde Santa Cruz a împins-o în poartă

Min. 65 GOL REAL MADRID! Ronaldo a centrat în faţa porţii, mingea a fost bâlbâită la 7 metri, Sanchez o împinge însă în poartă în încercarea de a degaja din cădere

Min. 59 Real Madrid suferă serios în aceste momente. Malaga a prins curaj după marcarea golului şi ocaziile s-au înmulţit la poarta madrilenilor

Min. 52 Ocazie mare pentru Malaga. Portillo a tras de la 15 metri, Adan a respins în lateral

Min. 48 GOL MALAGA! Isco a deschis scorul. Tânărul mijlocaş a primit de la Joaquin la marginea careului mare, Isco a tras pe jos lângă bară şi a deschis scorul

Min. 46 A început repriza a doua

Min. 45 S-a terminat prima parte

Min. 26 Fază spectaculoasă reuşită de Di Maria. Ronaldo a centrat de pe stânga, Di Maria a preluat cu dreptul, l-a lobat pe portarul advers cu stângul, fără să lase mingea să cadă, însă mingea n-a avut forţă şi a fost ajunsă din urmă de un jucător al celor de la Malaga

Min. 25 Ocazie uriaşă pentru Real. "Albii" au plecat pe contraatac prin Ronaldo, care a pasat cu exteriorul în dreapta pentru Di Maria. Argentinianul i-a retrimis lui Ronaldo în gura porţii, însă lusitanul n-a nimerit ţinta din 7 metri

Min. 2 Prima mare ocazie a meciului. Ronaldo bate o lovitură liberă de la 25 de metri, poziţie aproximativ centrală. Portughezul trage direct pe poartă, dar portarul gazdelor a respins cu un reflex senzaţional

Min. 1 A început partida. Jucătorii celor două echipe au afişat mesaje de susţinere pentru Tito Vilanova, cel care a fost operat recent de cancer. Real Madrid atacă în această repriză la poarta din stânga

Echipele de start:

MALAGA 4-1-4-1: Caballero - Gamez, Sanchez, Demichelis, Monreal - Camacho - Joaquin, Isco, Portillo, Elisev - Saviola

Rezerve: Kameni, Santa Cruz, Buonanotte, Iturra, Fernandez, Duda, Onyewu

REAL MADRID 4-2-3-1: Adan - Arbeloa, Pepe, Ramos, Essien - Khedira, Alonso - Di Maria, Ozil, ROnaldo - Benzema

Rezerve: Iker Casillas, Kaka, Carvalho, Morata, Callejon, Modric, Nacho

Jose Mourinho a reuşit să irite din nou vestiarul. Pentru partida cu Malaga, din deplasare, antrenorul lui Real Madrid a decis să-l lase pe banca de rezerve pe căpitanul echipei, Iker Casillas. Este o decizie care pică destul de prost pentru toţi fanii Realului.

Ultima dată când Iker Casillas a stat pe banca de rezerve într-un meci din campionat a fost acum mai bine de 10 ani, în mai 2002, într-un meci cu Deportivo. Mourinho n-a oferit până acum nici explicaţie pentru decizia sa.

Este probabil o nouă dovadă de ruptură între cele două părţi. În ultimul timp au apărut tot mai multe zvonuri care au susţinut că forma slabă a Realului este a fost cauzată de răcirea relaţiilor dintre portughezii şi spaniolii Realului. În plus, Jose Mourinho a făcut de-a lungul timpului mai multe trimiteri faţă de evoluţiile lui Iker Casillas, ceva mai ezitante faţă de anii trecuţi.