Jerome Boateng vorbeşte desprea cea mai neagră perioadă a carierei de fotbalist: ”N-am putut să mănânc două zile”

18 oct 2016 4657 afişări Campionate Externe

Fundaşul german Jerome Boateng a vorbit recent într-un interviu acordat ESPN despre finala de ligă pierdută în 2012. Jucătorul lui Bayern a dezvăluit cât de mult a fost afectat de ratarea trofeului. Bavarezii aveau să piardă finala jucată chiar la Munchen la lovituri de departajare în ciuda faptului că au dominat meciul şi au ratat multe ocazii.

La patru ani distanţă de la acea finală Boateng şochează şi dezvăluie ce a simţit după meci: ”N-am putut să mananc nimic două zile la rând, durerea a fost imensă.”

În luna mai a anului 2012, Bayern Munchen şi Chelsea disputau finala Ligii Campionilor chiar la Munchen. Germanii au reuşit să spargă gheaţa abia în min. 83 prin Thomas Mueller, după ce au dominat meciul la toate capitolele. Însă Didier Drogba a avut alte planuri şi nu i-a lasăt pe nemţi să câştige trofeul chiar pe Allianz Arena. Atacantul ivorian a egalat în min. 88 în urma unui corner cu o lovitură de cap. Boateng a fost criticat pentru că l-a scăpat pe Drogba din marcaj la faza golului: ”A fost o fază ca la antrenament. Cineva...cred că a fost Branislav Ivanovic...m-a ţinut şi nu am reuşit să ajung în timp util la Drogba. Nu prea ai ce să faci în privinţa unei asemenea faze când e jucată atât de bine. În orice caz am avut destule ocazii să caştigam şi înainte şi după acel gol.”

Bayern a mai ratat şi un penalty în prima repriză a prelungirilor prin Arjen Robben. Astfel s-a ajuns la lovituri de pedeapsă unde echipa londoneză s-a impus cu scorul de 4-3. Olic şi Schweinsteiger au ratat pentru echipa antrenată la acel moment de Jupp Heynckes. Juan Mata a ratat pentru echipa lui Di Matteo, însă Didier Drogba a transformat penalty-ul decisiv şi trofeul a mers în insulă.

În actualul sezon echipa lui Boateng vine după o serie de trei meciuri fără victorie, însă fundaşul neagă existenţa unei crize şi e încrezător că situaţia se va schimba: ”Nu este un capăt de ţară, nu suntem în criză. Însă la Bayern avem aspiraţii şi pretenţii mari de la noi. Nu putem fi mulţumiţi de faptul că nu am câştigat de trei meciuri. Cred că toată lumea trebuie să lucreze mai mult, inclusiv eu, să arătăm mai multă agresivitate pe teren şi atitudinea potrivită din primul minut.”

Deşi a ratat trofeul Champions League în 2012, Jerome Boateng, a reuşit să-l câştige sezonul următor, în 2013 la Londra contra Borussiei Dortmund, meci în care şi Arjen Robben şi-a spălat păcatele marcând golul victoriei în ultimul minut. Succesul nu s-a oprit aici pentru fundaşul cu orgini ganeze care în 2014 a ieşi campion mondial cu Germania.