7 apr 2013 4326 afişări Campionate Externe

Adriano Galliani a fost nevoit să vadă la vestiare repriza secundă a meciului Fiorentina - AC Milan, din cauza unui incident cu fanii toscani. Faza s-a petrecut în minutul 38, când Tomovic a fost eliminat pentru un fault.

Fanii Fiorentinei au protestat faţă de măsura luată de arbitru, iar cei aflaţi pe lângă Adriano Galliani au început să-i ceară explicaţii, informează corrieredellosport.it. Oficialul lui AC Milan le-a răspuns cu aplauze ironice, iar un suporter mai în vârstă a sărit să-l bată pe Galliani. Acesta a fost oprit însă de un poliţist îmbrăcat în civil, însă ceilalţi suporteri au început să arunce cu diverse obiecte în preşedintele lui AC Milan.

De asemenea, Matteo Renzi, primarul Florenţei a făcut eforturi considerabile pentru a-i linişte pe suporterii aflaţi în acel sector. În cele din urmă, Galliani a ales să urmărească restul partidei la vestiare.

Fiorentina şi AC Milan au terminat la egalitate, 2-2. Scorul a fost deschis de Montolivo, în minutul 14, iar Flamini a făcut 0-2 în minutul 62. Ljajic şi Pizzaro (din penalty) au semnat golurile care le-au adus un punct toscanilor.

Sursa foto: Daily ACMilan News