Cine are nevoie de Neymar? Messi şi Paulinho au făcut spectacol în ultima etapă

20 sep 2017 7349 afişări Comentează şi tu Campionate Externe
  •  FC Barcelona a ajuns la cinci victorii în primele cinci etape, după succesul cu Eibar, scor 6-1.

Oaspeţii au rezistat 20 de minute pe Camp Nou, până când Lionel Messi a transformat o lovitură de pedepasă obţinută de Semedo. Catalanii au mai punctat o dată până la pauză, prin brazilianul Paulinho, care a înscris cu o lovitură de cap dintr-un corner executat de Denis Suarez. Pentru jucătorul transferat în această vară din China, a fost al doilea gol din actualul sezon.

În debutul părţii secunde, Denis Suarez a marcat pentru 3-0 după ce portarul Dmitrovic a respins în faţă un şut al lui Messi.La numai patru minute de la golul lui Denis Suarez, oaspeţii au redus diferenţa prin Enrich, care a deviat la colţul lung o centrare expediată de Junca din flancul stâng. Ter Stegen n-a avut reacţie la execuţia vârfului spaniol.

Messi, Messi, Messi...

În ultima jumătate de oră a partidei, Lionel Messi şi-a intrat în rol. Starul argentinian a marcat de trei ori până la final şi a ajuns la nouă goluri înscrise în campionat după numai cinci etape. În minutul 59, Messi a marcat cu un şut de la 16 metri trimis la colţul scurt, plasat la rădăcina barei. După alte trei minute, decarul Barcelonei a combinat cu Paulinho în marginea careului după care a trecut în viteză de fundaşii adverşi şi l-a executat pe Dmitrovic cu un şut la firul ierbii. În finalul meciului, Messi a închis tabela pentru un neverosimil 6-1, cu un şut violent la colţul lung, din interiorul careului.

Barcelona e singura echipă cu punctaj maxim după primele cinci etape, Sevilla fiind singura care se poate apropia la două puncte de catalani, în cazul unei victorii cu Las Palmas. Echipa pregătită de Ernesto Valverde are un impresionant golaveraj de +15 în startul noului sezon.