Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » Premier League » Manchester City vrea să facă două transferuri de 100.000.000 de euro de la AC Milan

Manchester City vrea să facă două transferuri de 100.000.000 de euro de la AC Milan

Manchester City vrea să facă două transferuri de 100.000.000 de euro de la AC Milan
Foto: Profimedia 11.04.2025

Manchester City traversează un sezon rușinos, locul 6 în Premier League și eliminată deja din Liga Campionilor.

Campioana Angliei intenționează ca în această vară să facă două transferuri stelare de la AC Milan, pe care să achite 100.000.000 de euro.

Pep Guardiola vrea doi jucători de la AC Milan și e gata să plătească pentru ei 100 de milioane de euro

Echipa „cetățenilor” parcurge o stagiune de coșmar, unde ocupă locul 6 în Premier League, fiind deja eliminată din Liga Campionilor. Oficialii campioanei Angliei nu mai pierd timpul și se gândesc deja la strategia de transferuri pentru a forma o nouă echipă pe „Etihad”. La sugestia lui Pep Guardiola vor să facă două transferuri de top de la AC Milan, pe care să achite 100.000.000 de euro.

Kevin de Bruyne a confirmat deja că o va părăsi Manchester City și ar putea fi urmat rapid și de Ilkay Gundogan, revenit în vara trecută de la Barcelona. Pe lângă cei doi, sunt și alți jucători pe picior de plecare.

Conform celor de la TEAMtalk, City plănuiește semnarea în această vară a cuplului Tijjani Reijnders – Theo Hernandez, Guardiola fiind dornic să consolideze mijlocul terenului central și partea stângă a defensivei.

Oficialii britanici se bazează și pe faptul că Milan este sub mare presiune și ar putea genera fonduri din vânzări de jucători în această vară, mai ales că au șanse mici de calificare în Liga Campionilor. În prezent, „diavolii” ocupă locul nouă în Serie A, la nouă puncte în afara primelor patru poziții care asigură accederea în UCL.

„Rossonerii” îl evaluează pe Reijnders la aproximativ 70 de milioane de euro, în timp ce Hernandez are un preț de 30 de milioane de euro.

Mijlocașul batav are un contract pe termen lung până în 2030, iar lui Hernandez îi expiră înțelegerea în  2026. Acesta din urmă nu are intenția de a semna o prelungire, așa că gruparea italiană trebuie să-l vândă urgent pentru a nu-l pierde gratis.

Sursa foto: Mediafax Foto 26.03.2025

Alte ținte de top la mijlocul terenului pentru „cetățeni”

Manchester City îl vrea pe Reijnders, însă îi are în vedere și pe Bruno Guimaraes de la Newcastle, Ederson de la Atalanta sau Adam Wharton de la Crystal Palace. Noul director sportiv Hugo Viana se pregătește pentru o primă fereastră de transfer foarte aglomerată pe „Etihad”.

Internaționalul olandez în vârstă de 26 de ani este ținta principală, un jucător care a marcat nouă goluri și a oferit patru pase decisive în 30 de apariții în Serie A în acest sezon. Reijnders poate evolua ca număr 10, dar și ca 8 sau 6, deci ar putea acoperi mai multe zone pentru City și astfel să umple golul lăsat de plecarea lui De Bruyne.

Pe de altă parte, fundașul stânga al Milan Hernandez a oprit negocierile pentru reînnoirea contractului cu Milan, deoarece are în vedere că se alăture lui Real Madrid în această vară.