Acasa » Diverse » Rinat Ahmetov e gata să cumpere compania-mamut din România: prețul de pornire e de 444.000.000 de euro! Afacerea strategică pentru cel mai bogat ucrainean

Rinat Ahmetov e gata să cumpere compania-mamut din România: prețul de pornire e de 444.000.000 de euro! Afacerea strategică pentru cel mai bogat ucrainean

Rinat Ahmetov e gata să cumpere compania-mamut din România: prețul de pornire e de 444.000.000 de euro! Afacerea strategică pentru cel mai bogat ucrainean
Rinat Ahmetov. Foto: Sport Pictures

Miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov, proprietarul grupului Metinvest și patronul clubului de fotbal Șahtior Donețk, este aproape să realizeze una dintre cele mai importante investiții industriale făcute în România în ultimii ani.

Rinat Ahmetov e gata să cumpere compania-mamut din România

Cel mai bogat ucrainean este interesat de preluarea combinatului siderurgic Liberty Galați, într-o tranzacție evaluată la aproximativ 444 de milioane de euro.

Combinatul gălățean trece de mai mult timp prin dificultăți financiare. În martie 2025, compania a intrat în procedura de concordat preventiv, o soluție juridică menită să evite insolvența și să permită restructurarea obligațiilor financiare.

În contextul unor datorii estimate la aproape un miliard de euro, activele societății au fost scoase la vânzare.

Prețul de pornire e de 444.000.000 de euro

Prima licitație organizată în acest scop a avut loc în martie 2026, cu un preț de pornire de 709 milioane de euro. Deși mai mulți investitori au cumpărat documentația necesară participării, niciunul nu a depus o ofertă concretă, iar procedura s-a încheiat fără un câștigător.

Pentru a atrage noi cumpărători, administratorii au decis reducerea prețului de pornire la 444 de milioane de euro pentru următoarea rundă de licitație.

„A existat interes din partea aceloraşi părţi care au subscris şi la prima licitaţie, care au cumpărat caietul de sarcini”, a declarat Paul Dieter Cîrlănaru, directorul general al CITR, unul dintre administratorii concordatari ai Liberty Galați, conform News.ro.

Interesul lui Ahmetov pentru Liberty Galați nu este unul recent. Potrivit informațiilor apărute în piață, grupul Metinvest și-a manifestat intenția de a prelua combinatul încă din 2025, când a fost înaintată o primă ofertă.

Demersul nu s-a concretizat atunci, însă compania ucraineană a rămas interesată de activul strategic din România. În acest an, reprezentanții Metinvest au cumpărat caietul de sarcini al licitației și au trimis la București oficiali din departamentul de fuziuni și achiziții pentru a analiza oportunitatea investiției.

La finalul anului 2025, Ahmetov a cumpărat compania ArcelorMittal Tubular Products Iași, producător de țevi utilizate în construcții, infrastructură și agricultură.

Totodată, miliardarul ucrainean este activ și în sectorul energiei verzi prin intermediul DTEK Renewables International. Grupul său deține mai multe proiecte de energie regenerabilă în România, inclusiv parcuri eoliene și solare dezvoltate în județele Iași, Mureș și Dâmbovița.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]