Mihai Neșu s-a prăbușit emoțional în timpul interviului. Cazul unui băiețel l-a răvășit: „Plâng tot timpul”

Cristian Hitruc
Mihai Neșu s-a prăbușit emoțional în timpul interviului. Cazul unui băiețel l-a răvășit: „Plâng tot timpul”
SURSĂ: captură Euronews

Mihai Neșu nu a mai rezistat și s-a prăbușit emoțional în timpul unui interviu pe care l-a acordat, în momentul în care și-a amintit de cazul unui băiețel pe care l-a ajutat.

Fostul fotbalist, ajuns la vârsta de 43 de ani, ajută alți oameni aflați în suferință, grație fundației care îi poartă numele, iar de-a lungul anilor a adunat foarte multe povești impresionante.

Cazul care l-a făcut pe Mihai Neșu să plângă

Mihai Neșu a fost nevoit să se retragă din fotbal în 2011, când s-a accidentat în timpul unui antrenament al echipei FC Utrecht. De atunci, fostul fotbalist a fost nevoit să își găsească un nou drum în viață, iar acum ajută alți oameni aflați în suferință, grație fundației care îi poartă numele.

Recent, într-un interviu pe care l-a acordat, fostul fotbalist nu a mai putut să își stăpânească lacrimile, în momentul în care și-a amintit despre cazul unui băiețel pe care l-a ajutat.

„Vă povestesc un caz pe care eu, când îl aud, îmi vine să plâng tot timpul. Era un băiat care vine la noi la terapie. Foarte grav e băiatul. El vine la noi la terapie și se bucură numai de faptul că are baie. Poate să-i facă mama lui baie, poate să-l urce cu liftul, nu își rupe spatele mama lui să-l pună în scaun, în pat.

Și numai pentru lucrul ăsta se bucură, un lucru care pentru noi e nimic: să poți face o baie, să poți să te plimbi pe afară. El stă la etajul 3, undeva într-un bloc.
Nu poate aproape deloc să coboare, n-are baie.

Și ce m-a întristat pe mine cel mai mult a fost că după ce a terminat terapia, ne-a sunat dacă nu îl primim măcar două zile pe săptămână, să poată să vină numai să facă duș. Să facă duș și să se plimbe pe aici.

Pe mine asta m-a întristat foarte tare, fiindcă că mi se pare că toată lumea merită să ducă o viață decentă, chiar și în suferință. Cât mai ușoară și… mă iertați (n.r. – începe să plângă)”, a povestit Mihai Neșu, într-un interviu acordat pentru Euronews.

Mihai Neșu: „Mă bucur de nimicuri”

După accidentarea pe care a suferit-o pe data de 10 mai 2011, Mihai Neșu a avut nevoie de o lungă perioadă de timp pentru a se regăsi. Fostul fotbalist a reușit să facă alt lucru și și-a stabilit alt drum în viață. Acum, la vârsta de 43 de ani, a mărturisit că vede lucrurile complet diferit și că bucuria de a ajuta este enormă.

„După accident, am ajuns să văd viața foarte simplu și să mă bucur de nimicuri. Orice lucru, dacă am fost de folos cuiva, mie îmi aduce o bucurie enormă”, a mai povestit Mihai Neșu, conform sursei menționate anterior.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
S-a răzgândit după patru ani! O legendă a sporturilor de iarnă revine pentru încă o Olimpiadă
Mediafax
Cristina ICH, zero regrete după ce i-a 'suflat' soțul celei mai bune prietene: 'Dacă aș da timpul înapoi, aș face fix la fel!'
Cancan.ro
Locurile interzise de pe țărmul Dunării, dispărute sub ape. „Grănicerii au ordin să împuște pe oricine se apropie de maluri”
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Vedete din România care au învins cancerul în stadii avansate. Au suferit de boli nemiloase şi au supravieţuit! Declarații sfâșietoare
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Râzi cu lacrimi
Studenta care a sfidat regimul lui Hitler și a plătit cu viața
Descopera.ro
'Din păcate, s-a gravat'. Dan Alexa, dezvăluiri triste despre starea de sănătate a Alinei Pușcău. Ce discuție au avut cu două zile în urmă
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Warships Legends sărbătorește 7 ani de existență cu activități festive și recompense
Go4Games
Modernizează-ți mașina fără investiții mari. Cinci accesorii recomandate șoferilor
Promotor.ro