Meme Stoica, născut în Sibiu, a copilărit în Galați, unde a și debutat în fotbal, atât ca jucător, cât și oficial de club.
Invitat la un podcast, oficialul FCSB a făcut dezvăluiri despre familia sa, una de intelectuali, care a avut de tras pentru faptul că avea curajul să se pună cu regimul comunist, în vremurile în care orice abatere de acest gen se putea lăsa cu privarea de libertate.
Modelul de viață a lui Meme Stoica a fost chiar tatăl său, pe care l-a idolatrizat și cu care, chiar și astăzi, are impresia că mai vorbește, deși a decedat de peste șase ani, chiar în anul în care părinții săi ar fi împlinit 60 de ani de căsătorie.
Mihai Stoica a povestit un episod în care protagonist a fost bunicul său, care, la fel ca mulți alți români, după cel de-al doilea Război Mondial, aștepta să vină americanii. Mai mult decât atât, nu ezita să își spună „visul” cu voce tare, dar și să îi înjure pe comuniști.
„E adevărat, provin dintr-o familie de intelectuali. Părinții mei au termina facultatea în anii ’50. Adică, au venit de la Sibiu și de la Dărmănești de Bacău și au făcut facultatea la București.
Puțin oameni făceau asta în perioada aia, imediat după război și imediat după venirea comuniștilor.
Taică-miu, având și un dosar cu probleme, că bunică-miu, tatăl lui, aștepta americanii și o gândea cu voce tare. Nu au venit americanii, în schimb a fost el «ascuns» o perioadă scurtă. (n.r. Serios?!) Da, doar pe chestia asta, că bătea câmpii că vin americanii. Înjura comuniștii”, a spus Meme Stoica, la SportCast cu Sile.
Tatăl lui Mihai Stoica a fost un cunoscut inginer în Combinatul Siderurgic Galați (cum se numea actualul Liberty în vremea comunismului), iar așa se explică legătura pe care a avut-o oficialul FCSB cu echipa din Galați, unde era dus de acesta încă din copilărie.
„Tata a avut 7.500 de oameni în subordine 11 ani și la Revoluție 50.000 de oameni îl voiau numărul 1 în combinat, dar nu a vrut el, a ieșit repede la pensie, la 57 de ani. El socializa cu oameni din diverse categorii sociale și nu a avut niciodată chestia asta că unul înjură, altul a venit beat…
M-a dus de mic pe stadioane, iar eu l-am idolatrizat. Și, orice făcea el, încercam să fac și eu. Era mult mai deștept decât mine, nu am cum să ajung la nivelul lui niciodată. Cel mai inteligent om pe care l-am cunoscut, fără exagerare. Da, am luat foarte multe de la el”, a mărtusit Meme Stoica, despre tatăl său care a decedat la începutul lui 2019.
Retras din activitatea de fotbalist, la începutul anului 1992 a devenit președintele Oțelul Galați, unde a rămas timp de un deceniu. De aici a plecat pentru trei ani la FCSB, unde a fost sprijinit de finanțatorul Gigi Becali, iar în perioada 2027-2010 a fost președintele echipei Unirea Urziceni. A revenit la FCSB, în 2010, iar de-a lungul timpului a fost manager, manager general și director sportiv.
Cu FCSB a câștigat 11 trofee pe plan intern, din care cinci titluri de campion, și câte două Cupe ale Românei, Supercupe ale României și Cupe ale Ligii.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER