Acasa » Cupa României » Apariție surpriză la Sibiu, în mijlocul galeriei lui U Cluj, înaintea finalei Cupei României cu Universitatea Craiova

EXCLUSIV Apariție surpriză la Sibiu, în mijlocul galeriei lui U Cluj, înaintea finalei Cupei României cu Universitatea Craiova

Andrei Preotu
Apariție surpriză la Sibiu, în mijlocul galeriei lui U Cluj, înaintea finalei Cupei României cu Universitatea Craiova
Fotbaliștii au mers în galerie după un meci între U Cluj și Rapid. Sursa Foto: SPORT PICTURES

O apariție interesantă a fost observată la Sibiu, în rândul suporterilor lui U Cluj, cu doar câteva ore rămase până la startul finalei Cupei României.

„Șepcile roșii” dau piept cu Universitatea Craiova în ultimul act al competiției, miercuri, 13 mai, de la ora 20:00, pe terenul celor de la Hermannstadt. ProSport pune duelul la dispoziția urmăritorilor în format LIVE TEXT.

Fostul campion, în mijlocul galeriei lui U Cluj la finala Cupei României

Cristi Dulca (53 de ani), campion cu Rapid în urmă cu mai bine de două decenii și jumătate, a mers la Sibiu pentru a-i sprijini pe „studenții” lui Cristiano Bergodi (61 de ani).

De regulă, numele importante din fotbalul românesc preferă să vadă meciul de pe un loc comod. Pentru Dulca, însă, nu este cazul.

Cristi Dulca așteaptă fluierul de start. Sursa Foto: ProSport

Jurnaliștii ProSport l-au surprins în mijlocul fanilor lui U Cluj, purtând o geacă pe care erau inscripționate următoarele cuvinte: „Vecchia Guardia”. Vorbim despre o grupare ultra’ a galeriei din Ardeal.

Cristi Dulca, ultimele pregătiri înaintea finalei. Sursa Foto: ProSport

Clujenii vor avea în jur de 5.000 de suporteri la finala Cupei României, iar mulți dintre fani se pregătesc să facă deplasarea și la Craiova, pentru derby-ul care poate decide noua campioană a Superligii.

„Pentru U Cluj, acesta este cel mai important sezon de la înființare, pentru că n-a avut șansa niciodată să facă eventul”

În urmă cu o zi, Cristi Dulca a stat de vorbă cu oamenii de presă de la ProSport despre duelul care va încheia sezonul 2025-2026 al Cupei României.

„Voi fi prima oară în galerie la un meci cu o miză atât de mare. O să merg cu prietenii printre ultrași, iar înaintea meciului o să fiu cu fanii în centrul Sibiului. Mergem la finala Cupei cu entuziasm și speranțe mari.

Pentru U Cluj, acesta este cel mai important sezon de la înființare, pentru că n-a avut șansa niciodată să facă eventul”, a declarat fostul antrenor al „șepcilor roșii”.

Trenul cu fanii Craiovei a ajuns la Sibiu

Un alt detaliu notabil se leagă de cealaltă galerie, cea a Craiovei. După mai bine de 70 de minute întârziere, trenul care transporta suporterii oltenilor a ajuns la Sibiu, în jurul orei 16:25.

Mihai Rotaru, acționar majoritar al „leilor” din Bănie, este alături de fani. Omul de afaceri a călătorit în același tren cu susținătorii veniți la Sibiu pentru încleștarea dintre formația lui Filipe Coelho și U Cluj.

Rămâne de văzut care dintre echipe va ridica trofeul la capătul partidei. Fanii așteaptă spectacol pe suprafața de joc!