Acasa » Campionatul Mondial 2026 » SUA – Australia 2-0. Calitatea specială a americanilor care îi deosebește de TOATE echipele acestui Mondial

CM 2026 SUA – Australia 2-0. Calitatea specială a americanilor care îi deosebește de TOATE echipele acestui Mondial

Gabriel Berceanu
SUA - Australia 2-0. Calitatea specială a americanilor care îi deosebește de TOATE echipele acestui Mondial
FOTO: Sipa USA / Sipa USA / Profimedia 20 iunie 2026

Australia a depășit așteptările în debutul ei la CM 2026, învingând cu 2-0 pe Turcia după o strategie defensivă și lovituri superbe pe contre. Dar americanii s-au pregătit și, după un 4-1 extrem de convingător cu Paraguay, au venit în SUA – Australia să demonstreze asta.

Cu o lecție ofensivă de calibru la meciul inaugural, trupa Pochettino a văzut cum Mexic a devenit deja prima echipă calificată din grupele Mondialului și a făcut tot posibilul ca să-și asigure cât mai curând același statut.

Doar pe ProSport trăiești Mondialul în integralitate și minut cu minut! Așa că mai jos te așteaptă rezumat SUA – Australia 2-0 în format Jurnal de Mondial, desfășurarea partidei pas cu pas în livetext, echipele și loturile plus clasament grupa D acum!

SUA – Australia 2-0. Jurnal de Mondial

Cu Australia deja ne-am lămurit. Prima națională de la acest Mondial care cred că și-a dezvăluit complet profilul și potențialul. Cu cinci pe fund, aglomerare în jurul careului, mingi lungi pe Irankunda și Kone, fotbaliștii iuți de origine africană care să lovească pe contre.

A mers cu Turcia, a mers chiar senzațional! Dar SUA are altă interpretare a registrului ofensiv, altă dinamică și jucători explozivi care să pună în aplicare acestea două, comparativ cu turcii. Europenii mustesc de talent și valoare, însă turnate efectiv în tipare și nuanțe diferite.

În plus, absențele lui Metcalfe și, mai ales, Irankunda, marcatorii din 2-0 cu Turcia, au surprins în decizia lui Tony Popovic pentru formula de start. Americanii au controlat clar jocul, mai puțin dezlănțuiți ca la debut, dar etalând aceeași dezinvoltură când schimbă vitezele spre ultima treime.

SUA e una din cele mai constante naționale de la acest Mondial pe toate segmentele de timp ale partidei și echilibrată în toate compartimentele, în același timp.

Corect, n-a avut încă meci în care să plece ca outsider, dar… asta s-a văzut, asta scriem 🙂 Și, corect, pe final cu Australia și-a tras sufletul puțin. Dar totul 100% calculat, nu la presiunea oponentului.

Calitatea specială a americanilor ține însă de polivalența fotbaliștilor cu care poate jongla Pochettino. Nicio altă echipă de la acest Mondial nu am văzut să posede așa ceva! Niciun lot parcă nu are atât de mulți fotbaliști buni care să joace fiecare la un nivel bun pe câte 2-3 posturi diferite!

De aceea SUA, chiar și pe durata aceluiași meci, poate trece din 3-4-2-1 în 4-3-3 și din 3-5-2 în 4-5-1 cu o lejeritate uluitoare, dar mai ales cu rezultate excelente.

SUA – Australia 2-0

Au marcat: Burgess ’11 autogol, Freeman ’43

SUA (4-3-3): Freese – Freeman, Ream (c), C. Richards, A. Robinson (Trusty ’81) – McKennie (G. Reyna ’90+6), T. Adams, Tilman – Dest (Scally ’81), Balogun (H. Wright ’90+6), Pepi (S. Berhalter ’74)

Liderul vestiarului american, Christian Pulisic, a lipsit din rândul titularilor: accidentare la gambă suferită în partida inaugurală cu Paraguay! S-a antrenat dimineață și se speră să revină la meciul trei, potrivit declarațiilor selecționerului Pochettino pentru FOX News.

Australia (5-4-1): Beach – Italiano, Circati, H. Souttar (c), Burgess (Geria ’45) , Bos – Leckie (Volpato ’61), A. O’Neill, Okon-Engstler (Irvine ’78), Velupillay (Metcalfe ’45) – M. Toure (Irankunda ’45)

Decizie interesantă la australieni, cei doi marcatori din 2-0 cu Turcia, Irankunda și Metcalfe nu au fost în primul 11.

Mai jos în liveblog loturile complete!

Clasament grupa D la CM 2026

Pentru prima oară, Campionatul Mondial înseamnă nu mai puțin de 48 de echipe naționale angrenate în turneul final. Acestea sunt organizate în 12 grupe de câte patru echipe fiecare. Iată clasamentul din grupa D acum și povestea meciurilor deja disputate:

  1. SUA – 6 p (+5)
  2. Australia – 3 p (0)
  3. Turcia – 0 p (-2)
  4. Paraguay – 0 p (-3)

S-au jucat:

Se califică în șaisprezecimile competiției locurile 1 și 2 din clasamentul final al fiecărei grupe împreună cu 8 locuri trei, cele mai bune, din totalul de 12. În caz de egalitate la puncte în grupă între două echipe, se aplică în ordine drept criterii de departajare:

  • rezultatul meciului direct
  • golaverajul general din grupă
  • numărul total de goluri marcate în grupă
  • criteriul fair-play (cât mai puține avertismente încasate)
  • poziția din clasamentul FIFA
SUA - Australia 2-0. Calitatea specială a americanilor care îi deosebește de TOATE echipele acestui Mondial

FOTO: Ercin Erturk / AFP / Profimedia 19 iunie 2026

SUA – Australia livetext în grupa D la CM 2026

Min 82. SUA a cedat aproape total inițiativa, echipa lui Popovic se zbate să reducă măcar diferența, se joacă mai mult în terenul americanilor dar fără ca Australia să amenințe realmente poarta.

MIn 65. Australienii încep să conteze și ei cât de cât în atac. Șut Irankunda, pe jos și pe centrul porții, prins ușor de Freese.

Min 51. Balogun scapă singur pe un contraatac, pleacă de la jumătatea terenului, avansează promițător, însă în preajma careului își calculează prea mult pașii, întârzie șutul, iar Circati vine din spate și îi blochează tentativa.

A început repriza secundă, trei schimbări efectuate de Australia, vezi detaliile în caseta live a meciului, de mai jos.

PAUZĂ.

Min 43. Freeman urmărește șutul blocat de defensiva australiană și împinge în poartă. Se ridică steagul pentru ofsaid. Dar intervine VAR! Balogun era în ofsaid, însă Freeman, marcatorul, nu! Și avem SUA – Australia 2-0.

Min 25. Jocul e controlat clar de americani, șuturi blocate chiar în careu, însă australienii par să păstreze potențialul periculos pe deja celebrele lor atacuri rapide. Leckie a fost aproape de o șansă, Toure hărțuiește cât poate liniile echipei lui Pochettino.

Min 11. Balogun avansează din flancul stâng, se apropie de poartă aproape pe linia de corner, centrează pe jos iar Burgess împinge neverosimil, dintr-o mare stângăcie, în proprie poartă! SUA – Australia 1-0 după o gafă de râsul lumii.

A început partida SUA – Australia pe stadionul din Seattle, fluierul de start al arbitrului Felix Zwayer (Germania).

SUA - Australia 2-0. Calitatea specială a americanilor care îi deosebește de TOATE echipele acestui Mondial

Foto: Profimedia. 13.06.2026

Lot SUA la CM 2026

Portari: Brady (Chicago Fire), Freese (New York FC), Turner (New England Revolution)

Fundași: Arfsten (Columbus Crew), Dest (PSV), Freeman (Villarreal), McKenzie (Toulouse), Ream (Charlotte FC), C. Richards (Crystal Palace), A. Robinson (Fulham), M. Robinson (FC Cincinnati), Scally (Monchengladbach), Trusty (Celtic)

Mijlocași: T. Adams (Bournemouth), S. Berhalter (Vancouver Whitecaps), McKennie (Juventus), G. Reyna (Monchengladbach), Roldan (Seattle Sounders), Tillman (Leverkusen)

Atacanți: B. Aaronson (Leeds), Balogun (Monaco), Pepi (PSV), Pulisic (AC Milan), T. Weah (Marseille), H. Wright (Coventry), Zendejas (Club America)

Selecționer: Mauricio Pochettino (54 ani, Argentina)

sua-australia-cm-2026-live-mondial-americanii-calificare-din-grupe-clasament-grupa-d

Foto: SPORT PICTURES

Lot Australia la CM 2026

Portari: M. Ryan (Levante), Izzo (Randers), Beach (Melbourne City)

Fundași: Behich (Melbourne City), J. Bos (Feyenoord), C. Burgess (Swansea City), Circati (Parma), Degenek (APOEL), Geria (Albirex Niigata), Herrington (Colorado Rapids), Italiano (Grazer AK), H. Souttar (Leicester), Trewin (New York FC)

Mijlocași: Devlin (Hearts), Irvine, Metcalfe (St. Pauli), A. O’Neill (New York FC), Okon-Engstler (Sydney FC)

Atacanți: Irankunda (Watford), Leckie (Melbourne City), Hrustic (Heracles), Mabil (Castellon), M. Toure (Norwich), Velupillay (Melbourne Victory), Volpato (Sassuolo), Yengi (Machida Zelvia)

Selecționer: Tony Popovic (52 ani, Australia)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]