Runda decisivă în grupe continuă la Cupa Mondială 2026 cu Norvegia – Franța și Senegal – Irak în grupa I. Mai jos toate calculele calificării, echipele de start, clasamentul și desfășurarea liveblog a partidelor.
Cum te-ai obișnuit deja, doar cu ProSport trăiești Cupa Mondială 2026 minut cu minut și în integralitate. Să vedem cine s-a calificat și de pe ce locuri din grupa I, dar și ce adversare va întâlni fiecare echipă în șaisprezecimile de finală!
După Norvegia – Franța 1-4 și Senegal – Irak 5-0, iată situația finală privind calificarea și clasament grupa I la Cupa Mondială:
Locul 1: Franța. Câștigă grupa, după victoria cu hattrick Ousmane Dembele și două pase de gol Mbappe în fața rezervelor Norvegiei. Joacă în 16-imi cu un loc trei: Suedia sau locul 3 din grupa G. Funcție de grupele care vor da top 8 locuri trei.
Locul 3 din grupa G e greu de anticipat acum, nici nu știm dacă va avea puncte să prindă top 8 în clasamentul celor 12 locuri trei din turneu. Acum avem Egipt (4p), Iran (2p), Belgia (2p), Noua Zeelandă (1p). Se joacă Egipt – Iran și Noua Zeelandă – Belgia în runda decisivă.
Locul 2: Norvegia. Joacă în 16-imi cu locul 2 din grupa E. Așadar, vom avea Coasta de Fildeș – Norvegia!
Locul 3: Senegal. Cu 3 puncte și golaveraj +2, întră în clasamentul locurilor trei, de unde se califică 8 din 12 locuri trei în 16-imi.
A jucat în superioritate numerică din minutul 13 și astfel și-a asigurat 5-0, scor ideal cu Irak! Are șanse foarte mari de calificare, iată situația în clasament locuri trei acum la Cupa Mondială din grupele deja încheiate:
* locuri trei 100% deja calificate în 16-imi (Paraguay – 99%)
Locul 4: Irak. Eliminată de la Cupa Mondială.
FINAL. Norvegia – Franța 1-4 și Senegal – Irak 5-0. Zece goluri în cele două partide din runda decisivă în grupa I la Cupa Mondială!
Min 90+4. Desire Doue înscrie pentru Norvegia – Franța 1-4! Trupa lui Deschamps s-a distrat cu rezervele vikingilor.
Min 82. Iliman Ndiaye marchează și el! Senegal – Irak 5-0, iată efectele mai jos în clasamentul locurilor trei la Cupa Mondială în timp real!
Min 71. Pape Gueye face „dubla” și Senegal – Irak 4-0! Iată cum se modifică situația în clasamentul locurilor trei din grupele deja încheiate, africanii având acum șanse foarte mari să prindă top 8 și să se califice în 16-imi.
* locuri trei 100% deja calificate în 16-imi (Paraguay – 99%)
Min 59. Senegal se desprinde! Marchează la trei minute distanță în fața unui Irak în zece oameni și Pape Gueye, intrat de doar două minute pe teren! Senegal – Irak 3-0.
Dacă pentru Franța și Norvegia situația e clară, vezi detalii mai jos, Senegal are acum șanse importante de calificare în clasamentul locurilor trei, iată situația în grupele deja încheiate:
* locuri trei 100% deja calificate în 16-imi (Paraguay – 99%)
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Fcu-cine-joaca-franta-in-16-imi-dupa-hattrick-dembele-plus-magie-mbappe-adversarul-norvegiei-lui-haaland-si-clasament-final-grupa-i-la-cupa-mondiala-1.jpg)
FOTO: Profimedia 26 iunie 2026
Min 56. În superioritate numerică, africanii fac ce trebuie pentru calificare: gol Ismaila Sarr și Senegal – Irak 2-0! La acest scor și Norvegia – Franța 1-3, iată situația calificării și cu cine joacă fiecare în 16-imi:
Clasament grupa I: 1. Franța (9p), 2. Norvegia (6p), 3. Senegal (3p, -1). 4. Irak (0p)
Top locuri 3 din grupele deja încheiate
* locuri trei 100% deja calificate în 16-imi (Paraguay – 99%)
A început repriza secundă în Norvegia – Franța 1-3 cu 5 minute avans față de Senegal – Irak 1-0. În minutul 50, nordicii au penalty acordat corect pentru fault la Bobb, dar fără Haaland pe teren, trage Strand Larsen și… ratează! Apără Maignan.
PAUZĂ. Norvegia – Franța 1-3 și Senegal – Irak 1-0. Africanii nu reușesc să ajungă spre golaverajul ESENȚIAL pentru calificare! Vezi toate detaliile situației mai jos în liveblog.
Min 32. Hattrick Ousmane Dembele! „Balonul de Aur” marchează din nou, după două pase de gol Mbappe, vine serviciul lui Tchouameni. Norvegia – Franța 1-3 și Senegal – Irak 1-0.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Fpatru-goluri-dubla-dembele-si-cartonas-rosu-cine-se-califica-la-aceste-scoruri-in-norvegia-franta-si-senegal-irak-clasament-live-grupa-i-la-cupa-mondiala-2.jpg)
FOTO: MAURO PIMENTEL / AFP / Profimedia 26 iunie 2026
Min 21. La foc automat! Ousmane Dembele face „dubla”, ambele reușite din pasele lui Mbappe!, iar minutul următor Aasgaard reduce diferența! Norvegia – Franța 1-2, fără să afecteze situația calificării din grupa I.
Min 13. Fault în postură de ultim apărător, cartonaș galben de la Anthony Taylor, devenit cartonaș roșu după intervenția VAR: Sulaka lasă Irak în inferioritate numerică. Senegal are cale liberă spre golaverajul visat și necesar calificării, vezi mai jos detaliile!
Min 7. Ousmane Dembele deschide scorul cu vikingii, în vreme ce, cu trei minute mai devreme, după corner, fundașul Seck reia cu capul și deschide scorul cu irakienii! Norvegia – Franța 0-1 și Senegal – Irak 1-0. Iată cum influențează situația calificării din grupa I:
Clasament grupa I: 1. Franța (9p, +6), 2. Norvegia (6p, +3), 3. Senegal (3p, -2). 4. Irak (0p, -7)
Top locuri 3 din grupele deja încheiate
* locuri trei 100% deja calificate în 16-imi (Paraguay – 99%)
Au început cele două partide, Norvegia – Franța 0-0 în care nordicii folosesc rezervele (vezi detalii mai jos în echipele de start), și Senegal – Irak 0-0. Iată situația calificării la aceste scoruri:
Clasament grupa I: 1. Franța (7p, +5), 2. Norvegia (7p, +4), 3. Senegal (1p, -3). 4. Irak (1p, -6)
Top locuri 3 din grupele deja încheiate
* locuri trei 100% deja calificate în 16-imi (Paraguay – 99%)
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Fsurpriza-uriasa-echipele-de-start-in-norvegia-franta-si-senegal-irak-toate-calculele-calificarii-live-in-grupa-i-la-cupa-mondiala.jpg)
Fotomontaj ProSport realizat cu ajutorul inteligenței artificiale
Norvegia (4-2-3-1): Selvik – Aursnes, Ostigard, Falchener, Bjorkan – Thorstvedt, P. Berg, Aasgaard – Bobb, Strand Larsen, Schjelderup
Selecționer: Stale Solbakken
Franța (4-2-3-1): Maignan – Kounde, Upamecano, Lacroix, T. Hernandez – M. Kone, Tchouameni – Olise, O. Dembele, D. Doue – Mbappe
Selecționer: Didier Deschamps
Senegal (4-2-3-1): M. Diaw – K. Diatta, A. Seck, M. Niakhate, I. Jakobs – I. Gueye, H. Diarra – I. Mbaye, L. Camara, S. Mane – I. Sarr
Selecționer: Pape Thiaw
Irak (4-1-4-1): Basil – Putros, Hashem, Sulaka, Doski – Al-Ammari – Jasim, Bayesh, Iqbal, Qasem – Al-Hamadi
Selecționer: Graham Arnold
Iată cum se prezintă clasamentul înaintea partidelor decisive Norvegia – Franța și Senegal – Irak și criteriile de departajare la egalitate de puncte:
Se califică în șaisprezecimi locurile 1 și 2 din clasamentul final al fiecărei grupe plus cele mai bune 8 locuri trei din totalul de 12. În caz de egalitate la puncte în grupă între două sau mai multe echipe se aplică în ordine criteriile de departajare:
S-au jucat:
La acest moment, nicio echipă din grupa I nu este eliminată, dar Franța și Norvegia sunt sigure de calificarea în șaisprezecimi! Senegal și Irak joacă pentru locul 3, în vreme ce Norvegia și Franța se duelează pentru supremație în grupă!
Avem așadar Haaland versus Mbappe! Fascinantă ciocnire a noilor titani din acest turneu, pe lângă titanii „veterani” Leo Messi și Cristiano Ronaldo. Patru goluri în două meciuri au atât vikingul de la Man City, cât și starul de la Real Madrid la CM 2026 până acum!
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Ffranta-irak-la-cupa-mondiala-ce-gol-marcheaza-mbappe-in-meciul-100-pentru-echipa-nationala-3.jpg)
FOTO: AP Photo/Matt Rourke, 18 iunie 2026
Norvegia – Franța începe cu cele două echipe la egalitate de puncte. Cine câștigă, evident, își adjudecă locul 1. În caz de egalitate, Franța câștigă grupa, având golaveraj superior: +6 la +4.
Locul 1 din această grupă joacă în 16-imi cu un loc trei din grupa D, F sau G (dacă prinde top 8 locuri trei). Practic, vom avea în 16-imi următorul meci:
Locul 3 din grupa G e greu de anticipat, nici nu știm dacă va avea suficiente puncte să prindă top 8 în clasamentul celor 12 locuri trei din turneu. Acum avem Egipt (4p), Iran (2p), Belgia (2p), Noua Zeelandă (1p). Se joacă Egipt – Iran și Noua Zeelandă – Belgia în runda decisivă.
Așadar, dacă Norvegia NU învinge Franța, vikingii lui Erling Haaland vor termina pe locul secund în grupă și se vor califica direct în 16-imile de finală urmând să întâlnească locul 2 din grupa E. Concret, vom avea în 16-imi prin locul 2 din această grupă:
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Fnorvegia-senegal-3-2-ziua-supereroilor-la-cupa-mondiala-messi-mbappe-haaland-fiecare-cu-doua-goluri-toate-trei-echipele-calificate.jpg)
FOTO: Profimedia 23 iunie 2026
Senegal – Irak, fiecare fără punct, înseamnă finala pentru locul 3 din grupa I. Și doar o victorie contează azi! Un rezultat de egalitate înseamnă eliminarea ambelor formații.
Pentru că fiecare ar încheia cu câte un punct în grupă și, la cum se prezintă clasamentul locurilor trei din turneu din grupele deja încheiate, ar fi imposibil să prindă top 8 care duce în 16-imi:
* locuri trei 100% deja calificate în 16-imi (Paraguay – 99%)
Privind la ierarhia de mai sus, ne dăm seama că nici victoria, simplă, nu e suficientă! Senegal are acum 0 puncte și golaveraj -3. Așadar, ar trebui să bată Irak la minimum 2-3 goluri diferență pentru șanse la top 8 în clasamentul de mai sus în care vom avea 12 locuri trei.
Pentru Irak e o misiune și mai complicată! Are 0 puncte și golaveraj -6. Ar avea nevoie de o victorie și mai consistentă cu Senegal, prin care să-și ducă golaverajul pe cât posibil mai aproape de 0!