Simona Halep, victorie de rutină la Wimbledon 2018: test perfect pentru fixarea reperelor pe iarbă, în timp ce o mare rivală a capotat, lăsând culoar liber. 50/50 pentru România, bilanţul primului tur, la feminin: Niculescu a rezistat doar un set cu Osaka | LIVE BLOG

3 iul 2018 12590 afişări Tenis
  • Romîânia merge mai departe cu jumătate dintre cele opt jucătoare care au luat startul în primul tur la Wimbledon 2018: Simona Halep este a patra şi ultima tricoloră ajunsă pe tabloul de 64, după Sorana Cîrstea, Alexandra Dulgheru şi Mihaela Buzărnescu, în timp ce Monica Niculescu s-a alăturat pe lista învinselor, pe care le mai regăsim pe Irina Begu, Gabriela Ruse şi Ana Bogdan.
  • Petra Kvitova, campioana de la Birmingham, dublă campioană la Wimbledon şi marea favorită a acestei ediţii de la All Engşand Club - prin prisma rezultatelor din sezon pe rapid, a fost eliminată din turneu cu un scor brutal, lăsând un culoar mult mai lejer pe sfertul de tablou dominat de Simona Halep.

Simona Halep a închis o zi fără eroare a favoriţilor pe Terenul Central, semnând a treia victorie consecutivă în minimum de seturi, după Garbine Muguruza şi Rafael Nadal. Numărul unu mondial a păşit apăsat şi ferm pe iarbă, în ciuda faptului că nu a mai evoluat de mai bine de un an pe această suprafaţă.

20:42 Monica Niculescu părăseşte după 67 de minute Wimbledonul 2018. Naomi Osaka merge în turul doi, după 6-4, 6-1, spre un duel cu britanica de 21 de ani, Katie Boulter (122 WTA, beneficiara unui wildcard).

20:35 Game-ul supravieţuirii pentru Monica. Naomi Osaka reuşeşte retururi bune de pus în circuitul ATP împotriva fragilului serviciu al Monicăi Niculescu. Întreaga forţă a niponei este spectaculos pusă în valoare. Eleva lui Călin Ciorbagiu salvează două mingi de meci, Osaka îşi obţine o a treia - accesând cutiuţa cu execuţii speciale, pentru o scurtă de efect - iar replica Monicăi, după un raliu consistent vine tot sub forma unui stop. Românca supravieţuieşte după patru mingi de meci. Niculescu - Osaka 4-6, 1-5.

20:29 Monica Niculescu a clacat: doar şase puncte câştigate în setul doi şi un 0-5 dureros. Are însă un singur meci de simplu jucat în ultimele două luni. Niculescu - Osaka 4-6, 0-5.

20:22 Game, set, meci, Simona Halep. Numărul unu mondial se califică fără emoţii în turul secund la Wimbledon, 6-2, 6-4, punând capăt meciului cu un serviciu apăsat, pe care Kurumi Nara nu îl poate returna. Şi, inevitabil, ne place, place, place - vorba cântecului - întrebarea pusă pe contul oficial de Twitter al turneului de la Wimbledon.

20:20 Simona Halep se îndreaptă spre linia de serviciu pentru a închide meciul de pe Central. Ezitările sale nu au fost puţine în acest set doi, iar reacţia japonezei a complicat lucrurile. Halep - Nara 6-2, 5-4.

20:13 Două lovituri imparabile de rever îi aduc lui Naomi Osaka minge de set pe serviciul Monicăi Niculescu, iar românca trimite prea lung forehandul său tăiat, oferind setul, după 38 de minute. Niculescu - Osaka 4-6.

20:08 Simona Halep avansează spre turul doi. 6-2, 4-2.

20:02 Halep are, o dată în plus, emoţii pe tura de serviciu, dar agresivitatea şi pasul în faţă o scoate din dificultate. Românca are meciul în mână, dar şi oportunitatea de a face reglaje. Halep - Nara 6-2, 3-1.

Efectul Halep? Nara pierde până şi racheta, nu doar punctul.

Monica Niculescu, de partea cealaltă, o trece pe Naomi Osaka prin obişnuitele chinuri: 4-4

19:57 Dacă Monica este pe teren, partida trebuie să fie DEMONICĂ. Naomi Osaka se vede egalată, de la 3-1 la 3-3, românca profitând de faptul că mai tânăra sa adversară nu poate conta pe principala armă - serviciul (procentajul la prima minge e la 33%, 6 mingi corecte din 18). Niculescu - Osaka 3-3, în 21 minute

19:54 Setul doi are un start identic cu primul în duelul Halep - Nara: Kurumi serveşte, începe bine cu forehand câştigător, vine dubla greşeală, iar Simona ia break cu două lovituri câştigătoare consecutive. Cu emoţii, trece de prima tură de serviciu, după ce a fost împinsă la egalitate şi se distanţează la două lungimi. Halep - Nara 6-2, 2-0

19:50 Osaka pune pe tabelă primul break în meciul cu Monica Niculescu. Autoritară pe propriul serviciu, Naomi valorifică a doua minge de break a partidei. Niculescu - Osaka 1-3.

19:43 SET, SIMONA HALEP, 6-2. Constănţeanca are nevoie de 38 de minute pentru a închide cu un scor categoric o manşă mai echilibrată decât o arată scorul. Este însă un test util, în care Simona se remarcă la serviciu (frecvenţă şi eficienţă a primului serviciu de peste 70%), dar şi la capitolul care i-a asigurat practic supremaţia la Roland Garros - o dominaţie nadaliană la retur. adusă eficient pe iarbă de pe zgură (54% puncte câştigate contra niponei Kurumi Nara).

Lovituri câştigătoare: de trei ori mai multe pentru Halep decât pentru Nara - 9-3.

19:40 Halep a evadat pe tabelă. Românca a fost trasă înapoi de inerentele inexactităţi apărute în joc după o perioadă mai lungă fără meciuri oficiale, dar, la 2-2, luptă pentru un game de impact din punct de vedere psihologic. După cinci egalităţi, cea mai bună jucătoare a lumii fructifică a cincea minge de break şi se lansează pe o serie de trei jocuri consecutive. Halep - Nara 5-2

19:30 Nara a echilibrat duelul cu Simona Halep, cele două fiind implicate într-un game cinci maraton. În plus, începe şi duelul Monicăi Niculescu cu Naomi Osaka.

Surpriză de proporţii la simplu feminin: Petra Kvitova, considerată marea favorită la trofeu prin prisma jocului arătat în turneele pregătitoare, la care Simona Halep nu a evoluat, este OUT din primul tur, după un 0-6 încasat în decisiv. Petra Kvitova a fost eliminatp de Aliaksandra Sasnovich (50 WTA). Bielorusa a uimit cu severitatea scorului: 6-4, 4-6, 6-0.

19:23 Kurumi Nara recuperează break-ul. Forţează jocul pe forehandul Simonei - smulge erori forţate, iar dreapta sa loveşte în două rânduri decisiv. Halep - Nara 2-2.

19:19 Doar două jucătoare au reuşit, în anii 2000, să ajungă în săptămâna a doua a turneului de la Wimbledon după un prim titlu de Mare Şlem câştigat la Roland Garros: Justine Henin (2003) şi Jelena Ostapenko (2017). Serena Williams a făcut de două ori dubla Paris - Londra. Halep - Nara 2-1.

19:13 Simona reia exact din locul în care lăsase jocul la Roland Garros: zbârnâie pe serviciu, găseşte balanţa corectă la slice şi atacă deja plasa. Break confirmat, fără punct pe pierdut pe prima tură de lansare. Halep - Nara 2-0.

19:05 Kurumi Nara serveşte prima în meci. Simona se impune din prima: deschide cu break, returnând eficient mingea a doua a adversarei sale, evidenţiind totodată slăbiciunea acesteia pe rever. 10 puncte jucate, 4 din 4 făcute de româncă pe serviciul doi al lui Nara şi un scor care nu lasă loc de emoţii. Halep - Nara 1-0.

19:00 Regina revine, după 24 de zile, pe terenul de tenis. Atât a trecut de la finala feminină a Roland Garros-ului, până la debutul Simonei Halep la Wimbledon 2018. Nu a jucat pe iarbă meci oficial, îi are în lojă pe Darren Cahill - într-un superb echipament Nike, alb, cu inscripţii aurii, dar şi Andrei Pavel.  Până acum, pe Central, favoriţii nu au pierdut set. Hai, Simona!

18:50 Două victorii iberice în minimum de seturi, ne dau undă verde pe Central pentru meciul Simona Halep - Kurumi Nara. Garbine Muguruza a trecut cu 6-2, 7-5 de Naomi Broady, iar rafael Nadal l-a depăşit cu 6-3, 6-3, 6-2 pe israelianul Dudi Sela.

România - Japonia este un duel în două acte, marţi, la Wimbledon, construit parcă după logica FED Cup. Cele mai bune două jucătoare nipone sunt faţă în faţă cu rachetele #1 şi #6 din România. Japonezele, ambele născute la Osaka, se bazează pe forehanduri agresive şi agresivitate de pe linia de fund a terenului, pe post de săbii, însă contrastul dintre ele nu putea fi mai mare: Nara este una dintre cele mai scunde jucătoare din istoria recentă a circuitului feminin, în timp ce conaţionala sa, Naomi, la 1,80 m, este una dintre jucătoarele înalte de pe tur, capabilă de a genera forţă impresionantă.

Simona Halep, cea mai bună jucătoare a lumii, dispută primul meci după triumful de la Roland Garros şi va închide programul de marţi pe Terenul Central, urmând să înceapă duelul său cu micuţa japoneză de doar 1,55 m, Kurumi Nara (100 WTA) după încheierea partidelor Garbine Muguruza - Naomi Broady şi Rafael Nadal - Dudi Sela.

Detalii despre Kurumi Nara, adversara din primul tur a Simonei Halep, citiţi pe larg AICI.

ANALIZĂ Provocare pentru Simona Halep: a triumfat în Grand Slam-ul care 'taie' sezonul proaspăt-încoronatelor campioane. Ce şanse are eleva lui Cahill să depăşească testul picat de Na Li, Muguruza şi Ivanovic

Pe Terenul 18, Monica Niculescu va încerca să o taie de pe lista favoritelor pe Naomi Osaka (cap de serie 18). Semifinalistă la Nottingham, învinsă de o jucătoare din afara Top 100 la Birmingham, nipona ajunge la Wimbledon având şi evoluţii sclipitoare în acest sezon, dar şi partide complet ratate. Lipsa de meciuri şi forma fizică poate fi însă un factor în acest meci - având în vedere faptul că o accidentare la picior a ţinut-o pe tuşă pe Monica întreg sezonul de zgură, iar la revenire, pe iarba de la Southsea, slătineanca a avut probleme şi a câştigat doar cinci game-uri.