Roger Federer este refăcut după accidentarea la spate şi poate juca din nou. La ce turneu vrea elveţianul să revină pe terenul de tenis

6 iun 2016 2402 afişări Tenis

Jucătorul elveţian de tenis, Roger Federer, clasat pe locul trei în ierarhia ATP, a declarat, luni, faptul că accidentarea la spate nu-i mai creează probleme şi se simte pregătit să joace din nou, la turneul de la Stuttgart (Germania), anunţă Reuters care citează site-ul ATP.

De şapte ori câştigător al turneului de la Wimbledon, cu o serie de 65 de prezenţe consecutive la turnee de Mare Şlem care a fost întreruptă după ratarea participării la turneul de la Rolad Garros din cauza unei accidentări la spate, va reveni pe teren la turneul ATP de Stuttgart, warmp-ul pentru Wimbledon.

"În ultimele trei săptămâni m-am simţit bine din nou, fără alte accidentări. Spatele meu e bine, mă simt mult mai puternic. A fost un an greu, sunt încântat să joc din nou la turneul de la Stuttgart. A fost mai bine pentru mine să nu forţez intrarea la Roland Garros, aştept cu nerăbdare sezonul de iarbă", a spus Roger Federer, citat de site-ul ATP.

În vârstă de 34 de ani, Federer a câştigat de-a lungul carierei 17 titluri de Mare Şlem. La ultimele două ediţii ale turneului de la Wimbledon, Federer a fost învins, în finală, de sârbul Novak Djokovic, liderul clasamentul mondial.

Turneul de Mare Şlem de la Wimbledon se va desfăşura în perioada 27 iunie - 10 iulie la Londra.