Rafael Nadal a trecut zbârnâind de Tomas Berdych: s-a calificat pentru a 11-a oară în 'sferturi' la Australian Open. Adversar inedit pentru un loc în semifinale

20 ian 2019 2739 afişări Tenis

Rafael Nadal s-a calificat pentru a 11-a oară în carieră în sferturile de finală ale turneului de la Australian Open, duminică, la capătul unei victorii clare în faţa unui vechi rival, Tomas Berdych (Cehia, 57 ATP), scor 6-0, 6-1, 7-6(4), după 2 ore şi 5 minute de joc. Spaniolul îşi continuă parcursul fără set pierdut la Melbourne şi va juca pentru un loc în semifinale cu americanul de 21 de ani, Frances Tiafoe, autorul unei mari surprize în această dimineaţă, în faţa semifinalistului din 2017, Grigor Dimitrov (#20), pe care l-a învins cu 7-5, 7-6(6), 6-7(1), 7-5. Frances Tiafoe va evolua în premieră într-un sfert de finală la un Grand Slam şi îl va înfrunta pentru prima dată în carieră pe spaniolul cu 17 titluri de Mare Şlem în palmares.

Primul game, pe lansarea ibericului, nu a anunţat în vreun fel măcelul la care urmau să asiste spectactorii prezenţi în tribunele Rod Laver Arena în ultimul meci al sesiunii de dimineaţă a zilei a 7-a la Australian Open. Nadal a fost ezitant, a cedat trei puncte la rând de la 40-15, salvând cu emoţii mingea de break a celui care îl învinsese la Melbourne, în 2015. Trecut însă cu bine peste acest hop, campionul din 2009 a defilat mai departe în primul set, impunându-se la zero, în 27 minute, fără ca Berdych să mai fi avut vreo minge de game.

Privat de principalul pilon din jocul său - serviciul, prima minge aterizând corect în careul adversarului doar de 6 ori din 16 încercări, Berdych a şi greşit neforţat de 10 ori, dublând practic numărul punctelor lui Rafa Nadal, autor a 9 winners în manşă.

Setul doi a început sub semnul aceleiaşi dominaţii nadaliene, ibericul reuşind execuţii excelente, un prim hold la zero, apoi break la 30 şi confirmare pe lansare, tot la 30. Game-ul zece al meciului a fost primul câştigat de Berdych, însă şi aici elevul lui Carlos Moya a părut determinat să întoarcă soarta jocului, având mingea în rachetă pentru lungul de linie care să îl ducă la egalitate, după ce Tomas condusese 40-0. Berdych nu a mai reuşit să obţină alt game în setul doi, în ciuda faptului că l-a dus la egalitate pe jucătorul cu 17 titluri de Mare Şlem în palmares în game-ul imediat următor, apoi a anulat două mingi consecutive de break, doar pentru a fi răpus după egalitate de spaniol. Cu 11 lovituri câştigătoare reuşite, Nadal şi-a dublat avantajul pe tabelă, 2-0 la seturi, cu un 6-1 în 34 de minute.

Aspectul meciului s-a schimbat radical în setul trei. Berdych şi-a găsit ritmul la serviciu, dublând, practic, frecvenţa la prima minge şi a pornit entuziasmant, apărându-şi la zero primele două ture pe lansare. Nadal i-a imitat performanţa, astfel încât, până la 2-2, nu s-a câştigat niciun punct la retur. Berdych a dat de greu în game-ul cinci, însă o dreaptă câştigătoare şi un as au salvat situaţia. Cu 80% puncte câştigate pe serviciul doi şi 87% pe prima minge, cehul în vârstă de 33 de ani a pus presiune cu scorul, însă ibericul a atacat controlat şi a egalat la 5, pentru ca apoi să rateze o mare oportunitate în cel mai lung game de până atunci al partidei. Păsuit de Nadal cu un forehand prea larg la minge de break, Berdych şi-a complicat situaţia comiţând dublă greşeală la minge de game şi ratând apoi cu dreapta, însă riscul asumat pe urcare la fileu i-a fost răsplătit cu o nouă minge de break salvată şi i-a asigurat cel puţin tiebreak-ul în manşă.

În game-ul lui Nadal, Berdych şi-a procurat minge de set, construind excelent cu lovituri repetate de rever şi finalizând cu forehand-ul, dar Rafa a salvat, cu un forehand feroce trimis mult în exterior, la extrema cealaltă a terenului faţă de locul de aterizare al serviciului, forţând apoi decizia în tiebreak.

În decisivul pentru manşa a treia primele şase puncte au fost adjudecate, fără emoţii, de jucătorul aflat la serviciu. După schimbarea terenului, la 3-3, Rafa a scăpat un rever lung, însă Berdych nu a putut confirma cu serviciul, îngropând un rever-corss în fileu. Cu ochii la ceea ce se întâmpla în jurul terenului, Berdych a greşit a doua oară consecutiv, cu dreapta, răzbunându-se pe arbitrul Mohamed Lahyani, cerându-i socoteală pentru o defecţiune a cronometrului oficial pentru servicii. Nadal nu a fost însă impresionat, a trimis un forehand câştigător, iar apoi a închis la serviciu tiebreak-ul, 7-4, după un set de exact o oră.