Prima reacţie a Simonei Halep după calificarea în sferturile de la Indian Wells. Ce a spus liderul mondial

13 mar 2018 18529 afişări Comentează şi tu Tenis

Simona Halep a învins-o pe Qiang Wang, 7-5, 6-1, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului californian de la Indian Wells. La capătul partidei, liderul mondial a oferit prima reacţie şi a spus că era conştientă că nu trebuia să facă foarte multe greşeli.

"Ne-am antrenat împreună în urmă cu câteva zile şi am pierdut, dar eram pregătită. Ştiam că nu trebuie să greşesc prea mult şi am reuşit. Abia am reuşit să ridic trofeul, era foarte greu, dar întotdeauna este o plăcere să joc aici, publicul e minunat. Sper ca în turul următor să joc mai bine", a spus Halep, la finalul partidei.

În sferturi, Halep o întâlneşte pe croata Petra Martic, numărul 51 mondial, care a trecut de cehoaica Marketa Vondrousova, locul 54 WTA, scor 6-3, 7-6 (4).

Va fi cea de-a treia întâlnire dintre Simona Halep (26 de ani) şi Petra Martic (27 de ani). Până acum, scorul meciurilor directe este egal. Croata a câştigat în 2011, la Copenhaga, primul meci dintre cele două, cu 6-3, 5-7, 7-5, iar Halep s-a impus în 2015, la Guangzhou, 6-4, 6-2.

Simona Halep, care a ajuns doar până în turul trei la ediţia de anul trecut, şi-a asigurat, astfel, un cec în valoare de 167.195 de dolari şi 215 puncte WTA.