Performanţă înainte de Roland Garros! Mihaela Buzărnescu şi Raluca Olaru au câştigat turneul de la Strasbourg

26 mai 2018 2674 afişări Tenis

Performanţă foarte bună pentru tenisul feminin românesc înainte de Roland Garros! Mihaela Buzărnescu şi Raluca Olaru au câştigat, sâmbătă, turneul de la Strasbourg (Franţa), după o victorie într-o oră şi 49 de minute, scor 7-5, 7-5, cu perechea formată din ucraineanca Nadia Kichenok şi australianca Anastasia Rodionova.

La finalul unei săptămâni în care au pierdut set doar cu Chan şi Yang, în primul tur, într-un meci în care porneau cu şansa a doua, Mihaela şi Raluca au avut de înfruntat o pereche formată din specialiste ale probei de dublu, iar primul set a fost un adevărat thriller. Româncele au început cu break, apoi perechea ucraineano-australiană a câştigat trei game-uri consecutive, ajungând la 3-1 şi serviciu. Româncele au răspuns cu o serie asemănătoare, au ajuns la 4-3 şi serva, dar şi-au pierdut avantajul şi totul s-a decis în prelungiri, când un break făcut la 5-5 s-a dovedit decisiv.

După 7-5 în primul set, Mihaela şi Raluca au câştigat de două ori consecutiv pe serviciul adversarelor în debut de set doi, dar au pierdut patru game-uri la rând şi, după puţin timp, s-au văzut puse din nou în situaţia din primul set. Au reuşit iarăşi break-ul la 5-5, apoi au închis meciul cu un game solid şi au pus mâna pe primul trofeu câştigat împreună: "Le felicit pe adversarele noastre şi le urez baftă la următorul turneu. Îi mulţumesc şi Ralucăi, e pentru prima dată după 12 ani când jucăm împreună, am câştigat atunci, la US Open, şi sper s-o mai facem şi de acum încolo. Mulţumesc tuturor celor implicaţi, mai ales organizatorilor", a spus Mihaela Buzărnescu, la finalul meciului.

Pentru succesul din Franţa, cele două românce vor împărţi un premiu de 9.915 euro şi vor primi câte 280 de puncte în ierarhia WTA. Cu ele, Olaru va urca pe locul 38, în timp ce Buzărnescu va sări 11 poziţii, de pe 61 până pe 50.