Mostră de respect înaintea duelui dintre Halep şi Kerber! Wim Fissette, actualul antrenor al nemţoaicei, a făcut declaraţii măgulitoare la adresa Simonei

6 iun 2018 5072 afişări Comentează şi tu Tenis

Fostul antrenor al lui Halep, Wim Fissette , consideră că nr.1 mondial este favorită certă la câştigarea Roland Garros din acest an. Fissette este actualul antrenor al adversarei Simonei din sferturi, Angelique Kerber.

Wim Fissette a fost antrenorul româncei pentru aproape un an, perioadă în care jucătoarea şi-a îmbunătăţit carenţele din joc, în special la viteza şi punerea în teren a primului serviciu. Acum, la 4 ani de la încheierea colaborării, Fissette crede că fosta sa elevă şi-a îmbunătăţit şi mai mult jocul, motiv pentru care o vede favorită la câştigarea trofeului.

“De la începutul turneului am spus că Simona e favorita principală. Este cea mai bună jucătoare de zgură din lume. Halep este foarte solidă, obligă adversarele să joace la limită. Kerber ar fi avut mai multe şanse dacă meciul s-ar fi disputat pe iarbă", a declarat pentru Eurosport antrenorul care a fost demis prin SMS de Simona la finalul sezonului 2014.

Angelique Kerber este prima adversară redutabilă pentru Simona, care până acum nu a avut probleme în vreun meci. În disputele directe dintre cele două, scorul este egal, 4-4, ultimul meci având loc la Australian Open. Simona a reuşit să se impună cu 2-1 la seturi (6-3; 4-6; 9-7), după un meci de 2 ore şi 25 de minute.

Meciul dintre Halep şi Kerber va avea loc azi, de la ora 15:00.