Echipa României pentru meciul de Cupa Davis cu Austria: Tecău, Frunză, Borza, Dima și Jianu

Echipa României pentru meciul de Cupa Davis cu Austria va fi formată din Dragoș Dima, Nicolae Frunză, Bogdan Borza, Horia Tecău și Filip Cristian Jianu, a anunțat, marți, președintele Federației Române de Tenis, George Cosac.
Echipa României pentru meciul de Cupa Davis cu Austria: Tecău, Frunză, Borza, Dima și Jianu

Echipa României pentru meciul de Cupa Davis cu Austria va fi formată din Dragoș Dima, Nicolae Frunză, Bogdan Borza, Horia Tecău și Filip Cristian Jianu, a anunțat, marți, președintele Federației Române de Tenis, George Cosac.

„Tecău, Dima, Frunză, Jianu și Borza sunt jucătorii convocați pentru meciul cu Austria care se va disputa pe zgură în deplasare, în perioada 15-17 septembrie. În cursul zilei de astăzi vom afla și componența echipei Austriei. Dacă racheta lor numărul 1 va fi Dominic Thiem (numărul 8 ATP), atunci șansele noastre sunt aceleași ca în situația în care Marius Copil s-ar fi aflat în echipa noastră”, a spus George Cosac.

Absențele de marcă ale României sunt Florin Mergea, locul 50 în ierarhia de dublu, și Adrian Ungur, poziția 423 în clasamentul ATP. Horia Tecău ocupă locul 27 la dublu, în timp ce Dragoș Dima și Nicolae Frunză se află pe pozițiile 568, respectiv 590. Căpitanul nejucător, Andrei Pavel, se va putea baza și pe puștiul de 16 ani, Filip Cristian Jianu.

România va întâlni Austria în perioada 15-17 septembrie în Grupa 1 a zonei Europa-Africa din cadrul Cupei Davis. Confruntarea va avea loc în Austria, la Wels, pe zgură.

Mediafax

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Mărturisirea incredibilă a lui David Popovici, după aurul de la Paris
Mediafax
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Cancan.ro
Cât a plătit un turist pentru 4 nopți în Costinești, lângă Nibiru. Camera i-a surprins pe internauți
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Râzi cu lacrimi
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Descopera.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Promotor.ro