De pus pe "repeat"! Vă amintiţi cum a executat-o Simona Halep pe "Genie" Bouchard la Dubai? Lovitura aceasta i-a adus un nou trofeu constănţencei

9 mar 2019 3196 afişări Tenis

WTA a stabilit, în urma voturilor fanilor, că Simona Halep a reuşit cea mai frumoasă lovitură a lunii februarie. Românca a pierdut la limită titlul pentru "jucătoarea lunii" în faţa Belindei Bencic, cea care o învingea în meci direct în sferturile turneului de la Dubai, însă a primit din nou aprecieri pentru un punct memorabil câştigat în faţa lui Eugenie Bouchard.

Halep i-a cucerit pe toţi cu defensiva sa excelentă, românca încheind cu un passing câştigător lovit cu forehandul un punct în care reacţiile i-au fost extrem de rapide. Punctul reuşit în startul setului doi al duelului cu Bouchard, din turul doi de la Dubai (câştigat cu 7-6/4, 6-4), i-a adus Simonei premiul pentru "lovitura lunii februarie". Automat, la final de sezon, Simona va intra în cursa pentru "lovitura anului".

Simona le-a depăşit în preferinţele publicului pe Elina Svitolina, Donna Vekic, Sofia Kenin şi Caroline Garcia. Halep a obţinut două victorii la Dubai, cu Bouchard şi Tsurenko, însă a cedat în sferturi în faţa Belindei Bencic, cea care, cu patru victorii în faţa unor jucătoare din Top 10, a câştigat şi titlul.

Constănţeanca va evolua duminică noapte în turul trei al turneului de la Indian Wells, împotriva Katerynei Kozlova (Ucraina, 114 WTA). Acesta va fi primul meci direct dintre cele două. Simona Halep are şansa de a reveni pe prima poziţie WTA chiar la finalul întrecerii din California, însă trebuie să ajungă cel puţin până în finală.