BRD Bucharest Open | Irina Begu şi-a aflat adversara din sferturi. "Zi galbenă" la dublu. Toate rezultatele de miercuri

17 iul 2019 1625 afişări Tenis

Irina Begu o va înfrunta pe Laura Siegemund, favorită şase, în sferturile BRD Bucharest Open. După un prim tur complicat, în care a revenit după pierderea primului set, având nevoie de peste două ore şi jumătate pentru a trece de Anhelina Kalinina, sportiva din Germania a reuşit, miercuri, o victorie mai clară în optimi, 7-5, 6-3 în faţa Larei Arruabarrena, locul 165 WTA.

Intrată pe Terenul Central la prima oră, Irina Begu a obţinut miercuri a doua victorie în minimum de seturi pe zgura de la Bucureşti, în faţa Kaiei Juvan. Vineri, Begu o va înfrunta pentru a treia oară în carieră pe Siegemund, fost număr 27 mondial în 2016. Scorul meciurilor directe este 1-1, Irina câştigând singurul meci direct pe zgură, în 2015, la Charleston. Siegemund şi-a luat revanşa în cel mai bun sezon al său, la Indian Wells (victorie în decisiv, în 2016).

Într-o altă partidă programată miercuri, favorita 8, Kristyna Pliskova, a depăşit-o pe Ysaline Bonaventure (114 WTA), scor 6-0, 6-2. Viktoria Kuzmova a trecut de australianca Jaimee Fourlis, scor 7-5, 6-2. Pliskova o va înfrunta în sferturi pe învingătoarea partidei programate joi, Anastasija Sevastova - Patricia Ţig, iar Kuzmova aşteaptă rezultatului partidei dintre Jaqueline Cristian şi Elena Rybakina.

Româncele, tari la dublu

România are trei perechi în turul doi, după meciurile disputate miercuri la Arenele BNR. Cotate cu prima şansă la trofeu, Irina Begu şi Raluca Olaru au trecut în puţin peste o oră de joc de cuplul italiano-brazilian, Marchetti / Pigossi, iar în sferturi vor înfrunta o altă pereche sută la sută românească, formată din Irina Bara şi Patricia Ţig.

Tinerele Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse s-au impus în duelul sută la sută românesc al primului tur, cu Elena Bogdan şi Alexandra Cadanţu.

După înfrângerea dureroasă de marţi seară, din primul tur al probei de simplu, Ana Bogdan a suferit o nouă dezamăgire, în sferturile probei de dublu, diind învinsă în super-tiebreak alături de partenera sa din Bulgaria, Isabella Shinikova.

Rezultatele înregistrate, miercuri, la dublu:

• Irina Bara / Patricia Ţig (România / România) - Cristina Bucşa / Prarthana Thombare (Spania / India) 6-2, 7-5
  • Jaqueline Cristian / Gabriela Ruse (România / România) - Elena Bogdan / Alexandra Cadanţu (România / România) 6-4, 6-3
  • Irina Begu / Raluca Olaru (România / România) - Giorgia Marchetti / Laura Pigossi (Italia / Brazilia) 6-4, 6-2

• Aliona Bolşova / Tereza Mrdeza - Ana Bogdan / Isabella Shinikova 2-6, 7-6(3), 10-7 - în sferturi