Bianca Andreescu la superlativ: victorie cu repetiţie în faţa lui Kerber, al zecelea succes consecutiv şi calificare în optimile de la Miami. Adversara pentru "sferturi" şi cât urcă în clasamente

24 mar 2019 8795 afişări Tenis

Bianca Vanessa Andreescu (18 ani, 24 WTA) a reuşit, sâmbătă noapte, o nouă victorie entuziasmantă în faţa lui Angelique Kerber (31 de ani, 4 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-1, s-a calificat în optimile de finală de la Miami a ajuns la zece succese consecutive în ultimele 16 zile!

Învingătoare în faţa nemţoaicei în finala de la Indian Wells (6-4, 3-6, 6-4), Bianca a început slab, cu un serviciu pierdut, dar a avut nevoie de puţin timp pentru a pune lucrurile în ordine. Şi-a recuperat break-ul, a salvat un game de serviciu la 3-3, apoi a dat lovitura în game-ul al zecelea şi primul set i-a aparţinut, scor 6-4 după 50 de minute. A continuat momentul bun până la 4-1 şi 40-40 pe serviciul lui Kerber în setul al doilea, dar reprezentanta Germaniei s-a adunat la timp, a pus cinci game-uri pe tabelă (6-4) şi a împins a doua confruntare directă într-o săptămână în setul decisiv. Acolo, prospeţimea Biancăi a ieşit la suprafaţă, iar două break-uri, la 2-1 şi 4-1, au făcut ca jucătoarea canadiană de origine română să treacă mai departe, 6-1, după o luptă care a durat două ore şi zece minute.

"Nu a fost uşor. Cred că am fost cu un pas înaintefaţă de Kerber astăzi. Ştiu că am avut 4-1 în setul doi, am încercat să uit de asta şi mi-am încercat şansa în al treilea. Eram foarte obosită. Am încercat să îmi păstrez energia cât se poate, dar am lăsat totul acolo astăzi. Am simţit că ea nu juca la cel mai bun nivel posibil al său şi am profitat de asta", a declarat Bianca, la finalul meciului.

Neînvinsă de pe doi martie, Bianca ajunge la zece victorii în ultimele 16 zile, iar între ea şi sferturile de finală de la Miami va sta Anett Kontaveit, o jucătoare din Estonia, de 24 de ani, clasată pe locul 19 în ierarhia mondială.

Cu succesul în faţa lui Kerber, Andreescu urcă cel puţin pe locul 23 în clasament, pe locul trei în cursa pentru Turneul Campioanelor şi şi-a asigurat 120 de puncte şi un cec de 91.205 de dolari.