Ana Bogdan a cedat clar în primul tur, la Budapesta. FOTO | Incidentul care a întrerupt partida după doar 5 puncte disputate

18 feb 2019 4841 afişări Tenis

Andrea Petkovic (66 WTA) nu i-a dat nicio şansă Anei Bogdan (104 WTA) în partida din primul tur al turneului de la Budapesta, impunându-se cu 6-1, 6-0 în mai puţin de o oră de joc. Acuzând o stare de disconfort înaintea partidei, românca nu a ameninţat niciun moment poziţia dominantă a reprezentantei Germaniei, fiind puţin performantă cu serviciul şi adunând multe greşeli de pe linia de fund a terenului.

Momentul cel mai tensionat al partidei nu a avut însă nicio legătură cu jocul propriu-zis. După doar cinci puncte disputate în partidă, la 40-30 pe serviciul Andreei Petkovic, fetiţa repartizată la fileu din echipa copiilor de mingi a făcut o mişcare greşită în timp ce încerca să recupereze o minge şi s-a prăbuşit de durere pe suprafaţa de joc. Ana Bogdan a ajuns imediat alături de micuţă şi a încercat să o încurajeze, în timp ce Petkovic i s-a alăturat în scurt timp, aducând o pungă cu gheaţă.

Micuţa a primit primele îngrijiri chiar pe teren, iar apoi a fost ajutată să părăsească arena. Din cauza întreruperii, Petkovic a primit din nou primul serviciu şi a închis prompt game-ul, lansându-se într-o serie câştigătoare de nouă puncte, obţinând inclusiv un break pe alb pe serviciul Anei Bogdan.

Petkovic a reuşit în continuare să domine game-urile de retur, preluând controlul schimburilor cu regularitate, după prima sau a doua lovitură. La 0-4, Ana Bogdan a speculat la retur şi şi-a trecut în cont un prim game, însă imediat a irosit două mingi de game pe lansare, ratând şansa de a strânge scorul şi de a exercita o oarecare presiune asupra lui Petkovic, irosind puncte cu forehand-ul.

În jumătate de oră, Petkovic a închis primul set, reuşind apoi să prelungească momentul favorabil, cu un nou break la zero în start de set doi. Dominată şi în duelul direct de rever, dar şi pe forehand contra forehand, cedând frecvent la mingi trimise pe centrul terenului, Ana Bogdan a cedat al doilea break înainte de prima pauză mare a setului doi, după cinci egalităţi. Bine proptită pe linia de fund a terenului, jucătoarea din Germania a continuat să trimită mai multe mingi în teren, agresiv, ţinând-o pe Ana într-o poziţie defensivă care nu îi place sportivei din Sinaia. Nereuşind să pună presiune cu propriul retur, Ana Bogdan a cedat un nou game în care a fost în avantaj, având eficenţă în spatele primului serviciu de sub 40% şi de 30% pe al doilea.

După doar 54 de minute, Petkovic s-a aflat în postura de a servi pentru calificarea în turul 2, însă a părut că s-a relaxat prematur, greşind consecutiv şi oferind minge de break cu o dublă greşeală. Atacând spre dreapta româncei, Petkovic a reuşit totuşi să închidă partida în 58 de minute şi să îşi asigure prezenţa în turul secund, acolo unde va înfrunta învingătoarea partidei dintre Anastasia Potapova (Rusia, 87 ATP) şi Heather Watson (111 WTA).