Steaua înregistrează prima înfrângere a sezonului!** Echipa antrenată de Marin Moț a cedat în fața vicecampionilor de la Baia Mare

Echipa antrenată de Marin Moț a cedat, sâmbătă, în fața vicecampionilor de la Baia Mare, scor 22-8.

Campionii obțin victoria cu numărul doi

Primul meci al etapei a avut loc, sâmbătă, pe stadionul Gara Mare din Timișoara, acolo unde campionii antrenați de fostul internațional sud-african Chester Williams au întâlnit gruparea „rechinilor” din Constanța. Disputa dintre cele două echipe poate fi considerată un adevărat derby, mai ales datorită jucătorilor cu experiență aflați la ambele trupe. Totuși, meciul a fost câștigat destul de ușor de gruparea bănățeană, scor 21-3. La pauză scorul a fost 10-3 pentru echipa galben-albastră. Eseul primei reprize a fost marcat de Stephen Shannon.

Până la finalul confruntării timișorenii au reușit să mai culce de două ori balonul în terenul de țintă advers, o dată prin pilierul georgian Giorgi Khositashvili și o dată datorită unei încercări de penalitate. Singurele puncte ale constănțenilor au fost reușite de Eugene Jantjies, după o lovitură de pedeapsă transformată în ultimul minut al primei reprize.

Joc bun, dar nu îndeajuns

„A fost un meci greu, ne așteptam să fie așa. Am jucat bine în prima repriză, iar în partea a doua am comis câteva greșeli care ne-au costat scump. Niște neîntelegeri între colegi, dar sperăm ca pe viitor să facem meciuri din ce în ce mai bune. Nu suntem încă închegați așa de bine, totuși de la meci la meci se vede o omogenitate a echipei. Mai avem de muncă și sperăm să avem rezultate bune pe viitor. În următorul meci vom întâlni Baia Mare, o să fie un meci mult mai greu decât cu Timișoara, Baia Mare este o echipă foarte bună care joacă de mult timp împreună, jucătorii se cunosc foarte bine între ei” a declarat la finalul partidei flanker-ul celor de la Farul Cosmin Rațiu.

Prima înfrângere a sezonului

Steaua, singura echipa neînvinsă în actuala ediție a campionatul național de rugby a înregistrat primul insucces al sezonului, după ce a cedat, sâmbătă, în fața băimărenilor de la Știința, scor 22-8. Gruparea antrenată de Eugen Apjok a deschis scorul încă din primele minute ale jocului, prin neozeelandezul Michael Wiringi. Acesta a marcat un eseu de toată frumusețea, după ce a parcurs nu mai puțin de 60 metri până în terenul de țintă advers. Până la pauză tabela s-a mai modificat doar de două ori, același Wiringi transformând o lovitură de pedeapsă, pe când Florin Vlaicu a reușit să mai reducă din diferență printr-o transformare, scor 10-3.

În cea de-a doua parte a meciului „militarii” au început jocul în forță, Viorel Lucaci marcând primul eseu al steliștilor, după mai multe ocazii. Din nefericire Florin Vlaicu a trimis pe lângă buturi ratând astfel și egalitatea. După această fază Baia Mare a revenit mult mai încrezătoare, iar până la final „zimbrii” au mai marcat două eseuri prin Ionuț Botezatu și Constantin Ene.

Mai e mult de muncă

„Meciul a fost foarte spectaculos, din păcate am pierdut. Am avut și momente bune, dar mai avem mult de muncă. Din păcate noii colegi nu s-au acomodat chiar așa de bine, totuși sperăm ca până la finalul sezonului regulat să intre în sistemul echipei” a precizat la finalul partidei căpitanul stelist Viorel Lucaci.

Gura de oxigen

Ultimul meci al rundei a reușit să producă o mică surpriză. Nu multă lume ar fi pariat pe o victorie a  clujenilor de la Universitatea. Totuși echipa antrenată de Cristian Săuan a demonstrată că ambițiile clujenilor nu sunt deloc mari. Dacă la pauză tabela de pe Arena Clujeană indica 14-14, în cea de-a doua parte a meciului ardelenii, împinși de la spate de suporteri, au reușit să marcheze nu mai puțin de cinci încercări, obținând astfel și punctul bonus ofensiv, scor 49-26. Eseurile clujenilor au fost reușite de Ailenei Paul, Alexandru Banu, Andrei Diaconu, Marius Mârțac și Andrei Mazăre. De cealaltă parte bucureștenii au marcat trei eseuri prin Florin Surugiu, Alexandru Mitu și Marian Ispir.

Suporterii, cel de-al 16 jucător

„Am obținut o victorie superbă. Vrem să mulțumi foarte mult suporterilor veniți la meci, cu ajutorul lor am reușit să obținem un succes extraordinar. După trei meciuri extrem de grele cu Baia Mare, Steaua și Farul acest rezultat a venit ca o gură de oxigen. Echipa și-a dorit foarte mult victoria și asta s-a văzut pe teren” au fost reacțiile pilierului clujean Romulus Boar.