London Welsh, noua lanternă roșie!** Echipa românului Paulică Ion e pe ultimul loc în clasamentul campionatului englez de rugby

Gustul dulce al victoriei

După patru etape mai puțin fericite, echipa celor de la Sale Sharks a regăsit bucuria. „Rechinii”, cum nu mai sunt cunoscuți jucătorii din Salford, s-au impus la limită împotriva celor de la Bath. Fosta adversară a „Lupiilor” Bucureșteni din grupele Cupei Challenge a cedat la doar un singur punct diferență, scor 14-13(9-3).Primul duel al etapei a fost unu destul de echilibrat, scorul la pauză fiind doar 9-3 pentru trupa antrenată de fostul internațional scoțian Bryan Redpath.În prima parte a meciului Nick MacLeod mijlocașul la deschidere galez a transformat trei lovituri de pedeapsă pentru Sale(21, 37, 40).De cealaltă parte Tom Heathcote a reușit doar o singură transformare cu șapte minute înainte de pauză.În repriza secundă a meciului jucătorii ambelor tabere au oferit spectatorilor veniți pe stadionul Salford City un mic spectacol, marcând fiecare o încercare.Eseurile partidei au fost marcate de Horacio Agulla(Bath) respectiv Tom Brady(Sale).Scorul final al partidei, 14-13, a fost stabilit de Tom Heathcote, internaționalul scoțian transformând o lovitură de pedeapsă cu patru minute înaintea fluierului de final.

Înfrângere dramatică

În cel de-al doilea meci al etapei gruparea la care este legimată pilierul român Paulică Ion London Welsh a fost învinsă de trupa celor de la Gloucester, scor 14-15(6-6).Deși la pauză cele două echipe se aflau la egalitate, scor 6-6, după cele două transformări reușite de Freddie Burns(6, 40) și Gordon Ross(11, 25), în repriza secundă londonezii au trecut doar la câțiva metri de victorie.Același Gordon Ross ratând conversie după eseul marcat de Phil Mackenzie(52).Scorul final al partidei, 15-14, a fost stabilit după alte trei transformări fructificate de Freddie Burns(61, 68, 74).Internaționalul român Paulică Ion nu a fost convocat pentru această partidă.Într-un alt meci al etapei fosta echipă a românului London Irish s-a impus în fața celor de la Worcester Warriors, scor 26-6(16-6).

A murit regele, trăiască regele

Harlequins a ratat, duminică, șansa de a reveni pe prima poziție a clasamentului, după ce a cedat în fața noilor lideri de la Saracens, scor 27-12(17-9).Echipa „sarazinilor”, cum este supranumită trupa lui Mark McCall, s-a impus destul de ușor în fața campionilor en-titre.La pauză aceștia conducea cu scorul 17-9, după reușitele lui Shalk Brits, eseu, și Owen Farrell, patru transformări.De cealaltă parte Harlequins a transformat trei lovituri de pedeapsă prin Nick Evans(8, 14, 30). În repriza secundă elevii lui Mark McCall au mai marcat o a doua încercare, de această dată pe lista marcatorilor și-a făcut loc flankerul Will Fraser(47).Scorul final al partidei, 27-12, a fost stabilit după o lovitură de penalitate transformată de același Owen Farrell(68).

Lupta în trei

Confruntarea pentru prima poziție a campionatului englez de rugby rămâne în continuare deschisă în trei, după ce cea mai titrată echipă britanică Leicester Tigers a câștigat în fața celor de la Exeter Chiefs, scor 9-12(9-9).Trupa antrenată de Richard Cockerill a urcat pe poziția secundă, în urma succesului de sâmbătă.Dacă până la pauză cele două echipe s-au luptat cot la cot la capitolul loviturilor de pedeapsă, în cea de-a doua parte a meciului singurele puncte au fost reușite de internaționalul britanic Toby Flood, el stabilind și scorul final. Transformărilor partidei au fost fructificate Gareth Steenson(10, 26, 39) respectiv Toby Flood(18, 24, 30, 70).Într-un alt meci al rundei, ultima echipa cu șanse reale la play-off, Northampton Saints s-a impus la limită în fața celor de la London Wasps, scor 26-24(19-16).