Eseu pentru Marius Tincu

11 ian 2009 16 afişări Rugby
Eseu pentru Marius Tincu Eseu pentru Marius Tincu

Aflat în centrul unei divergenţe în ceea ce priveşte aplicarea regulamentelor, între International Rugby Board (IRB) şi Liga Franceză de Rugby (LNR) - a fost suspendat pe 18 săptămâni din Cupa Europei, însă i s-a dat dreptul să joace în campionatul Franţei - talonerul Marius Tincu a evoluat ieri pentru USA Perpignan, ca titular, în meciul câştigat (40-14) cu Bourgoin Jallieu.
Românul a marcat un eseu din cele cinci reuşite de gruparea catalană. În minutul 65, puternicul nostru internaţional a culcat balonul în terenul de ţintă advers, după o pătrundere în axă, iar arbitrul meciului, Matheu, după ce s-a consultat cu oficialul video, a validat încercarea.
Celălalt internaţional român de la USAP, Ovidiu Toniţă, nu a putut evolua în acest meci, fiind accidentat.  La Bourgoin a jucat şi Bogdan Leonte, intrat pe teren în minutul 55.
Autor a trei puncte pentru Perpignan, mijlocaşul la deschidere Daniel Carter a părăsit terenul în minutul 40. Neozeelandezul a acuzat o inflamaţie recurentă a tendonului lui Achile, la piciorul stâng, urmând a fi supus luni unui examen medical.
După 15 etape disputate în sezonul regulat (din 26), Perpignan ocupă locul 3 în clasamentul primei ligi franceze, cu 52 de puncte, fiind depăşită de Stade Toulousain (57 puncte) şi Stade Francais (54p). Pe locul 4 se situează Clermont (45p).
Bourgoin, adversara selecţionatei Bucureştiului în Challenge Cup, ocupă poziţia a 11-a, cu 24 de puncte.