Castres e noua campioană a Franţei! Mihai Lazăr, la primul titlu de campion

2 iun 2013 1138 afişări Comentează şi tu Rugby
Castres e noua campioană a Franţei! Mihai Lazăr, la primul titlu de campion Rory Kockott(centru) felicitat de Remy Tales(stanga) si restul echipei

Castres, echipa la care este legitimat şi românul Mihai Lazăr, a reuşit să producă o surpriză plăcută tuturor suporterilor, după ce a reuşit să se impună în ultimul act al campionatului francez de rugby în faţa grupării Toulon. Confruntarea dintre cele două echipe a avut loc, duminică, pe un Stade de France arhiplin. Suporterii sosiţi la această finală şi-au făcut loc cu greu, cele 81.000 locuri fiind de neîncăpătoare.

Pe foaie gruparea celor de la Toulon pornea ca favorită la câştigarea trofeului, totuşi Castres a demonstrat încă o dată în acest sezon că înverşunarea şi suflet pot obţine mult mai mult.

Cei 300

Disputa a fost foarte echilibrată în primele minute ale jocului, asta văzându-se şi în posesia balonului, majoritatea fazelor de joc având loc la centrul terenului. Totuşi în minutul şapte campionul mondial, britanicul Jonny Wilkinson a transformat o lovitură de pedeapsă şi astfel a deschis balul, scor 3-0.
Replica ”albaştrilor” a venit din partea sud-africanului Rory Kockott, acesta la rândul său a transformat o primă lovitură de pedeapsă pentru Castres şi a restabilit egalitatea pe tabelă, scor 3-3.
Ultima fază a primei reprize avea să aducă şi detaşarea noilor campioni, după ce acelaşi Rory Kockott a beneficiat de o breşă în defensiva campionilor Heineken Cup şi a marcat primul eseu al finalei. Tot el avea să transforme şi conversie, stabilind astfel scorul pauzei 10-3 pentru Castres.

David trece de Goliat

În cea de-a doua parte a meciului cei de la Toulon au sperat la o revenire la conducerea jocului, însă cele două transformări fructificate de Jonny Wilkinson nu au fost îndeajuns, scor 10-9. De cealaltă parte uvertura franceză Remy Tales a restabilit diferenţa dintre cele două echipe, după ce a transformat două drop-goluri, scor 16-9. În minutul ultimul minut de joc Rory Kockott a transformat o lovitură de pedeapsă care avea să decidă soarta partidei, scor 19-9.
Totuşi, cel care avea să stabilească scorul final a fost englezul Delon Armitage, fundaşul celor de la Toulon a marcat singurul eseu al vicecampionilor Franţei la cateva secunde de ultimul fluier, scor 19-14.

De această performanţă s-a putut bucura şi pilierul român Mihai Lazăr, compatriotul nostru a fost introdus pe teren în minutul 70, el înlocuindu-l pe coechipierul Karena Wihongi. În urma acestui rezultat Mihai Lazăr a devenit cel de-al şaselea rugbyst român care cucereşte marele trofeu al Franţei, după:  Mihai Wusek (La Voulte Sportif), Adrian Lungu (Castres Olimpique), Petru Balan (Biarritz Olimpique), Marius Tincu şi Ovidiu Toniţa (Perpignan).

sursa foto: L'Equipe