România – Grecia 12-18, în Liga Mondială. Tricolorii au rezistat doar jumătate de meci

17 feb 2015 426 afişări Polo

Naţionala de polo a României a fost învinsă de reprezentativa Greciei în cel de-al patrulea joc din cadrul Grupei A a Ligii Mondiale. Jucătorii antrenaţi de Dejan Stanojevic au cedat marţi la Izvorani cu 12-18 (2-3, 3-4, 4-7, 3-4), după ce pierduseră şi meciul din Grecia, de la Pireu, cu 8-15.

Elenii au început mai bine şi au controlat prima repriză. Tricolorii au pus în pericol poarta adversă numai în situaţiile de superioritate, cele două goluri marcate în primele opt minute de joc fiind reuşite atunci când oaspeţii au avut un jucător eliminat temporar. În repriza a doua, grecii s-au desprins la trei goluri, 4-7 (min. 16), Fountoulis fiind principalul pericol pentru poarta apărată de Marius Ţic. Până la pauza mare, românii au reuşit doar să reducă din diferenţă, 5-7. Imediat după schimbul de terenuri, jucătorii antrenaţi de Dejan Stanojevic s-au apropiat la un gol (6-7), dar din acel moment grecii au început să marcheze la foc continuu, detaşându-se la 9-14 (min. 24). În ultima repriză, diferenţa a crescut până la şase goluri, 17-11 şi 18-12 la final. România ocupă locul trei în Grupa A, cu 2 puncte, după Ungaria şi Grecia. Pe poziţia a patra este Slovacia, 1 punct.

Au marcat: Negrean 4, Chioveanu 3, M. Gheorghe 2, C. Radu 2, R. Szabo. Principalii marcatori ai grecilor: Fountoulis 8, Gounas 4.

România: Marius Ţic (a jucat tot meciul), Mihai Drăguşin – portari; Alexandru Ghiban, Dimitri Goanţă, Andrei Creţu, Cătălin Alexa, Cosmin Radu, Mihnea Chioveanu, Alexandru Popoviciu, Tiberiu Negrean, Mihnea Gheorghe, Roland Szabo, Victor Antipa.

Următorul meci al naţionalei de polo în Liga Mondială este programat pe 17 martie, cu Ungaria, cel mai probabil la Bucureşti.