CSM Digi Oradea, victorie cu CN Marseille şi calificare în turul trei al Ligii Campionilor

13 oct 2013 515 afişări Polo

CSM Digi Oradea a învins sâmbătă seara echipa franceză CN Marseille cu scorul de 12-10 şi s-a calificat în turul 3 al Ligii Campionilor. Orădenii mai au un meci de disputat, cu vicecampioana Ungariei, Szolnok, joc ce le-ar putea aduce locul 1 şi un traseu mai uşor pentru accederea în a patra fază a Ligii.

Sâmbătă seara CSM Digi Oradea întâlnea campioana Franţei, CN Marseille, într-un meci ce putea califica echipa campioană a României în turul 3 al Ligii Campionilor la polo şi o putea menţine în lupta pentru locul 1, necesar pentru a avea un adversar mai accesibil în turul următor.

Meciul începe bine pentru CSM, care deschide scorul la jumătatea primului sfert prin Chioveanu. Negrean vine să dubleze diferenţa după un contraatac executat perfect şi desfăşurarea jocului pare ideală pentru români. Dunca mai pune un gol pe tabelă şi Oradea e dezlănţuită! Francezii sparg şi ei gheaţa prin Camarasa, rămas în situaţie de 1 la 1 cu Pijetlovic. 3-1 e şi scorul pauzei, unul chiar mai bun decât în partida precedentă cu Duisburg, câştigată lejer de orădeni.

Kovacevic reduce din diferenţă după trei minute din sfertul doi şi francezii sunt înapoi în joc. CSM revine la două goluri după un atac cu om în plus, prin Cupic. Apărarea orădeană merge bine, dar mingea ricoşează cu noroc la Simion care punctează. Francezii pot egala, dar Pijetlovic refuză prin două parade excepţionale. Dacă francezii nu înscriu, o face CSM: Negrean rămâne singur şi nu iartă. Abia apoi marchează şi francezii, prin acelaşi Camarasa, dar Popoviciu vrea ca diferenţa din primul sfert să nu se schimbe şi punctează. Pijetlovic e în zi mare, apără, iar scorul de după două sferturi e 6-4.

Primul gol din al treilea act e al francezilor, prin Constantin. Georgescu aruncă plasat de la distanţă şi se merge iar din gol în gol. Centrul Dunca reuşeşte un gol de generic, cu spatele, şi rupe şirul! Oradea e din nou la 3 goluri. Orădenii par să se relaxeze puţin, iar Constantin şi Randic şi Camarasa nu iartă şi ne dau emoţii. Avantajul e irosit şi e egalitate. O ratare în superioritate numerică şi două bare fac ca scorul dinaintea ultimei părţi să fie 8-8.

La acest scor emoţiile capătă şi ele dimensiuni de Champions League. Pentru 5 minute, tabela rămâne fixată la acelaşi scor, dar Chioveanu înscrie şi ridică tribunele în picioare. Descătuşarea vine apoi prin golul lui Cupic. Cu două minute rămase, CSM e din nou la două goluri în faţă. Randic înscrie, dar Dunca vine cu un procedeu de mare spectacol pentru a micşora emoţia. Marseille ratează şi nu se mai poate întâmpla nimic! Costrăş joacă pe cartea viitorului, îl trimite în apă pe tânărul Alexa, iar Cupic înscrie cu un lob executat parcă pentru tribune. Randic micşorează diferenţa, dar victoria e a românilor. Oradea merge mai departe în Champions League!

În celălalt meci al grupei, ungurii de la Szolnok au învins cu emoţii formaţia germană Duisburg, scor 9-8.

Pentru CSM au înscris: Cupic (3 goluri), Dunca (3 goluri) Negrean (2 goluri), Chioveanu (2 goluri), Popoviciu (1 gol), Georgescu (1 gol). Oradea joacă azi, de la ora 12.00, cu Szolnok.

Articol scris de Mihai CINPOERU (Oradea)