Calificare eroică pentru CSM Oradea

14 oct 2013 2768 afişări Polo

Campioana Germaniei (Duisburg), campioana Franţei (Marseille) şi vicecampioana Ungariei (Szolnok) erau echipele pe care CSM Digi Oradea trebuia să le învingă pentru a merge mai departe în Champions League.

Turneul a început perfect vineri seara: 15‑13 cu Duisburg, într-un meci pe care orădenii l-au controlat de la un capăt la altul. Urma un adversar ceva mai dificil, Marseille. Campioana Franţei pierduse la scor partida cu Szolnok şi părea că ţinteşte locul 3, pentru EuroCup. Emoţiile nu au lipsit însă, iar după trei sferturi scorul era 8-8. Ultimele minute au fost excelente pentru CSM, care s-a impus cu 12-10 şi a obţinut calificarea.

Urma însă cel mai important şi cel mai greu meci, cel cu favorita grupei, Szolnok. Disputa pentru locul 1 era şi una pentru un adversar mai accesibil în turul trei, ce reprezintă un meci de baraj pentru calificarea în grupe. Golaverajul mai slab obliga Oradea să învingă, iar jucătorii lui Costrăş s-au comportat exemplar: au preluat avantajul în sfertul trei (4 goluri diferenţă) şi nu l-au mai cedat până la final. Victoria cu 10-9 a fixat Oradea pe prima poziţie a grupei, un loc pe care puţini l-ar fi anticipat, oferindu-i campioanei României şanse mari să intre în „careul de aşi” al Europei.

Rezultate Digi Oradea: 15-13 cu Duisburg, 12-10 cu Marseille, 10-9 cu Szolnok