Un portar de 17 ani din Ucraina, handbalista zilei în România! Ea şi-a depus actele pentru a juca pentru naţională

7 ian 2014 8087 afişări Comentează şi tu Handbal
Un portar de 17 ani din Ucraina, handbalista zilei în România! Ea şi-a depus actele pentru a juca pentru naţională 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7960/11864193/2/denisa-dedu.jpg
  • Corona Braşov a câştigat cu 23-20 primul meci al etapei a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin cu HCM Roman, iar cel puţin până joi este pe primul loc în clasament
  • Vedeta zilei provine însă de la Neptun Constanţa, Iulia Dumanska, un portar de 17 ani, care a avut o contribuţie decisivă la victoria echipei sale, 19-17 cu HCM Rm. Vâlcea
  • Miercuri sunt programate alte trei partide. La Deva se anunţă meci încins

Neptun Constanţa - HCM Rm. Vâlcea 19-17

Formaţia de la malul mării a obţinut în această seară trei puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării, după ce s-a impus cu 19-17 în faţa echipei HCM Rm. Vâlcea. "Urmaşa" Oltchimului a condus 34 de minute, însă Neptun a revenit datorită unei handbaliste de 17 ani, portarul Iulia Dumanska. Goalkeeper-ul formaţiei din Constanţa avea să fie până la final decisiv în obţinerea victoriei, după ce a fpcut adevărate minuni între buturi.

Iulia Dumanska a fost adusă în acest sezon de Neptun Constanţa tocmai de la Baia Mare, fiind descoperită în urmă cu aproximativ trei ani de clubul Marta. Ea este o handbalistă ucraineană venită în urmă cu trei ani în România, iar în sezonul trecut  a fost declarată cel mai bun portar de la campionatele naţionale de junioare II. Iulia vorbeşte perfect româneşte şi îşi doreşte din toată inima să joace în naţionala României, după cuma susţinut la sfârşitul anului trecut într-o declaraţie acordată pentru ProSport:. „Este visul meu, dar ştiu că mai am de muncit“. Dumanska a fost deja convocată la naţionala de junioare la patru cantonamente şi a jucat într-un turneu amical. „Aştept să-mi iau cetăţenia şi după aceea voi putea juca şi în meciuri oficiale pentru România“, a mai spus atunci Iulia.

După această partidă, Neptun şi-a consolidat locul 10 în Liga Naţională, în timp ce Vâlcea a rămas fără victorie.

LIVETEXT

21:05: Neptun Constanţa s-a impus cu 19-17 în meciul suferinţei cu HCM Rm. Vâlcea. Prin acest succes s-a îndepărtat de ultimul loc al clasamentului. Trupa Simonei Gogârlă rămâne fără victorie după 10 etape.

20:45: Neptun Constanţa se desprinde la 15-12 (min. 47). Iulia Dumanska continuă să impresioneze, clar este un portar care trebuie urmărit. Jocul se echilibrează brusc după ce gazdele au rămas în patru jucătoare, scor 16-15 (min. 51). Cu două jucătoare în plus, Vâlcea nu o poate învinge pe Dumanska, care apără minge după minge. Neptun Constanţa a ieşit cu 1-0 din dublă inferioritate.

20:30: Bianca Tiron aduce Neptun Constanţa pentru prima dată la conducere, 11-10 (min. 34). La numai 17 ani, Iulia Dumanska face în continuare minuni în poarta gazdelor. Jucătoarea descoperită de Marta Baia Mare a cerut la sfârşitul anului trecut cetăţenia română. Ea este de naţionalitate ucraineană. Vâlcea a înscris primul gol din repriza secundă abia după nouă minute şi jumătate. Apare la finalizare şi Clara Vădineanu, iar cele două formaţii sunt din nou la egalitate după 42 de minute.

20:15: Formaţia vâlceană a intrat la cabine cu un avantaj minim, 10-9. Portarii celor două formaţii, Iulia Dumanska (Neptun) şi Stăncuţa Guiu (Vâlcea), au fost cele mai bune handbaliste ale primei reprize.

20:00: HCM Rm. Vâlcea continuă să aibă iniţiativa. Ambele formaţii greşesc însă foarte mult. După 23 de minute, Neptun restabileşte egalitatea, scor 8-8.

19:45: Trupa Simonei Gogârlă a intrat destul de hotărâtă în joc (5-3, min. 7). Vâlcea este susţinută la Constanţa şi de Brigada Zăvoi. Neptun joacă azi şi pentru antrenorul Ion Crăciun, care îşi serbează ziua onomastică.

17:40: HCM Rm. Vâlcea este nevoită să joace cu maiouri verzi peste echipamentul albastru. Asta pentru că portarii gazdelor au tricouri ... albastre! Continuatoarea Oltchimului nu are decât două rânduri de echipament, roşu şi albastru, iar cum Neptun a ales culoarea roşie, Vâlcea a întâmpinat probleme.

Corona Braşov - HCM Roman 23-20

Corona Braşov a urcat pe primul loc în Liga Naţională de handbal feminin, după ce s-a impus cu 23-20, în primul meci din carul etapei a 10-a. Formaţia braşoveană şi-a asigurat victoria în ultimele minute după un joc echilibrat, în care HCM Roman s-a apărat foarte bine.

LIVE TEXT

17:32: Corona Braşov a scăpat în învingătoare, a intrat în ultimul minut cu 23-19. În câteva momente ar trebui să înceapă şi Neptun Constanţa - HCM Rm. Vâlcea.

17:25: Elena Pavăl a fost făcută KO de trei jucătoare de la Corona. Ea este nevoită să iasă de pe teren după ce s-a ales cu o hemoragie nazală. Cristina Zamfir pare că a suferit o accidentare şi mai gravă şi iese în lacrimi de pe teren. Jucătoarea se teme să nu fi recidivat la genunchiul la care a fost operată anul trecut de ligamente. Pe fondul unor minute agitate, Roman a redus diferenţa la un singur gol. Din fericire pentru ea, Zamfir nu a suferit o accidentare gravă. A revenit pe teren şi a înscris un gol important pentru echipa sa. Corona a luat din nou avans, 21-18, iar Pera a cerut un nou time-out!

17:15: Corona Braşov s-a descătuşat şi a ajuns la o diferenţă de patru goluri (17-13). Până la final mai sunt 11 minute. HCM Roman nu a renunţat încă la luptă. Diana Druţu a fost descalificată după ce a văzut a treia eliminare. Bogdan Burcea a luat time-out pentru Braşov chiar în momentul în care echipa sa a înscris. Antrenorul braşovean şi-a cerut scuze elevelor sale.

17:05: După şapte minute fără niciun gol, Romanul a marcat şi a egalat, 12-12. Corona reacţionează însă la timp şi se distanţează din nou la două goluri (15-13). După ce gazdele au revenit la trei goluri (16-13), Florentin Pera a luat time-out şi le-a cerut în primul rând elevelor să lase arbitrajul. HCM Roman a contestat mai multe decizii în această partidă.

18:55: HCM Roman revine în joc (11-12, min. 36), graţie portarului Tereza Pâslaru. Corona Braşov ratează situaţii incredibile, pe bandă rulantă. Partida de la poalele Tâmpei s-a transformat într-una fără goluri (!). Trupa lui Burcea a a juns la trei aruncări de la şapte metri: au ratat Apetrei, Brădeanu şi Zamfir.

18:50: Până vineri, cluburile mai pot face propuneri de candidaţi pentru alegerile din 27 ianuarie. Până acum se întrevăd trei candidaţi pentru şefia FRH, Alexandru Dedu, Cristian Gaţu şi Remus Drăgănescu. Citiţi aici cum se fac "jocurile".

18:38: Corona Braşov a intrat la cabine cu 11-8, după o repriză în care ambele formaţii s-au cinuit în atac. Spre exemplu, HCM Roman a marcat numai două goluri din acţiune, ultimul chiar în ultima secundă. De partea cealaltă, gazdele au înscris patru goluri în superioritate numerică, iar alte două din aruncări de la şapte metri.

18:30: După 20 de minute, HCM Roman a restabilit egalitatea, 6-6. Cinci goluri au fost înscrise de la şapte metri. Este egalitate şi la eliminări, 2-2. În mai puţin de 15 secunde, formaţia oaspete a rămas în patru jucătoare, iar Corona a revenit la conducere.

18:20: HCM Roman înscrie primul gol din acţiune abia în minutul 14. Partida s-a mai echilibrat însă pe fondul ratărilor şi greşelilor din tabăra gazdelor. Tereza Pâslaru egalează situaţia paradelor de la şapte metri. Antrenorii celor două formaţii, Bogdan Burcea, respectiv Florentin Pera sunt colaboratorii lui Gheorghe Tadici la echipa naţională. HCM Roman a ajuns la cinci aruncări de la şapte metri, Corona faultează de multe ori în situaţii limită.

18:15: În etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin sunt programate alte patru partide: SCM Craiova - CSM Bucureşti (miercuri, ora 16:00), Dunărea Brăila - CSM Bucureşti (miercuri, ora 18:00), "U" Jolidon Cluj - HCM Baia Mare (joi, ora 18:00), Cetate Deva - HC Zalău (ora 19:30, miercuri). Aceste ultime două dueluri se anunţă însă şi foarte încinse. HCM Baia Mare se va deplasa la Cluj cu un grup important de suporteri. ŞI HC Zalău vrea să meargă cu galerie la Deva, însă suporterii echipei lui Tadici trebuie să-şi cumpere individual bilete întrucât nu au anunţat deplasarea cu şapte zile înainte (!)

18:10: HCM Roman a marcat cele două goluri din primele 9 minute numai din şapte metri. La meciul de sâmbătă, cu CSM Bucureşti, Braşovul a fost taxat cu 16 aruncări de la şapte metri. Corona a pus stăpânire de joc. Ratează însă şi foarte mult din situaţii de unu la unu. Denisa Dedu îşi începe recitatul, a apărat deja şi un şapte metri.

18:05: Druţu înscrie primul gol al partidei după două atacuri irosite, câte unul de fiecare parte. HCM Roman are cea mai bună apărare din Liga Naţională. Defensiva gândită de Pera începe să funcţioneze şi la Braşov, gazdele având dificultăţi deocamdată în a găsi spaţii de pătrundere. Arbitrii Harabagiu şi Stănescu arată devreme şi prima eliminare (min. 5), în tabăra Romanului. Corona Braşova  profitat la maximum de superioritate (2-0) şi s-a desprins la 3-1 (min. 7).

17:50: HCM Roman are mari ambiţii înaintea acestei partide. Formaţia nemţeană speră să reediteze rezultatul de acum nouă luni de la poalele Tâmpei, când s-a impus cu 24-23 pe terenul echipei Corona Braşov. La meci asistă aproximativ 500 de spectatori. În tabăra oaspeţilor revine Daniela Crap, după ce săptămâna trecută, în jocul disputat cu HC Zalău, a absentat. De asemenea, la Roman va juca şi Ana Maria Iuganu. Florentin Pera are însă numai 15 handbaliste pe foaia de joc. Şi la Corona se consemnează o revenirea, ce a extremei dreapta Marilena Burghel.

Etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin începe în această seară cu două partide, Coriona Braşov - HCM Roman şi Neptun Constanţa - HCM Rm. Vâlcea. Cele două jocuri au mize diferite, primul având implicaţii în zona superioară a clasamentului. În partida de la malul mării, cele două formaţii luptă pentru moment pentru evitarea ultimului loc.

Dacă va învinge azi, Corona Braşov va lider pentru cel puţin 48 de ore în Liga Naţională, până la partida de  joi "U" Jolidon Cluj - HCM Baia Mare. HCM Roman este revelaţia acestui tur de campionat, fiind pe locul 3 după nouă etape. "U" Jolidon Cluj, Dunărea Brăila şi HC Zalău sunt trei din echipele importante ale campionatului care au pierdut în faţa trupei pregătite de Florentin Pera.