Rostov Don a făcut destul la Budapesta pentru a avea prima şansă la calificarea în turneul Final Four al Ligii Campionilor

7 apr 2019 4938 afişări Handbal

Rostov Don a luat o opţiune importantă pentru calificarea în turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a câştigat cu 29-26, în deplasare, manşa tur cu FC Rail Cargo. Ambros Martin nu s-a putut baza nici la acest meci pe Anna Vyakhireva, cea mai bună handbalistă la Euro 2018, interul dreapta fiind accidentat.

Rostov Don a pierdut bătălia cu Metz în Main Round, a cedat chiar în ambele partide, dar a intrat totuşi pe un culoar cât se poate de bun pentru a-şi atinge obiectivul principal, prezenţa în Final Four. Campioana Rusiei a controlat aproape tot meciul tur cu FTC Rail Cargo, în ciuda faptului că echipa gazdă a jucat cu foarte mult aplomb. Fetele lui Ambros Martin au creat pentru prima dată dezechilibru în minutul 13, când au reuşit să înscrie două goluri uşoare, cu poarta goală, astfel că de la 6-5 au ajuns la 8-5.

Echipa maghiară a reuşit să revină, beneficiind şi de multe eliminări dictate de româncele Năstase şi Stancu în tabăra adversă, dar nu a reuşit să preia şi controlul. Rostov a avut o bancă mai lungă şi a avut permanent prospeţime, energie. La final, reprezentanta Rusiei a câştigat cu 29-26, rezultat care o face mare favorită la calificare înaintea returului de săptămâna viitoare.

Tot azi, în sferturi, se mai joacă Odense – Gyor şi Buducnost – Vipers. Vineri, CSM Bucureşti a pierdut pe teren propriu cu 31-26 partida cu Metz..