OUT de la Mondial. Neagu a tras naționala după ea de una singură, dar Cehia a învins România în ultimele 11 secunde. Evoluția dramatică a scorului

România a părăsit Campionatul Mondial de handbal feminin în „optimi”, învinsă la ultima fază de Cehia. Asta deși în prima repriză a avut de două ori avantaj de cinci goluri, iar Cristina Neagu a avut cea mai bună evoluție ofensivă de la această ediție a Mondialului – cu 13 goluri marcate. O prestație ștearsă în poartă (doar șapte aruncări parate, cu eficiență 25% – Iulia Dumanska, 13% – Denisa Dedu) și zece eliminări – traduse în 20 de minute de joc în șase – au anulat eforturile echipei lui Ambros Martin.

Cehia a preluat prima dată conducerea în meci în minutul 58, iar România nu a reușit decât de două ori să mai egaleze. Meciul a fost echilibrat în primele 15 minute, apoi tricolorele s-au desprins pe tabelă și au păstrat conducerea până în minutul 55.

Marcatoarele României: Neagu – 13 (din 19), Geiger – 4, Buceschi – 3, Udriștioiu – 2, Pintea – 2, Drăguț – 2, Ardean-Elisei – 1.

Marcatoarele Cehiei: Jerabkova – 7, Luzumova – 6, Rysankova – 5, Mala – 5, Hrbkova – 3, Zachova – 1, Manakova – 1

FILMUL PARTIDEI, MINUT CU MINUT

FINAL: România părăsește Mondialul, la ultima fază a meciului, 27-28. Cehia a riscat tot, a scos portarul și a înschis un atac de 11 secunde cu gol de pe extrema dreaptă, la care Dumanska a fost spectatoare.

min 60 27-27 15 secunde: Neagu este la 7 metri și egalează. 11 secunde rămase.

min. 59 26-27 Ardean Elisei este eliminată din joc, avem inferioritate, iar Cehia preia conducerea.

min.58 25-26 Dumanska este învinsă de Marketa, din nou, și suntem conduse. Însă Geiger egalează. 70 de seunde la 26.

min.56 25-25 Mala egalează pentru Cehia! Are 5 din 5 aruncări reușite.

min.55 25-24 Ratează și Cristina Neagu. Iar Hrbkova strânge scorul

min.54 25-23 Luzumova ajunge la 6 goluri din 9 acțiuni. Și avem TO.

min.52 25-22 Eliza Buceshi scoate aruncarea de 7 metri, iar Neagu transformă cu podeaua.

min.50 24-22 Zece minute de foc! Manakova este eliminată și ea. Se joacă șase-șase.

min.49 24-22 Buceschi încrie (al treilea gol din patru aruncări), dar este eliminată la faza imediat următoare. A noua eliminare a României.

min.48 23-22 Ce gol încasează Rysankova, de la mare distanță!

min.47 23-21 Dumasnka are o intervenție eficientă. Este rândul Cehiei să ceară TO.

min.44 22-20 Încă o eliminare pentru România. Ambros Martin ia și el galben.

min.43 22-20 Crina Pintea găsește cadrul porții.

min.43 21-20 Gol Neagu, imediat după TO.

min.41 20-20 CEHIA egalează România, după trei goluri consecutive.

min.40 20-19 Deisa Dedu are o interveție importantă, apărând un șapte metri.

min.38 20-19 Rysankova strânge scorul cu o aruncare pe sus.

min.37 20-18 Neagu ratează și ea. Trimite de la 7 m în transversală.

min.35 19-17 Cristina Neagu salvează situația, cu al 9-lea gol din 10 aruncări, Cehia însă recuperează cu gol.

min.34 18-16 Două ratări consecutive pentru Crina Pintea din 6 m, iar veștile proaste continuă pentru România: Geiger este eliminată a doua oară în meci, avem inferioritate, iar Cehia fructifică.

min.33 18-15 Intervenția Denisei Dedu este urmată de o angajare ratată pe contraatac, iar Cehia înscrie.

min.32 18-14 Crina Pintea înscrie din pasa Cristinei Neagu.

min.31 17-14 Primul atac aparține Cehiei. defensiva este fără fisură, iar Jerabkova trimite mult peste poartă.

România conduce naționala Cehiei cu avantaj de trei goluri la capătul primei reprize. Cristina Neagu a făcut 20 de minute de aur în startul optimii de finală, înscriind primele patru goluri tricolore. Deși în primele 15 minute au ținut aproape, egalând după fiecare reușită românească, cehoaicele au reușit abia după 23 de minute să imobilizeze inter-ul stânga de la CSM București, alegând marcaj om la om. Ca răspuns, Ambros Martin le-a dat credit tinerelor Drăguț și Laslo, iar Ana Maria a transformat în gol primele două aruncări. Startul de meci a fost greoi pentru ambele porți, fără intervenții. Arbitrii ne-au făcut însă viața grea: cinci eliminări au complicat jocul pentru Neagu&Co – însă și așa, România a avut de două ori cinci goluri avantaj (14-9 și 15-10) și nu a fost niciodată condusă în partidă.

PAUZĂ‚ 17-14 Prima repriză se încheie cu gol pentru Cehia, înscris de numărul 7, Veronika Galuskova.

min.30 16-13 Cehia înscrie și ea, iar Ambros Martin întrerupe jocul.

min.29 16-12 Buceschi înscrie și reface diferența de patru goluri.

min.28 15-12 Crina Pintea pune mâna în gâtul adversarei și este eliminată, anulând avantajul numeric al României. Cehia nu riscase, nu scosese portarul în primă fază.

min.27 15-12 Pintea scoate eliminare la Zachova – a doua a Cehiei. România a avut patru în primele 25 de minute.

min.24 15-11 Drăguț înscrie și al doilea gol, la a doua acțiune. Buceschi este eliminată ușor, iar România joacă din nou cu om în minus.

min.23 14-9 Cristina Neagu face eforturi supraomenești, înscrie, este busculată, dar se ridică instantaneu și pleacă în defensivă. +5 pentru România.

min.23 13-9 Ana Maria Drăguț înscrie imediat după ce este introdusă în teren de Ambros Martin.

min.22 12-9 Buceschi se apară fantastic în inferioritate, iar Luzumova face fault ofensiv.

min.21 12-9 Geiger este neinspirată, ratează aruncarea, apoi este eliminată – a treia inferioritate pentru România. Cehia cere TO.

min.21 12-9 Geiger urcă diferența la 3 goluri.

min.19 11-9 Neagu înscrie din nou de la 7 m și reface diferența de două goluri. Am depășit cu bine a doua perioadă de inferioritate

min.16 9-7 Udriștioiu duce pentru prima dată România la diferență de două goluri, imediat după expirarea perioadei de inferioritate.

min.14. 7-7 Udriștioiu aa înscris, Florianu este eliminată două minute. Zero intervenții reușite pentru portărițe.

min. 13 6-6 Neagu meține procentajul de sută la sută reușită la aruncări, ducând din nou România în avantaj. Jerabkova o învinge de la distanță pe Dumanska.

min.11 5-5 În primele secunde, Valentina Ardean Elisei schimbă numele marcatoarei României, însă replica Cehiei este tăioasă: Luzumova ajunge la linia de 7 m, iar bolta sa pentru Denisa dedu, intrată în poartă pentru liberă – e imparabilă.

min.9 4-3  Rysankova blochează incorect atacul României, însă aruncarea a fost pe portar. Încă o liberă pentru Cristina și o transformare violentă.

min.7 3-2 Neagu o găsește bine pe pivot pe Ardean Elisei, Valentina este faultată, iar Neagu transformă de la 7 m.

min.5 2-2 Cehia egalează din nou. Geiger ratează finbalizarea și cehia are șansa de a prelua conducerea.

min.3 2-1 Sub amenințare de joc pasiv, Neagu își asumă din nou responsabilitatea golului și înscrie din poziție centrală. Două aruncări, două goluri pentru interul nostru stânga. per total, golurile 30 și 31 la Mondial pentru Cristina.

min.2 1-1 Cehia înscrie ca răspuns tot prin jucătoarea numărul unu. Luzumova egalează, de la 7 m.

min.1 1-0 Începem cu 7-le de bază, clasic.  Dumanska este în poartă, iar Cristina Neagu înscrie de la prima acțiune.

18:30 GATA DE START JOC

18:02 Româncele au ajuns la arena din Leipzig, unde juca împotriva Cehiei. Pumnii strânși pentru Neagu & Co.

România debutează, luni seară, de la ora 18:30, în faza a doua a Campionatului Mondial de handbal feminin. S-a schimbat logica partidelor – trecem de la sistemul ‘grupă’ la cel ‘eliminatoriu’, dar și orașul gazdă – de la Trier, la Leipzig – unul dintre cele mai importante centre pe harta handbalului feminin german.

• Partida România – Cehia, din optimile Campionatului Mondial de handbal feminin, este LIVE TEXT pe www.prosport.ro și în direct pe canalele Telekom Sport.
  • Tot luni, de la ora 21:30, se joacă și partida care dă echipa cu care se face încrucișarea în ‘sferturi’, Japonia – Olanda.

Într-o sală cu o capacitate cu 6.250 de spectatori, România reîntâlnește o națională pe care a învins-o în ultimele trei partide directe – ultima dată la Europeanul din 2016.

Cehia a înscris mai mult la acest Mondial – 134 de goluri, față de 123 ale României, însă are procentaj mai mic de reușită la poartă (50%, față de 56%) și 35 de goluri încasate în plus față de naționala lui Ambros Martin (112 goluri primite de România, 147 de Cehia). Mai mult, în ultimele trei partide, defensiva Cehiei a fost depășită complet, Suedia, Norvegia și Ungaria reușind 30 + goluri.

România este favorită la victorie, la fel ca și Olanda în fața Japoniei. Cristina Neagu, odihnită împotriva Franței, este motorul echipei României, în timp ce adversarele sunt la fel de dependente de cea mai bună marcatoare a lor – Iveta Luzumova, centrul vicecampioanei Germaniei, Thuringer.

Parcursul României în Grupa A: locul 1

• România – Paraguay 29-17 (16-7)
  • România – Slovenia 31-28 (14-14)
  • România – Spania 19-17 (9-7)
  • România – Angola 27-24 (27-24)
  • România – Franța 17-26 (7-17)

Parcursul Cehiei în Grupa B: locul 4

• Cehia – Argentina 28-22 (15-9)