Jucătoarea care trage un semnal de alarmă de la Campionatul European: "Arbitraj ostil!". Cum s-a simţit din sală victoria cu Spania

11 dec 2018 13473 afişări Comentează şi tu Handbal

Ana Vranes şi Marlis Wenninger, arbitrele din Austria, au fost acuzate de Gabriela Perianu că nu au arbitrat corect partida pe care România a câştigat-o dramatic împotriva Spaniei, scor 27-25, în a doua grupă principală de la Campionatul European din Franţa.

România a intrat foarte greu în partida cu Spania şi a reuşit să treacă în avantaj abia în minutul 42. Totuşi, din sala din Franţa, tricolorele au simţit cu cele două austriece care au condus jocul le-au dezavantajat.

Gabriela Perianu şi-a spus punctul de vedere şi a analizat meciul cu ibericele: "A fost un meci foarte dificil în primele minute, dar am revenit în meci. Au jucat un handbal destul de bun şi de agresiv, în ciuda arbtrajului, dar noi am ştiut cum să ne aliniem în apărare. A fost unul dintre cele mai ostile arbitraje. Dar noi am câştigat azi", a declarat componenta naţionalei, la microfonul TVR.