Campioana a făcut spectacol. CSM Bucureşti - CSM Cetate Deva 38-21, în etapa a şaptea din Liga Naţională feminină

18 oct 2016 1660 afişări Handbal

CSM Bucureşti, campioana României şi a Europei, a învins, marţi seară, scor 38-21, pe CSM Cetate Devatrans, în primul meci al etapei a şaptea din Liga Naţională feminină de handbal, iar echipa antrenată de Jakob Vestergaard a egalat la puncte liderul Dunărea Brăila.

CSM Bucureşti a început greoi meciul cu CSM Cetate Deva, după victoria de duminică, cu Rostov Don, din Liga Campionilor, iar după 10 minute, scorul era egal, 2-2. Campioana României a turat motoarele şi a reuşit să se desprindă la opt goluri pe tabelă, 14-6, iar handbalistele antrenate de Jakob Vestergaard au continuat să facă spectacol şi au intrat la pauză cu un avantaj consistent, 19-10.

Anastasiya Lobach a fost cea mai bună marcatoare a primei reprize pentru CSM Bucureşti, cu 6 reuşite. Pivotul din Belarus a înlocuit-o pe Oana Manea, care a ieşit accidentată la spate în primele minute ale partidei.

Partea a doua a jocului a fost la discreţia CSM-ului, care şi-a majorat diferenţa o dată cu trecerea timpului. Handbalistele lui Vestergaard au avut un avantaj maxim de 12 goluri, 26-14, la jumătatea celei de-a doua reprize.

Scorul final a fost 38-21 pentru CSM Bucureşti, care a egalat la puncte liderul Dunărea Brăila, care are un meci în minus, deplasarea de la Roman. Pentru campioana Europei va urma meciul cu Midtyjland, din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor.