BLOG CM HANDBAL FEMININ. Obiectivul României cu Australia: maximum 12 goluri primite! Favoritele au obținut victorii clare în ziua a treia a Mondialului

Redactor:
Marius Hutu
  • Publicat:
  • Actualizat:

23:15: Japonia – Danemarca 25-29 (13-13)

Japonia: Hida 6 intervenții, Fujima 1 intervenție; Masuda 1, Kamimachi 1, Nishikori 1, Yokoshima 5, Fujii 6, Arihama 1, Tanabe 3, Ishiate 5, Hayafune 1, Hara 1

Danemarca: Greve 5 intervenții, Poulsen 5 intervenții; Schumacher 2, Fisker 2, Gravholt 2, Pedersen 1, Line Jorgensen 8, Kristiansen 10, Jensen 2, Burgaard 1, Stine Jorgensen 1

Rep. Dominicană – Franța 10-27 (4-10)

Rep Dominicană: Dominguez o intervenție, Suarez 3 intervenții; Brito 1, Andino 5, Lorenzo 1, Lopez 1, Cespedes 1, Pop 1

Franța: Darleaux 9 intervenții; Goudjo 1, Kamto 2, Cisse 4, Pineau 1, Baudouin 7, Zaadi 3, Dembele 1, Deroin 4, Goroiani 2, Niombla 1, Lacrabere 1

22:57: Danemarca a avut un final mai lejer și s-a impus cu 29-25. Franța și-a mai spălat imaginea în repriza secundă cu Rep. Dominicană și a câștigat cu 27-10.

22:07: Franța a făcut o primă repriză incredibil de slabă cu Rep. Dominicană (scor 10-4). Pineau & Co s-au întrecut care dau de mai multe ori în portar. Danemarca revine la conducere, 18-16 (min. 38)

21:50: Danemarca și Japonia sunt la egalitate după primele 30 de minute, 13-13, după ce niponele au condus și cu două goluri pe final de repriză. Franța se chinuie cu Rep. Dominicană (5-3, min. 16)

21:43: Japonia – Danemarca 9-9 după 23 de minute. Franța a înscris doar trei goluri în primele 10 minute cu Rep. Dominicană (scor 3-1).

21:33: Japonia se ține bine de Danemarca, 6-6 după 17 minute. A început și ultimul meci al zilei, Rep. Dominicană – Franța, din cadrul grupei A

21:21: A început partida Danemarca – Japonia, din cadrul grupei B. Disputa este o reeditare a disputei din 2011, din optimile de finală. Japonia a fost atunci aproape de a da marea lovitură, nordicele câștigând atunci cu mari emoții, scor 23-22

21:00: Katarina Bulatovic a înscris cinci goluri în partida pe care naționala Muntenegrului a câștigat-o cu 35-9 cu DR Congo

DR Congo – Muntenegru 9-35 (4-19)

Congo: Makubanza 6 intervenții, Mbole Kibambe 4 intervenții; Shokkos Songa 1, Feza Mwange 1, Lusamba 3, Mwasesa 1, Babala 1, Betu Mvita 1, Kibamba Nkembo 1

Muntenegru: Vukcevic 16 intervenții; Petrovic 5, Pavicevic 4, Radicevic 3, Djokic 3, Despotovic 1, Jovanovic 2, Sara Vukcevic 4, Malovic 2, Bulatovic 5, Mehmedovic 3, Knezevic 3

20:53: Jelena Nisavic a marcat nouă goluri în partida cu Algeria (34-14), fiind principala marcatoare a jocului.

Algeria – Serbia 14-34 (6-18)

Algeria: Boussora 10 intervenții, Sehabi 5 intervenții; Bellakhdar 2, Titou 2, Ziadi 5, Hemissi 2, Tizi 3

Serbia: Tomasevic – 12 intervenții, Risovic 8 intervenții; Krpez 3, Lekic 2, Zivkovic 4, Damnjanovic 6, Eric 2, Rajovic 3, Nisavic 9, Stoiljkovic 2, Liscevic 1, Ljorpur 2

20:45: Muntenegru s-a impus cu 35-9 în meciul cu Congo, după o victorie cu emoții în prima etapă în fața Coreei de Sud. Recordul acestui Mondial, stabilit de Polonia, 40-6 cu Paraguay, rămâne în picioare. Rămâne de văzut dacă Franța îl va doborî în această seară, în meciul cu Rep. Dominicană. Tot în acesată seară, în grupa B, se mai joacă Danemarca – Japonia

20:27: Serbia a câștigat la o diferență de 20 de goluri cu Algeria, scor 34-14. Astfel, după două jocuri are maximum de puncte. După 50 de minute, Muntenegru conduce cu 29-8

20:14: Antrenamentul naționalei din această seară este pe terminate. România are mâine meci cu Australia, dar toate gândurile duc deja către Germania și Ungaria. Citește aici câteva declarații date azi de Gheorghe Tadici:

20:08: Galopul de sănătate al naționalelor din spațiul ex-iugoslav continuă. Muntenegru conduce cu 21-4, după ce la pauză a fost 19-4, în timp ce Serbia se distrează cu Algeria, scor 26-9 (minutul 46)

19:43: Muntenegru nu are probleme cu RD Congo, conducând cu 15-3 după 25 de minute de joc. Ex-iugoslavele intră și ele la cabine cu un avantaj liniștitor, 19-4!

19:39: Ultimele 10 minute le-au aparținut însă gazdelor, care au jucat la cel mai înalt nivel! După 8-6 în minutul 20, la pauză tabela din arena din Niș arată 18-6 în favoarea Serbiei! Astfel, Algeria nu a marcat niciun gol în ultima treime a reprizei!

19:25: Deși era cotată cu 1.01, Serbia continuă să nu forțeze, După 20 de minute de joc, sârboaicele au 8-6 și nu dau semne că s-ar distanța prea curând. În schimb, Muntenegru a intrat hotărâtă să tranșeze repede meciul cu Congo și conduce cu 7-1 (min.8).

19:13: Nici meciul cu Algeria nu începe bine pentru sârboaice. După zece minute, gazdele conduc doar cu 4-3! În schimb, în grupa B începe meciul dintre Muntenegru și RD Congo.

19:00: Începe meciul din grupa B dintre Serbia și Algeria. Sala din Niș este plină, cei 5.000 de fani sârbi domină fondul sonor!

18:43: La 35 de ani, Woo Sun Hee pare că trăiește o a doua tinerețe din punct de vedere handbalistic. Extrema Coreei de Sud a avut un nou meci excelent în fața Olandei, punctând de cinci ori din cinci aruncări. Asiaticele au câștigat cu 29-26 și revin în lupta pentru locurile 1-4.

Coreea de Sud – Olanda 29-26 (17-11)

Coreea de Sud: Park 7 intervenții – Kim 7, Gwon 6, Woo Sun Hee 5, Jung 4, Lee 4, Ryu 2, Yoo 1.

Olanda: van der Wal 5 intervenții, Jankovic 3 intervenții – Groot 5, van der Heijden 5, Polman 3, Snelder 3, Abbingh 3, Knippeborg 2, Broch 2, Luciano 1, Smeets 1, van Dort 1.

18:32: Ne-am propus ceva și fiecare se gândește la ce trebuie să realizeze. Nu spunem prin vorbe ceea ce gândim, cred că este mult mai important ce realizăm decât să vorbim”, spune Aurelia Brădeanu înainte de meciul cu Australia.

Puteți citi un mini-interviu cu experimentata jucătoare a Coronei Brașov aici!

18:28: După eșecul cu Muntenegru de ieri, Coreea de Sud își ia revanșa și câștigă cu Olanda, scor 29-26!

18:25: Cea mai bună marcatoare a meciului Brazilia – China 34-21 a fost Fernanda Franca da Silva, cu 9 goluri, la fel ca și în primul meci, contra Algeriei. Do Nascimento (foto) a marcat și ea 8 goluri.

China – Brazilia 21-34 (12-19)

China: Hou 2 intervenții – Shuhui Wang 5, Shasha Wang 3, Wu 3, Sha 3, D. Zheng 2, Chen 2, Zhang 1, Zhao 1, Li 1.

Brazilia: Arenhart 15 intervenții, Pessoa 9 intervenții – Da Silva 9, Do Nascimento 8, Rodrigues 5, Piedade 2, Andrade 2, Nunes 2, Cavaleiro 2, Moura 1, Costa 1, Rocha 1, Amorim 1.

18:14: Și meciul disputat la această oră din grupa A, Coreea – Olanda, e aproape decis. Cu zece minute înainte de final, asiaticele au opt goluri avantaj, scor 26-18.

18:12: Chinezoaicele au cedat definitiv în ultimele zece minute, iar Brazilia a reușit să câștige meciul cu 34-21! După primele două meciuri, sud-americancele au punctaj maxim, însă nu au întâlnit Serbia și Danemarca, favoritele grupei.

18:05: Contul oficial de Twitter al Mondialului din Serbia a postat în urmă cu câteva minute un videoclip care rezumă primele partide ale grupei B, din care face și Serbia

17:59: Așa cum era de așteptat, Brazilia a tranșat meciul cu China și s-a distanțat la zece goluri, scor 27-17, cu 13 minute rămase de joc. Coreea conduce și ea cu șapte goluri Olanda, în minutul 37, scor 20-13.

17:44: Coreea și-a păstrat avantajul și la pauză. Echipa fostei brașovence Woo Sun Hee are  șase goluri în fața Olandei, scor 17-11. La cinci minute de la reluare în celălalt joc, China a revenit și mai are doar patru goluri de recuperat în fața Braziliei, scor 15-19.

17:30: Fetele lui Tadici nu au avut un meci simplu cu Tunisia, în ciuda scorului! Adriana Țăcălie și-a înghițit limba câteva secunde după o ciocnire cu o adversară, iar Oana Manea și-a dat un deget peste cap la 90 de grade. Din fericire, ambele pot continua să joace la Mondial.

Mai multe informații pe acest subiect puteți citi AICI.

17:29: La pauză, Brazilia o conduce pe China cu 19-12! În celălalt meci, Coreea de Sud a rupt echilibrul și se îndreaptă către prima victorie de la acest turneu final, conducând Olanda cu 16-9 (min.25).

17:12: După primele 23 de minute ale meciului Brazilia – China, sud-americancele conduc cu 15-9. La fel ca și în meciul de ieri cu Danemarca, asiaticele fac o figură frumoasă în primele minute, însă par să nu țină ritmul impus.  În grupa A, după 11 minute, Olanda și Coreea de Sud sunt la egalitate, 5-5!

17:05: Chiar dacă a revenit după o pauză de aproximativ un an și jumătate la echipa națională, Valentina Ardean se află într-o formă fizică de invidiat. „Am avut puțin de tras, dar mă bucur că încet-încet îmi revin la o condiție fizică care să mă avantajeze.”, a spus Alice care se gândește permanent și la băiețelul ei, căruia i-a dat naștere la începutul acestui an. „A început să gângure deja”, a mai spus extrema stângă.

16:58: Chiar dacă la nivel declarativ naționala feminină nu are un obiectiv impus, fiecare jucătoare visează la un parcurs cât mai lung în Serbia, de ce nu, chiar până la Belgrad, unde sunt programate semifinalele, finalele, dar și două meciuri din sferturi. „Ne-am propus ceva și fiecare se gândește la ce trebuie să realizeze. Nu spunem prin vorbe ceea ce gândim noi, cred că este mult mai important ce realizăm decât să vorbim”, a declarat, azi, Aurelia Brădeanu, căpitanul primei reprezentative.

16:50: România va juca mâine, de la ora 20:15, cu Australia. Gheorghe Tadici a fixat ca obiectiv pentru acest joc o victorie la cel puțin 16-18 goluri diferență și maximum 12 goluri primite. În ciuda unei înfrângeri la scor cu Germania, 15-36, handbalistele din Australia sunt permanent joviale. Mai jos o fotografie surprină azi cu o parte din echipa Australiei la Hotel Park din Novi Sad.

16:32: În 15 minute va începe primul meci al zilei, cel dintre Brazilia și China. Sud-americancele, locul 5 la ultimul turneu final, sunt mari favorite și vizează victoria pentru a ocupa un loc cât mai bun la finalul grupei. Tot în grupa B se vor juca azi Algeria – Serbia (ora 19:00) și Danemarca – Japonia (ora 21:15).

15:25: Gheorghe Tadici a anunțat deja echipa pentru meciul cu Australia. „Pe Brădeanu, Ardean, Neagu, Manea, Nechita o să le vedeți foarte rar pe teren, vor juca doar dacă va fi nevoie. Le veți vedea în schimb pe Dincă, Pîrvuț, Dedu, Perianu, Marin, Ciuciulete, Pintea, Buceschi, Țăcălie”, a precizat Tadici. În prima parte a zilei, echipa a avut vizionare. Tricolorele au urmărit o repriză din Cehia – Ungaria. „Cu Germania jucăm mai devreme, dar la meciul cu Australia nu aveai ce urmări. Mâine va fi însă un meci interesant în grupă, Cehia – Germania, care ne va ajuta să ne edificăm mai mult în privința Germaniei”, a mai spus selecționerul, care a programat și un  antrenament în acdeastă seară, de la ora 19:30, ora României.

15:15: Meciul cu Tunisia a avut și părțile lui neplăcute. Oana Manea și Adriana Țăcălie au ieșit din teren cu probleme medicale serioase. Pivotul de la Krim Ljubljana a suferit o enjtorsă la degetul mare. Și mai rău a fost cazul Adrainei Țăcălie, care a fost tamponată de o adversară, iar în urma impactului și-a înghițit limba pentru vreo 20-30 de secunde. Primul ajutor i-a fost acordat de Adrian Ionescu, care a salvat o situație ce putea fi gravă. În pauza meciului, jucătoarea de la Corona Brașov a fost consultată și de medicii turneului. Astăzi, interul stânga se simte mult mai bine, iar de mâine poate reveni în teren.

14:59: În topul celor mai buni goalkeeperi conduce sârboaica Jovana Risovic (7 parade din 15 aruncări) – cu un procentaj de 47%, urmată de Orsolya Herr (Ungaria), cu 12 parade din 30 de aruncări, procentaj de 40%, în timp ce podiumul e completat de o altă sârboaică, Katarina Tomasevic (10 parade din 28 de aruncări) – 36%. Pentru a intra în acest top, goalkeeperii trebuie să fi fost în poartă la minimum 20% din aruncările pe care le-au avut adversarii echipei respective.

14:48: Au mai rămas mai puțin de două ore până la startul primului meci de azi. Până atunci, IHF a centralizat statisticile tuturor meciurilor din prima etapă a grupelor, iar golghetere sunt, deocamdată, Fernanda da Silva (Brazilia), Anita Gorbicz (foto jos, Ungaria), Sally Potocki (Australia) și Lynn Knippeborg (Olanda), fiecare cu câte nouă goluri. Neagu și Perianu (6 goluri) sunt pe locul 14, la egalitate cu Lekic, Muller sau Irina Pop (Republica Dominicană).

12:45: România a luat un start lansat în competiție, dar a reușit să-și dozeze și efortul pentru următoarele meciuri, care se anunță mult mai dificile. Doar trei jucătoarea au stat cu Tunisia mai mult de 40 de minute în teren. Cele mai multe minute au fost stânse de Ada Nechita, care a acumulat puțin peste 49 de minute. Granița celor „40” a mai fost trecută de Aurelia Brădeanu, căpitanul echipei naționale, cu 42 de minute și 52 de secunde și Gabriela Perianu – 43 de minute și 54 de secunde

12:20 Din cele 27 de goluri marcate de România în poarta Tunisiei, cele mai multe au înscrise de pe 6 metri – 7 goluri și de la 9 metri – 7 goluri. La acest ultim capitol, România a marcat de trei ori de pe inter stânga, de trei ori din zonă centrală, iar un singur gol a fost marcat din inter dreapta. România a beneficiat de 56 de atacuri pe întreaga durată a jocului, iar eficiența în atac a fost de 48%. Conform statisticii prezentate de IHF, portarii au avut un procentaj de 37%, însă datele sunt greșite. În realitate, Ungureanu și Tolnai au avut peste 40% între buturi, Paulei nefiind-i înregistrate mai multe intervenții. Ea figurează doar cu patru mingi apărate în statistica IHF.

12:00: Alături de Gabriela Perianu, care a primit și titlul de jucătoarea meciului, Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a României în victoria cu Tunisia, cu șase goluri. Neagu a vorbit la conferința de presă despre șansele României la acest Mondial, dar și despre propriile sentimente.

„Normal că mi-a fost dor de națională, am plecat de șase luni din țară. Îi așteptăm pe suporteri în număr cât mai mare și la meciurile următoare, avem nevoie de suportul lor. Țin neapărat să le mulțumesc fanilor pentru că au fost alături de noi și ne-au susținut tot jocul”, a spus interul lui Buducnost.

INTERVIUL complet poate fi citit aici!

Declarație de senzație plasată lateral

11:58: PROGRAMUL ROMÂNIEI LA CM 2013:

România – Tunisia 27-17 (15-8)
România – Australia (luni, 9 decembrie, ora 20:15)
România – Germania (marți, 10 decembrie, ora 18:00)
România – Ungaria (joi, 12 decembrie, ora 20:15)
România – Cehia (vineri, 13 decembrie, ora 20:15)

10:50: Gheorghe Tadici a apărut aseară, la conferința de presă, foarte liniștit, dar în același timp și mulțumit cum s-a mișcat echipa cu Tunisia. „Fetele au intrat foarte bine mobilizate, au jucat tactic excelent ambele faze”. Nu mai puțin de cinci goluri ale României au fost marcate pe contraatac, cea mai bună jucătoare la acest capitol fiind Ada Nechita. Tricolorele puteau să înscrie chiar mai multe goluri „ușoare”, dar alte patru faze de contraatac nu au fost fructificate. În schimb, Tunisia a plecat numai de trei ori pe contraatac și a marcat în două rânduri.

11:13: În fine, în grupa României, Ungaria și Germania au câștigat cu Cehia, respectiv Australia, deși nu au avut un start bun de partidă. Primul „șoc” al grupei e marți, partida dintre România și Germania

România: Ungureanu 8 intervenții, Tolnai 7 intervenții – Perianu 6, Neagu 6, Nechita 4, Ardean-Elisei 3, Brădeanu 3, Manea 2, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pîrvuț 1, Dincă, Pintea, Țăcălie, Marin

Tunisia: Ben Slama 6 intervenții, Omrani 2 intervenții – Chebbah 5, Toumi 3, Dhouadi 3, Kouki 2, Daoula 1, Elghaoui 1, Sfar Ben Chker 1, Jaouadi 1.

Ungaria – Cehia 35-28 (18-16)

Ungaria: Herr 12 intervenții, Kiss 4 intervenții – Gorbicz 9, Bognar-Bodi 6, Cifra 5, Szucsanszki 3, Kovacsicz 3, Tomori 3, Trișciuk 2, Bulath 2, Redei-Soos 1, Verten 1.

Cehia: Ranikova 8 intervenții, Mullnerova 1 intervenție – Knedlikova 6, Cerna 5, Luzumova 4, Salcakova 3, Selucka 2, Hrbkova 2, Sterbova 1, Kutlvasrova 1, Poznarova 1, Chrenkova 1, Keclikova 1.

Germania – Australia 36-15 (17-7)

Germania: Woltering 9 intervenții, Krause 4 intervenții – Zapf 6, Kethorn 6, Muller 6, Beier 5, Augsburg 3, Steinbach 2, Althaus 2, Minevskaia 2, Nadgornaja 1, Geschke 1, Loerper 1, Lang 1.

Australia: Kent 8 intervenții – Potocki 9, Cook 3, McAfee 2, Thomas 1.

Clasament Grupa D: 1. Germania 2p (+21), 2. România 2p (+10), 3. Ungaria 2p (+7), 4. Cehia 0p (-7), 5. Tunisia 0p (-10), 6. Australia 0p (-21)

11:10: Nici Grupa C, care e în pauză azi, nu a oferit mari surprize. Polonia a făcut scorul campionatului de până acum cu Paraguay, scor 40-6, în timp ce Norvegia s-a chinuit cu Spania, scor 22-20, după un meci pe care l-a condus însă în cele 60 de minute.

Angola – Argentina 33-23 (15-12)

Angola: Branco 8 intervenții, Pedro 5 intervenții, Almeida 1 intervenție – Guialo 8, M. Kiala 6, Cazanga 4, Bernardo 4, Vegas 3, Quitongo 3, Monteiro 2, Paixao 2, L. Kiala 1.

Argentina: Carratu 5 intervenții, Bordon 3 intervenții – Belotti 6, Mendoza 4, Haro 3, Decilio 3, Crivelli 2, Pizzo 1, Vico 1, Ocanto 1.

Polonia – Paraguay 40-6 (19-4)

Polonia: Gapska 6 intervenții, Wysokinska 2 intervenții – Koniuszaniec 8, Grzyb 7, Jochymek 5, Migala 4, Semeniuk 4,  Wojtas 3, Stachowska 2, Kudlacz 2, Stasiak 1, Kulwinska 1, Szwed 1, Siodmiak 1, Niedzwiedz 1.

Paraguay: Villalba 4 intervenții, Yaryes 3 intervenții – Faria 3, Fiore 2, Acuna 1.

Norvegia – Spania 22-20 (11-10)

Norvegia: Lunde 11 intervenții – Mork 8, Sulland 4, Edin-Hammerseng 3, Noestvold 2, Breivang 2, Solberg 1, Alstad 1, Molid 1.

Spania: Navarro 9 intervenții – Mangue 4, Pinedo 4, Beg. Fernandez 4, Lopez 3, Aguilar 2, Barbosa 2, Pena 1.

Clasament Grupa C: 1. Polonia 2p (+34), 2. Angola 2p (+10), 3. Norvegia 2p (+2), 4. Spania 0p (-2), 5. Argentina 0p (-10), 6. Paraguay 0p (-34)

11:07: Gazdele au avut mari emoții în startul Mondialului, reușind să evite o înfrângere rușinoasă împotriva Japoniei, după ce au fost conduse cu 13-10 la pauză. Asiaticele au însă un alt meci greu azi, împotriva Danemarcei, o echipă căreia speră să îi pună probleme. Atât Brazilia, cât și Serbia ar trebui să se impună însă azi împotriva Chinei, respectiv Algeriei.

Serbia – Japonia 28-26 (10-13)

Serbia: Tomasevic 10 intervenții, Risovic 7 intervenții – Lekic 6, Ognjenovic 5, Damnjanovic 5, Lojpur 5, Krpez 3, Cvijic 1, Popovic 1, Filipovic 1, Zivkovic 1

Japonia: Fujima 6 intervenții – Fujii 7, Yokoshima 6, Arihama 5, Tanabe 4, Takahashi 1, Kamimachi 1, Katsuren 1.

Brazilia – Algeria 36-20 (21-7)

Brazilia: Arenhart 9 intervenții, Pessoa 6 intervenții – Da Silva 9, Do Nascimento 5, Nunes 5, Rodrigues 4, Cavaleiro 3, Rocha 3, Amorim 2, Costa 2, Moura 1, Souza 1, Piedade 1.

Algeria: Sehabi 7 intervenții, Boussura 4 intervenții – Tizi 6, Hasnaoui 5, Ait Ahmed 3, Bellakhdar 2, Benaicha 1, Titou 1, Dob 1, Khouiled 1.

Danemarca – China 44-21 (19-13)

Danemarca: Greve 11 intervenții, Poulsen 5 intervenții – Kristiansen 6, Schumacher 6, Jorgensen 5, Gravholt 5, Fisker 4, Kviesgaard 4, Burgaard 3, Jensen 3, Jorgensen 3, Osterballe 2, Thorsgaard 2, Hansen 1.

China: Hou 2 intervenții, Si 2 intervenții, X. Wang 1 intervenție – Zhao 5, Shasha Wang 4, Wu 3, D. Zheng 3, Zhang 2, Shuhui Wang 2, Zu 1, Li 1.

Clasament Grupa B: 1. Danemarca 2p (+23), 2. Brazilia 2p (+16), 3. Serbia 2p (+2), 4. Japonia 0p (-2), 5. Algeria 0p (-16), 6. China 0p (-23)

11:03: În Grupa A, acolo unde au loc și azi meciuri, partidele de ieri nu au oferit mari surprize. Deși Coreea de Sud a oferit o replică interesantă în meciul cu Muntenegru, asiaticele au cedat în cele din urmă pe final, deși egalaseră în minutul 55. În schimb, Franța și Olanda au putut rula tot lotul în meciurile cu RD Congo, respectiv Republica Dominicană.

Muntenegru – Coreea de Sud 24-22 (11-11)

Muntenegru: M. Vukcevic 5 intervenții, Barjaktarovic 4 intervenții – K. Bulatovic 7, Knezevic 6, Jovanovic 3, Radicevic 3, Mehmedovic 1, S. Vukcevic 1, Petrovic 1.
Coreea de Sud: Song 9 intervenții – Woo Sun Hee 8, Gwon 5, Ryu 4, Choi 2, Jung 2, Kim 1.

Franța – RD Congo 31-13 (15-6)

Franța: Leynaud 10 intervenții, Darleux 2 intervenții – Dembele 5, Cisse 4, Tounkara 4, Deroin 3, Goiorani 2, Signate 2, Niombla 2, Lacrabere 2, Leveque 2, Pineau 2, Baudouin 2, Zaadi 1.

RD Congo: Makubanza 5 intervenții, Kabamba Tshela 5 intervenții – Mwasesa Mwange 8, Musonda Kasangala 2, Okoko 1, Betu Mvita 1, Kimbamba Nkembo 1

Olanda – Republica Dominicană 44-21 (20-9)

Olanda: Jankovic 7 intervenții, van der Wal 3 intervenții – Knippeborg 9, van Dort 8, Luciano 6, van Olphen 5, Polman 4, Bont 3, van der Heijden 2, Snelder 2, Smeets 2, Dulfer 1, Logtenberg 1, Abbingh 1.

Republica Dominicană: Suarez 9 intervenții, Dominguez 3 intervenții – Pop 6, Pimentel 6, Pena 3, Andino 3, Tejeda 2, Lopez 1.

CLASAMENT GRUPA A: 1. Olanda 2p (+23), 2. Franța 2p (+18), 3. Muntenegru 2p (+2), 4. Coreea de Sud 0p (-2), 5. RD Congo 0p (-18), 6. Rep. Dominicană 0p (-23)

11:00: Pentru a putea urmări ce s-a întâmplat ieri la Mondialul din Serbia, dar și pentru un rezumat fază cu fază al meciului cu Tunisia, puteți accesa acest link.

Danemarca – Japonia (21:15)

10:25: Bine ați venit în secțiunea dedicată Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia. În următoarele două săptămâni, ProSport vă va ține la curent cu toate informațiile legate de turneul final, cu detalii din tabăra României. Azi am intrat în ziua a treia de competiție.

Reprezentativa României a luat un start lansat la turneul final, după ce s-a impus cu 27-17 în fața Tunisiei. Tricolorele au avut emoții înaintea debutului, dar acestea au fost spulberate după vreo 10 minute, în urma unui joc solid în apărare, dar și pe fondul unei determinări ieșite din comun. Naționala are azi zi de pauză, următorul joc fiind programat mâine, ora 20:15, în compania Australiei. La primele ore, fetele au în program o ședință de vizionare, iar după-amiază, de la ora 18:30 (ora Serbiei) are și un antrenament..

Azi, la Campionatul Mondial, se joacă doar în grupele A și B, cel mai interesant meci fiind Olanda – Coreea de Sud (ora 17:00, grupa A)

TT

23:15

JAPONIA – DANEMARCA 24-23

Japonia: Hida 6 intervenții, Fujima 1 intervenție; Masuda 1, Kamimachi 1, Nishikori 1, Yokoshima 5, Fujii 6, Arihama 1, Tanabe 3, Ishiate 5, Hayafune 1, Hara 1

Danemarca: Greve 5 intervenții, Poulsen 5 intervenții; Schumacher 2, Fisker 2, Gravholt 2, Pedersen 1, Line Jorgensen 8, Kristiansen 10, Jensen 2, Burgaard 1, Stine Jorgensen 1

20:14

DECLARAȚII

Antrenamentul naționalei din această seară este pe terminate. România are mâine meci cu Australia, dar toate gândurile duc deja către Germania și Ungaria. Declarații Gheorghe Tadici