Acasa » Alte Sporturi » Flacăra olimpică a fost predată și a plecat pe calea aerului spre Japonia. Cine a fost prezent la manifestare

Flacăra olimpică a fost predată și a plecat pe calea aerului spre Japonia. Cine a fost prezent la manifestare

Daniel Nazare
Flacăra olimpică a fost predată și a plecat pe calea aerului spre Japonia. Cine a fost prezent la manifestare

Pe stadionul de marmură din Atena, Panathinaiko, într-o ceremonie fără spectatori, președintele Comitetului Olimpic din Grecia, Spyros Capralos a predat flacăra organizatorilor Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Decizie istorică a Comitetului Internațional Olimpic: fiecare țară va avea doi purtători de drapel la ceremonia de deschidere de la Tokyo! Pe cine desemnează România

Cel care a adus flacăra în stadion a fost campionul olimpic la gimnastică, Elefterios Petrounias. Acesta a înmânat-o campioanei olimpice la prăjină, Katetina Stefanidi. Aceasta a oferit-o lui Capralos, cel care a adresat un emoționant mesaj niponilor construit pe speranță si unitate.

Fără spectatori pe emblematicul stadion din 1896

În absenţa spectatorilor, un grup restrâns de ziarişti a fost autorizat să acopere ceremonia tradiţională pe emblematicul stadion unde au avut loc primele Jocuri Olimpice moderne, în 1896.

Ștafeta flăcării olimpice a fost preluată de Naoko Imoto, o înotătoare care a concurat la JO Atlanta 1996 și care acum lucrează la UNICEF. Flacăra a plecat pe calea aerului spre Japonia, prefectura Miyagi.

Noul preşedinte al Greciei, Katerina Sakellaropoulou, a declarat, prin intermediul unui comunicat, că „valorile olimpice de înţelegere, bunătate şi fraternitate sunt armele ce trebuie folosite contra pandemiei”.

A fost suspendată o perioadă ștafeta

Vinerea trecută, Comitetul olimpic din Grecia (HOC) a decis să suspende ştafeta torţei olimpice pe teritoriul său, la o zi după aprinderea flăcării olimpice pentru JO 2020, pentru a evita atragerea mulţimii, din cauza pandemiei de coronavirus.

Flacăra olimpică pentru Jocurile de la Tokyo (24 iulie – 9 august) a fost aprinsă, joia trecută, de razele Soarelui în antica Olympia, în cadrul unei ceremonii restrânse, fără spectatori, din cauza riscului de contaminare cu coronavirus. A fost pentru prima oară de la Jocurile Olimpice din 1984, desfăşurate la Los Angeles (SUA), când această ceremonie tradiţională s-a derulat fără spectatori, a căror prezenţă a fost interzisă şi la repetiţia generală de miercuri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]