Acasa » Eveniment » Thomas Bach, președintele CIO, teleconferință pe tema pandemiei de coronavirus. Cine a participat din partea COSR

Thomas Bach, președintele CIO, teleconferință pe tema pandemiei de coronavirus. Cine a participat din partea COSR

Daniel Nazare
Thomas Bach, președintele CIO, teleconferință pe tema pandemiei de coronavirus.  Cine a participat din partea COSR

În plină pandemie mondială de coronavirus, președintele Comitetului Internațional Olimpic, Thomas Bach, și-a continuat consultările pe tema Jocurilor Olimpice de la Tokyo 2020.

Decizie istorică a Comitetului Internațional Olimpic: fiecare țară va avea doi purtători de drapel la ceremonia de deschidere de la Tokyo! Pe cine desemnează România

La videoconferința de miercuri, cu reprezentanții Comitetelor Olimpice Naționale ( NOC) din Europa, au participat din partea României: Mihai Covaliu – președintele COSR, Octavian Morariu – membru CIO pentru România, George Boroi – secretarul general al COSR, Florin Mișcă – secretar general adjunct, Dragoș Tătaru – directorul Depatamentului Sport și Cristian Butariu – directorul Departamentului Relații Internaționale și Comunicare.

Sportivii trebuie să-și continue pregătirea în condiții de siguranță

În discuțiile care s-au purtat, toți reprezentanții forurilor europene au apreciat mesajul optimist și plin de încredere transmis lumii de către CIO prin vocea președintelui Bach. Reprezentanții COSR au întărit susținerea mișcării olimpice internaționale și împreună cu colegii și omologii lor europeni au discutat despre problemele legate de calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo și despre faptul că sportivii trebuie să își continue pregătirea în măsura și limitele siguranței lor fizice, scrie contul de Facebook al COSR.

S-a vorbit despre faptul că sportivii din lumea întreagă comunică între ei, găsesc soluții pentru a se antrena și pentru a-și menține pregătirea la un nivel optim. Toți liderii mișcării olimpice din Europa au fost de acord că pregătirea sportivilor trebuie să continue în condiții de siguranță.

Primul pugilist român calificat la JO. Turneul preolimpic de la Londra s-a anulat după numai două zile, dar Cosmin Gîrleanu a reușit să obțină biletul olimpic în ultima gală a competiției

În contextul în care Japonia și-a întărit poziția de a organiza Jocurile Olimpice, cu sprijinul membrilor G7 care au transmis un mesaj premierului Shinzo Abe, cu încrederea și gestionarea cu multă precauție a situației de către CIO, care și-a consolidat mesajul prin aprinderea flăcării olimpice în Grecia, conform tradiției, toți cei care au participat azi la discuțiile cu Thomas Bach au simțit susținerea forului olimpic.

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Motivul ULUITOR pentru care Vlad Verdeș și-a ucis tatăl. Ce se află în spatele crimei din Piatra Neamț
Cancan.ro
Nopți albe în nordul Capitalei din cauza avioanelor. CNAB: „Aeroportul Băneasa are program de 24 de ore”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro