Gigantul Oleksandr Usyk (39 de ani) a cutremurat lumea sportului și a anunțat că a renunțat oficial la toate centurile de campion la versiunile WBC, WBA și IBF.
Campionul ucrainean neînvins a surprins întreaga planetă, iar decizia pe care a luat-o a schimbat din temelii raporturile de forțe dintre cei mai puternici luptători din lume.
Gigantul Oleksandr Usyk a luat o decizie care a schimbat raporturile de forțe dintre cei mai puternici luptători din lume. Campionul ucrainean neînvins a surprins întreaga planetă și a anunțat că renunță oficial la toate centurile de campion la versiunile WBC, WBA și IBF.
Cu toate acestea, legendarul sportiv, ajuns la vârsta de 39 de ani, nu își încheie imediat cariera. Motivul pentru care a făcut acest pas este din dorința de a nu bloca dezvoltarea categoriei și de a le oferi șansa tinerilor pretendenți să se impună.
„Am luat această decizie încet și conștient, convins că în fața mea se află noi provocări. Povestea mea aici nu se încheie, dimpotrivă. Îmi voi preda toate titlurile pentru ca băieții care vin din urmă să aibă șansa să se lupte pentru ele.
Prieteni, mă despart de centuri, dar nu și de ring, pentru că mă așteaptă încă ultimul meu dans”, a transmis Usyk, într-o postare pe care a făcut-o pe rețeaua socială X.
Decizia anunțată de marele luptător ucrainean vine la doar o lună după ce l-a învins prin knockout tehnic, în runda a 11-a pe legendarul Rico Verhoeven.
Chiar înaintea meciului respectiv, Usyk a oferit detalii despre planul pe care îl are și a precizat că va mai avea încă două lupte până la momentul retragerii. Astfel, după ce a depășit cu succes primul obstacol, i-a mai rămas doar o singură apariție de rămas-bun în fața publicului.
Decizia luată recent de Usyk deschide ușa unor noi scenarii în lumea boxului. Astfel, de această situație ar putea profita sportivi precum Tyson Fury și Anthony Joshua. În cazul în care federațiile de box vor da undă verde, cei doi luptători s-ar putea înfrunta la final de an, iar miza ar fi titlurile mondiale rămase vacante.