Vettel va pleca din pole-position în MP al Canadei! Final spectaculos în calificări: Hamilton a fost depăşit în ultima secundă. Cum arată grila de start

8 iun 2019 3295 afişări Auto-Moto

Sebastian Vettel va pleca din pole-position în MP al Canadei, după ce a câştigat calificările de sâmbătă. Lewis Hamilton şi Charles Leclerc vor pleca din urma sa. Pilotul Red Bull Racing, Max Verstappen, va pleca de pe 11. Bottas a încheiat Q3 pe locul 6. Vettel a obţinut prima poziţie în ultimul tur al Q3.

Marele Premiu al Canadei va avea loc duminică, de la ora 21:00, ora României. În România, cursa va fi difuzată în direct de Digi Sport şi Telekom Sport.

UPDATE Carlos Sainz Jr a fost penalizat cu trei poziţii, în urma unei anchete a FIA privin un incident în care a fost implicat şi Alexander Albon. Astfel, ibericul va pleca de pe 12, iar Kvyat, Verstappen şi Magnussen urcă câte o poziţie.