Respect, Mani Gyenes! Motociclistul român termină pe locul 23 Raliul Dakar, una dintre cele mai dure competiţii din lume: ”A fost cea mai grea ediţie la care am participat!”

20 ian 2018 1661 afişări Auto-Moto

America de Sud a găzduit pe parcursul acestei luni o nouă ediţie a Raliului Dakar. La clasa moto, acolo unde cei mai mulţi fani ai raliului consideră că încă se păstrează ”spiritul Dakarului” aşa cum a intenţionat fondatorul Thierry Sabine, românul Mani Gyenes a obţinut o performanţă uriaşă. Într-o competiţie în care piloţii echipelor de top vin cu bugete de milioane de euro, Mani a terminat pe poziţia a 23-a.

Locul obţinut este cu atât mai important cu cât chiar şi piloţii de top au apreciat această ediţie a Dakarului ca fiind una dintre cele mai dure din istorie, multe nume mari de la clasa moto abandonând pe parcurs fie din pricina problemelor cu motocicleta, fie pentru că au suferit accidentări sau nu au mai rezistat din punct de vedere fizic.

Salutări de la finişul ultimei probe speciale! Mulţumesc pentru mesajele primite de la voi de-a lungul raliului, aceasta a fost cea mai grea ediţie în care am concurat. Le mulţumesc celor care m-au sprijinit să particip în Dakar 2018: Autonet, Schlemmer, Motul, Pirelli. Aceasta este cea mai dură competiţie de rally-raid şi nu aş fi ajuns aici fără susţinerea lor”, a spus Mani într-o postare pe contul său de Facebook imediat după final.

La clasa moto, Raliul Dakar 2018 a fost câştigat de austriacul Matthias Walkner (Red Bull KTM Factory Team), iar podiumul a fost completat de argentinianul Kevin Benavides (Monster Energy Honda Team) şi de australianul Toby Price (Red Bull KTM Factory Team).