King of the Ring! Marc Marquez demolează competiţia în MotoGP cu o nouă victorie în GP-ul Germaniei

7 iul 2019 2025 afişări Auto-Moto

Care erau şansele ca Marc Marquez să rateze victoria la Austin şi la Sachsenring în acelaşi sezon? Minime! După eroarea din Texas, Marquez a venit în Germania din postura de câştigător cu pole position în ultimele nouă curse pe acest circuit, indiferent de clasă. Şase la rând la clasa regină!

Cursa a fost cât se poate de previzibilă. În ciuda unui start uşor ratat, Marquez a intrat primul în virajul 1 de pe Sachsenring şi a controlat cursa până la finalul ei, fără să fie deranjat de piloţii din spate. Singurul care părea, în primă fază, că îi poate pune probleme a fost Alex Rins. Însă pilotul Suzuki a făcut o greşeală neforţată la mijlocul cursei şi a fost nevoit să abandoneze. Astfel, locul doi a rămas bătăliei dintre Maverick Vinales şi Cal Crutchlow, una adjudecată de spaniol după ce britanicul a părut incapabil să găsească punctul unei depăşiri până pe final.

Un alt punct de interes a fost lupta pentru locul 4. Limitarea daunelor a mers destul de bine pentru Andrea Dovizioso. Rival pentru Marquez în lupta pentru titlu, Dovi a reuşit doar un loc 5 după ce a fost depăşit, în ultimul tur, de Petrucci, colegul său de la Ducati. Pentru Valentino Rossi a fost o nouă cursă modestă. Plecat de pe locul 11 în grilă, ”Il Dottore” a încheiat pe poziţia a opta.

Victoria lui Marc Marquez lămureşte în mare măsură şi lupta pentru titlu, deşi suntem abia înaintea pauzei de vară din MotoGP. Pilotul Repsol Honda are 58 de puncte avans faţă de Andrea Dovizioso şi 65 de puncte în faţa lui Danilo Petrucci.