Pune-i un propulsor și te trece prin vortex!** Concept-car marca Lamborghini la granița dintre REALitate și VIS

Compania Lamborghini a fost înființată pe 30 octombrie 1963, din dorința lui Ferrucio Lamborghini de a construi GT-ul suprem. Acest nume a crescut dealungul anilor și astăzi nu
Pune-i un propulsor și te trece prin vortex!** Concept-car marca Lamborghini la granița dintre REALitate și VIS

Compania Lamborghini a fost înființată pe 30 octombrie 1963, din dorința lui Ferrucio Lamborghini de a construi GT-ul suprem. Acest nume a crescut dealungul anilor și astăzi nu ne mai gândim la umila fabrică de tractoare din care a nascut, ci la constructorul unora dintre cele mai exotice supercaruri.

Lamborghini nu a anunțat încă un model oficial care să serbeze semicentenarul companiei, așa că unii designeri independenți și-au dat frâu liber imaginației rezultând supercaruri demne de a purta numele fondatorului companiei.

Conceptul afișat aici este creația lui Mark Hostler, student la Staffordshire University. Lamborghini Ferrucio concept urmează tematica ultimelor două modele ale italienilor, Aventador LP 700-4 și Reventon, împrumutând liniile ascuțite ale unui jet-fighter.

Designerul,Mark Hostler, susține că noul concept aniversar trebuie să îmbine tehnologia modernă cu tradiția, proiectând supercarul pentru a fi echipat cu un motor de 5,0 litri V12 cu injectie directă, ajutat de două turbocompresoare.

sursa text și foto: ProMotor

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]